Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Izgatavo apliecības barikāžu dalībniekiem 3

Lai vēlreiz apstiprinātu savu piedalīšanos nacionālās atbrīvošanās cīņā, kā arī likumīgi noformētu 1991. gada barikāžu dalībnieka statusu, pirmdien Jelgavas novada domes zālē bija ieradušies vairāki simti 1991. gada janvāra barikāžu dalībnieku, kas bija atbraukuši no dažādiem Jelgavas novada pagastiem.

Sagrupēti pa pagastiem, dzīvā rindā viņi rakstīja iesniegumus, fotografējās un galu galā saņēma 1991. gada janvāra barikāžu dalībnieka apliecību. Šim nolūkam no 1991. gada barikāžu muzeja un fonda bija ieradušies vairāki darbinieki, kas fotografēja, kopēja dokumentus un izgatavoja apliecības.

Klāt bija arī 1991. gada barikāžu dalībnieka atbalsta fonda valdes loceklis Romualds Ražuks un fonda prezidents Renārs Zaļais. R. Ražuks paskaidroja, ka tieši barikāžu dalībnieka apliecība nevis 1991. gada barikāžu piemiņas zīme vai pateicības raksts ir dokuments, kas apliecina barikāžu dalībnieka statusu.

Pagaidām valsts šīm personām nav piešķīrusi nekādas īpašas tiesības. Taču Mārupes novadā šāds statuss dod 90 procentu atlaidi nekustamā īpašuma nodoklim, bet Inčukalna un Dagdas novadā maksā naudas pabalstus.

 1991. gada barikāžu dalībnieku apliecību gatavotāju izbraukums notika pēc Jelgavas novada domes deputāta Oskara Cīruļa ierosmes, ko ir atbalstījusi pašvaldība.

R.Ražuks teica, ka piedāvājis šādu pakalpojumu sniegt arī jelgavniekiem, kuri piedalījušies barikādēs. Taču pašvaldībā tas viņam atteikts ar pamatojumu, ka katrs, kas vēlas to izdarīt, var pats aizbraukt uz Rīgu, kur 1991. gada barikāžu muzejā Krāmu ielā 3, šo dokumentu var nokārtot.

R. Zaļais paskaidroja, ka šo barikāžu dalībnieku apliecību noformēšanai nauda no valsts budžeta ir piešķirta trim gadiem, no kuriem viens jau ir pagājis. “Vai man izdosies noorganizēt brīvprātīgos, kas dokumentus kārtos pēc tam, nezinu,” sacīja R.Zaļais.

Barikāžu dalībnieks Andis Jansons no Valgundes pagasta, jautāts par nokārtot šo personas statusu  bija visai skeptisks, ka no šīs apliecības un barikāžu dalībnieka viņam tuvākajā laikā būs kāds materiāls labums.

“No 1991. gada decembra līdz 2012. gadam bija zemessargs. Pirmajos gados dienestu pildījām nesavtīgi tērējot gan savu laiku, gan naudu. 2012. gadā atvaļinoties mums teica, ka vēlāk būs kādas priekšrocības. Taču joprojām to nav,” teic A.Jansons.  Savukārt barikāžu dalībnieks Leonīds Koindži – Ogli uzskata, ka pēc novada reformas pašvaldība varētu kļūt bagātāka un dāsnāka pret tiem, kas cīnās par Latvijas valsti.

Barikāžu dalībnieku apliecību noformēšana Jelgavas novada domes zālē turpinājās līdz pulksten 16, un to varēja izmantot arī citu pašvaldību iedzīvotāji.         

Ierodoties uz apliecības saņemšanu, līdzi jābūt Piemiņas zīmes apliecībai vai Pateicības rakstam (oriģinālam vai kopijai) un Personu apliecinošam dokumentam (pase vai ID karte). Tie barikāžu dalībnieki, kuri vēl nav reģistrējušies un ieguvuši kādu no apbalvojumiem, statusa apliecību iegūt nevarēs. Par reģistrēšanās kārtību interesēties 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrībā. 

1991. gada barikāžu dalībnieka apliecība ir dokuments, kas apliecina barikāžu dalībnieka statusu. To var iegūt personas, kas ir reģistrējušās kā barikāžu dalībnieki un saņēmušas kādu no apbalvojuma veidiem – Piemiņas zīmi vai Pateicības rakstu.

Apliecība paredzēta uzrādīšanai Latvijas Republikas valsts un pašvaldību iestādēs saskaņā ar likumu “Par 1991. gada barikāžu dalībnieku statusu”.

Foto: Eva Pričiņa

Pievieno komentāru

Komentāri 3

...

Divas naktis pavadīju pie Zaķusalas torņa, bet tagad doties meklēt kādus sarakstus un pierādīt, ka es tur biju? Nu nezinu... Braucām no sovhoza Jelgava.

pirms 11 mēnešiem, 2019.08.12 22:40

Rolands

Arī biju . Cukurenē mētājām cukura maisus vagonos , kā pa radio aicināja uz Rīgu . Divas nedēļas Ministru kab. Visa brigāde no darba aizbraucām .Tad jau taisīja listes ar visiem vārdiem uzvārdiem ,kas ir sanākuši .Kas , kad , kur dalīja apbalvojumus , lai beigās iegūtu barikāžu dalībnieka statusu ? Jo bez apbalvojuniem tukša vieta , vēl no mājas izmetīs !

pirms 11 mēnešiem, 2019.08.13 07:58

gaitis

Piezvaniet,ļūdzu, uz Zemgales Ziņām.29416003. Ir pieredze, kā nokārtot barikāžu dalībnieka statusu, ja līdz šim tas nav izdarīts.

pirms 11 mēnešiem, 2019.08.13 16:31

Vietējās ziņas