Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jelgavā 25. jūnijā notIks Donoru diena

25. jūnijā no pulksten 10 līdz 14 Jelgavas novada pašvaldības ēkā, Jelgavā, Pasta ielā 37, notiks Donoru diena, informē Valsts Asinsdonoru centrs (VADC).

Asinis ziedot vari, ja: 

 Esi 18 - 65 gadus jauns 

Sver ne mazāk par 50 kilogramiem

Dienā pirms asins nodošanas neesi lietojis alkoholu 

Esi paēdis, izgulējies, atpūties, jūties labi 

Esi vesels un pēdējā laikā neesi slimojis 

Pirms tam esi lietojis veselīgu uzturu un daudz šķidruma 

Neesi nodevis asinis vismaz 9 nedēļas, un 12 mēnešu periodā to jau neesi darījis 4 reizes (attiecas uz sievietēm) vai 6 reizes (attiecas uz vīriešiem, pie kam pēc 6. reizes vīriešiem jāievēro 3 mēnešu pārtraukums). 

Ieteikumi pirms asins ziedošanas: 

3 – 4 stundas pirms procedūras iesaka vieglu ēdienreizi un papildu šķidruma uzņemšanu (jāizdzer apmēram četras glāzes ūdens vai sulu u.c.). Tukšā dūšā asinis ziedot nedrīkst! 

Vismaz 2-3 stundas pirms procedūras nedrīkst smēķēt, jo Tev būs labāka pašsajūta procedūras laikā un pēc tās, kā arī būs kvalitatīvāki asins komponenti. Smēķētājiem skābekļa līmenis asinīs samazinās par 15%. Tas atsaucas uz visu organisma vielmaiņu un asins kvalitāti. 

Ieteikumi pēc asins ziedošanas: 

Sterilo pārsēju jātur uz rokas vismaz 2 – 3 stundas, lai nerastos zemādas asins izplūdums vai iekaisums, ko var izraisīt apkārtējā vidē esošie putekļi un mikroorganismi. Vēnas punkcijas vietu nedrīkst mērcēt un sasmērēt. Pārsēju nedrīkst atslābināt vai savilkt, ja nepieciešams jauns pārsējs, jālieto tīru marles saiti. 

Jāatpūšas ne mazāk kā 15 minūtes. 

Divas stundas nav vēlams vadīt transporta līdzekli. 

Nenest somu uz rokas, no kuras tika ņemtas asinis. 

Nevajag strādāt smagu fizisku darbu, netrenēties, neskriet, nenest smagus priekšmetus, nepeldēties un nesauļoties. 

Vismaz 12 stundas pēc asins ziedošanas nedrīkst strādāt paaugstinātas bīstamības darbus: pārvadāt pasažierus, vadīt lidmašīnu, vilcienu, strādāt augstumā u.c. 

VADC atgādina, lai nodotu asinis, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments (pase vai ID karte).

Asins donori aicināti sekot līdzi jaunākajai informācijai VADC mājaslapā www.donors.lv vai sazināties, zvanot: 8000 0003. 

Pērn asins Latvijā tika ziedotas 52001 reizi, kas ir par 2297 donācijām vairāk nekā gadu iepriekš. Aizvadītajā gadā 21,3% jeb 6675 no donoru kopskaita - 31 245 fiziskām personām, asinis ziedoja pirmo reizi.

Pirmreizējā donora vidējais vecums ir 29,8 gadi. Taču donora vidējais vecums pēdējo piecu gadu laikā palielinājies par pieciem gadiem, sasniedzot 36,9 gadu robežu, kas krietni neatpaliek no 2005. gada rādītājiem – 37 gadiem.

11% donoru gada laikā asinis ziedo vismaz trīs reižu, savukārt četras un vairāk reizes ziedo vien 4,3% donoru.  Vairāk nekā puse, 53,47% donoru, ir sievietes, attiecīgi 46,53% ir vīrieši.

Foto: VADC

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas