Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

"Eolus": Vēja elektrostaciju parku Tukuma novadā iespējams uzbūvēt, bet iecere Dobeles pusē vēl jāizvērtē

Vēja elektrostaciju parka "Pienava" Tukuma novadā ideja ir atzīta par realizējamu, bet vēja parka "Dobele" iecere vēl ir izvērtējama, šodien ar abu novadu iedzīvotājiem pārrunājot parku ietekmes uz vidi novērtējuma (IVN) ziņojumu, atzina attīstītāja SIA "Eolus" valdes loceklis Gatis Galviņš.

Lai arī saruna bija plānota tieši par "Pienavas" parkā plānotajām vēja turbīnām, pasākumā piedarījušies arī Dobeles novada iedzīvotāji, kas vēlējušies uzzināt, vai līdzīga tikšanās norisināsies arī Dobeles novadā. Galviņš, atbildot uz jautājumiem, skaidroja, ka līdz šim "Eolus" veiksmīgāka komunikācija bijusi tieši ar Tukuma novada domi, turklāt uzņēmums secinājis, ka "Pienavas" parka ideja ir realizējama, taču "Dobeles" parka ekonomiskais pamatojums vēl jāizvērtē. Tāpēc pašlaik nav zināms, vai Dobeles novadā šāds pasākums norisināsies.

Diskusijas laikā vietējie iedzīvotāji informējuši, ka Tukuma novada domē šodien iesniegts aicinājums nepieļaut vēja elektrostaciju parka būvniecību, ko esot parakstījuši 10 000 iedzīvotāju. Pasākumā klātesošais Tukuma novada domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans ("Tukuma pilsētai un novadam") skaidroja, ka iesniegums tiks izskatīts likumā noteiktajā kārtībā.

Viņš solīja, ka dome, lemjot par to, vai "Eolus" drīkst darboties novada teritorijā, ņems vērā gan visus speciālistu atzinumus, gan dažādus pētījumus, kolēģu pieredzi, apmeklējot citus līdzīgus parkus un citus aspektus.

Vairākkārt tikšanās laikā sanākušie arī uzsvēruši, ka vēlas redzēt klātienē "Eolus" mātes uzņēmuma - Zviedrijas "Eolus Vind" - vadību, un brīžiem diskusija pagāja arī asos toņos.

Jau vēstīts, ka Vides pārraudzības valsts birojs (VPVB) "Eolus" ir izdevis atzinumu par vēja elektrostaciju parku "Dobele" un "Pienava" būvniecības ieceres ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojumu, kurā atļauj izbūvēt 35 no sākotnēji plānotās 51 vēja turbīnas.

Paredzams, ka Tukuma novadā varētu tikt izbūvētas 22 vēja turbīnas, bet Dobeles novadā - 13. Divas no atļautajām vēja turbīnām iespējams izbūvēt tad, ja "Eolus" izdosies vienoties ar pieguļošo zemju īpašniekiem un pārvietot tās ārpus nacionālas nozīmes lauksaimniecības teritorijām. Proti, VPVB atzinumā norādīts, ka turbīnu un tām nepieciešamo būvju izveide nacionālās nozīmes lauksaimniecības teritorijās nav pieļaujama.

Birojs neatļauj būvēt virkni no iecerētajām vēja turbīnām dažādu iemeslu dēļ - gan dēļ pārāk tuvu esošām dzīvojamām mājām, gan, lai samazinātu ietekmi uz putniem un sikspārņiem, gan arī atsevišķu citu normatīvu prasību dēļ.

"VPVB ir izvirzījis stingras prasības gan parka būvniecības, gan arī ekspluatācijas laikā. Piemēram, 12 vēja turbīnas būs jāaprīko ar speciāliem risinājumiem apledošanas mazināšanai, bet daļā vēja parka būs jāievēro speciāls darbības režīms, kas mazinās sikspārņu bojāejas risku. Tāpat tiks veikts sikspārņu un putnu monitorings," paskaidroja Galviņš.

Daļai vēja turbīnu jāizstrādā speciāls darbības grafiks, lai apkārt dzīvojošos cilvēkus neapgrūtinātu kustīgās ēnas jeb mirgošanas efekts. Līdztekus būs jāveic arī trokšņu līmeņu mērījumi, lai tie nepārsniegtu noteiktos robežlielumus.

Nākamais solis vēja parka būvniecības sākšanai ir pašvaldību saskaņojums. Pēc būvniecības pabeigšanas parkus uzraudzīs Valsts vides dienests, VPVB, Dabas aizsardzības pārvalde, Veselības inspekcija, kā arī pašvaldības.

Tāpat vēstīts, ka uzņēmums "Eolus" tuvāko četru gadu laikā Dobeles un Tukuma novados par aptuveni 250 miljoniem eiro plānoja būvēt Latvijā lielāko vēja elektrostaciju parku, uzstādot 51 vēja turbīnu, un iecere izsaukusi pretestību vietējo iedzīvotāju vidū.

Vēlāk uzņēmums paziņojis par iespēju izskatīt šādu ieceri arī Jelgavas novada Elejas pagastā.

Foto: no arhīva

 

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas