Ģeologi dosies ekspedīcijā uz Antarktīdu

Šosvētdien Latvijas ģeologi dosies pirmajā ekspedīcijā uz Antarktīdu, lai veiktu ledāju pētījumus un turpinātu attīstīt polāro pētījumu jomu Latvijā. Līdzīgi Grenlandes ekspedīcijai, arī eks­pedīciju uz Antarktīdu atbalsta SIA “Ceļu būvniecības sabiedrība “Igate””, “Ziņas” informē uzņēmuma sabiedrisko attiecību un mārketinga vadītājs Jānis Stundiņš.

Ekspedīcijā dosies Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes pasniedzēji un pētnieki ģeoloģijas doktori Kristaps Lamsters, Jānis Karušs un Māris Krievāns. Pētnieku komanda kopā jau pabijusi trīs ekspedīcijās, veicot ledāju pētījumus Islandē un Grenlandē. Šī gada ekspedīcijas pētījumu bāze būs Ukrainai piederošā Vernadska polārstacija Galindesa salā netālu no Antarktīdas pussalas.

Antarktīda ir piektais lielākais kontinents, un tas veidots no ledus. Antarktīdas tuvumā cilvēki pirmo reizi nokļuva vien ap 1820. gadu. Līdz pat mūsdienām lielākā daļa no kontinenta nav izpētīta. Uz Antarktīdu joprojām dodas tikai zinātnieki un drosmīgi piedzīvojumu meklētāji. Parasti Antarktīdā uzturas ap 1000 cilvēku, kuri strādā zinātniskajās stacijās. 98 procentus kontinenta teritorijas klāj ledus sega, kuras maksimālais biezums ir pat līdz 4,7 kilometriem.

Komandas uzdevums eks­pedīcijas laikā ir veikt Antarktīdas pussalas un apkārtējo salu ledāju biezuma un iekšējās struktūras mērījumus, kā arī izveidot 3D modeļus turpmākiem pētījumiem. Zinātnieki pētīs uz ledājiem mītošos mikroorganismus un augšņu veidošanās procesus, kā arī iežu un nogulumu veidošanās apstākļus.


Publicitātes fotoPievieno komentāru

Vietējās ziņas