Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Emburgā darbu sākusi pirmā piesārņotās grunts attīrīšanas fabrika Latvijā 1

Darbību sākusi jauna piesārņotās grunts attīrīšanas fabrika Ozolnieku novadā, Sidrabenes pagasta Emburgā. Tas ir pirmais šāda veida specializētais projekts Latvijā. Grunts pārstrādes fabrikas apsaimniekotāju "E Daugava" projektu vadītājs Andris Uļjanovs informēja, ka Latvijā šis ir pirmais tāda veida un kapacitātes komplekss piesārņošanas grunts attīrīšanai, salīdzinoši, piemēram, mūsu kaimiņi Lietuvā jau uzbūvējuši sešas šādas fabrikas.

Fabrika gada laikā pārstrādās un attīrīs vairāk nekā 3,5 tūkstošus kubikmetru ar eļļas un naftas produktu atkritumiem piesārņotas grunts.Fabrikas attīstībā ieguldīti 650 000 latu. Šī projekta apsaimniekotājs ir SIA "E Daugava", bet konsultants - bīstamo atkritumu apsaimniekotājs SIA "Eko Osta".Jaunā fabrika plāno gadā attīrīt 3,5 tūkstošus kubikmetru ar naftas produktiem piesārņotas grunts, kas veidojas objektos, kas saistīti ar naftas produktu apsaimniekošanu: naftas produktu pārkraušanas termināļi, Latvijas dzelzceļš, automazgātavas un citi ražošanas uzņēmumi, vecu katlumāju demontāžas vietas pirms jaunu objektu būvniecības, avāriju seku likvidēšana un vēsturiski radušos piesārņojumu savākšana.Grunts attīrīšanā no piesārņojuma tiek izmantota inovatīva bioloģiskā metode, kas balstīta uz mikroorganismu jeb īpaši audzētu baktēriju izmantošanu, attīrot grunti no naftas un eļļas produktiem. Tieši fabrikas vajadzībām ar Latvijas Universitātes Mikrobioloģijas institūta zinātnieku atbalstu tikusi izveidota speciālu baktēriju suga, kas saēd naftas produktus. Piemēram, 300 gramu baktēriju ir spējīgi attīrīt vienu tonnu piesārņotas grunts, ja piesārņojums nav vairāk par 30 gramiem uz kilograma grunts.Attīrītā grunts pēc tam ir izmantojama kā pieberamais materiāls ceļu un citu būvobjektu būvniecībā, būvobjektu teritoriju labiekārtošanā, zālāju un apstādījumu ierīkošanā, komposta ražošanā, kā arī lauksaimniecībā humusa slāņa palielināšanai nabadzīgās augsnēs.Kā atzīmējuši projekta konsultanti no SIA "EKO Osta", lai gan ir radītas legālas vietas, kur var nodot piesārņotu grunti un ūdeņus Latvijas teritorijā, diemžēl ļoti bieži atrod noraktus vai izgāztus naftas atkritumus. Problēma ir procesa kontrolē, kas jāveic valsts vides institūcijām, - lai savāktie atkritumi tiešam nonāktu pārstrādes vietās un nebūtu jācīnās ar sekām.Grunts pārstrādes fabrika izvietojas vairāk nekā piecus hektārus (ha) lielā teritorijā, ko aizņem piesārņotās grunts uzglabāšanas tilpnes un pārstrādes laukums 0,7 ha platībā, piesārņotā ūdens attīrīšanas iekārtu bloki, attīrītā ūdens uzkrāšanas dīķis, slēgtas noliktavu telpas ar betona un asfalta grīdu segumu, laboratorija, laukumi izejvielu un attīrītās grunts uzglabāšanai, iekārtu apkalpojošie un apbraucamie ceļi, personāla sadzīves un atpūtas telpas. Pašlaik vēl notiek fabrikas apkārtnes labiekārtošanas darbi, kas paredz skuju koku stādījumu izveidi.Šobrīd fabrikā ir izveidotas piecas darba vietas.Fabrikas projektu sadarbībā ar SIA "Eko Osta" izstrādāja "AR Projekts". Būvniecības darbus veica SIA "Rīga Rent".

Pievieno komentāru

Komentāri 1

vietējais

..,bet dzīvē viss ir savādāk. Vai pats raksta autors tur ir bijis? Protams ka nē. Vecu govju fermu nosaukt par jaunuzceltu fabriku (laboratoriju), aizlāpītas skābbarības tranšejas- par piesārņotās grunts uzglabāšanas tilpnēm (ardievu tīrie gruntsūdeņi), veco siena šķūni- par visām prasībām atbilstošu noliktavu! KĀPĒC NAV NEVIENAS "JAUNĀS FABRIKAS" FOTOGRĀFIJAS? Jo jauna nekā nav. Bet varbūt tomēr ir? (Jauna naudas atmazgātuve?)

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 06:53

Vietējās ziņas