Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Iznīcina 13,5 tonnas piena

Līdz ar siltāka laika iestāšanos strauji aug to gadījumu skaits, kad saimniecībās un pārstrādes uzņēmumos savāktajā govju pienā tiek atklātas inhibitorvielas jeb veterināro zāļu un mazgāšanas līdzekļu atliekas.

Kopš maija sākuma Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektoru klātbūtnē četros gadījumos Zemgalē nācies iznīcināt 13 516 kilogramus svaigi slaukta piena.«Tas ir liels apjoms un mūs ļoti uztrauc, jo daļa saimniecību svaigpienu realizē pašas, tātad tas nepārbaudīts nokļūst tieši pie galapatērētāja,» saka PVD Dienvidzemgales pārvaldes vadītājs Arnolds Žilvinskis.Normatīvi paredz, ka pirms pārstrādes piena savākšanas uzņēmumam obligāti sagādātais piens jāanalizē. Ja konstatē inhibitorvielas, par to tūlīt jāziņo PVD, un dienesta inspektoru klātbūtnē tas tiek iznīcināts. Dezinfekcijas līdzekļu un veterināro medikamentu atliekas pienā nokļūst vai nu no nepietiekami izmazgāta inventāra, vai arī no govs, kas tiek ārstēta un nav izolēta no pārējām. Inhibitorvielas uzkrājas cilvēka organismā, bojā aknas un gremošanas sistēmu, bet īpaši alerģiski var reaģēt vecāka gadagājuma ļaudis un bērni. Tādu pienu nedrīkst lietot uzturā nedz cilvēki, nedz dzīvnieki, un kaitīgās vielas nepazūd arī karsējot. Trīs gadījumos kaitīgā piena saimniecības bijušas no Dobeles un Bauskas rajona, bet 6500 kilogramu nācies iznīcināt arī kādā Sesavas fermā, kur ir 274 slaucamas govis. Piebilstams, ka visās četrās saimniecībās uz laiku apturēta atļauja realizēt pienu. Kad neatbilstības novērstas, govju devumu atkal var tirgot.A.Žilvinskis norāda - svaigpiens pēc izslaukšanas obligāti jāpārdod 48 stundu laikā, uz tā iepakojuma jānorāda derīguma termiņš un aicinājums «Pirms lietošanas uzvārīt». PVD pagaidām nav saņēmis informāciju par iedzīvotājiem, kas būtu saslimuši pēc svaiga piena lietošanas. Vairāk par PVD pēdējām pārbaudēm lasiet «Ziņu» otrdienas numurā.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas