Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jelgava atbildīgajai Saeimas komisijai prasa saglabāt tai republikas nozīmes pilsētas statusu 17

Jelgavas pilsētas pašvaldība Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai ir nosūtījusi pieprasījumu likumprojektā par administratīvi teritoriālo reformu tai saglabāt republikas nozīmes pilsētas statusu , aģentūra LETA uzzināja pilsētas pašvaldībā.

Pašreizējais likumprojekts paredz Jelgavai novada centra statusu, bet pašvaldība uzskata, ka tajā ir izmaiņas, kas negatīvi skaršot ikvienu pilsētas iedzīvotāju.

"Īstenojot reformu, būtiski samazināsies jelgavnieku dzīves kvalitāte, sociālo pakalpojumu grozs, izglītības pakalpojuma kvalitāte, samazināsies iespēja ieguldīt pilsētvides sakārtošanā un attīstībā. Jelgava nevarēs līdzvērtīgi ar republikas nozīmes pilsētām pretendēt uz Eiropas Savienības fondu līdzekļiem. Tas ierobežos iespējas ar investīcijām nodrošināt turpmāko pilsētas attīstību dažādās stratēģiski svarīgās jomās," pauž pilsētas vadība.

Tāpat, īstenojot reformu pašlaik paredzētajā formātā, Jelgava zaudēšot konkurētspēju un atpazīstamību Latvijas pilsētu vidū un arī Eiropas kontekstā. Pašvaldībai esot bažas, ka pilsēta "zaudēs mērķtiecīgi veidotās un attīstītās pozīcijas ne tikai kā valsts nozīmes ražošanas un biznesa, bet arī kā zinātniski pētnieciskais un kultūras centrs".

Vēstulē komisijai dome norāda, ka Jelgava ir Latvijas ceturtā lielākā pilsēta ar vairāk nekā 61 000 iedzīvotājiem un tā atbilst visiem valdības noteiktajiem kritērijiem, lai saglabātu republikas pilsētas statusu un patstāvīgu administratīvo teritoriju.

Tāpēc pašvaldība aicina Saeimas komisiju un deputātus izvērtēt vienlīdzības un taisnīguma principu, pieņemot gala lēmumu par reģionālo reformu Latvijā un piemērot vienādus kritērijus attiecībā uz visām lielajām pilsētām.

Jau vēstīts, ka līdzīgu vēstuli Jelgavas mērs Andris Rāviņš (ZZS) ir nosūtījis Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV) un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Jurim Pūcem (AP), un tajā pausts aicinājums izvērtēt vienlīdzības un taisnīguma principus attiecībā uz republikas lielajām pilsētām, realizējot administratīvi teritoriālo reformu.

Ņemot vērā pēdējās izmaiņas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) paziņojumā par triju pilsētu - Daugavpils, Liepājas un Rēzeknes - republikas nozīmes pilsētu statusa saglabāšanu, Rāviņš vēstulē vērš uzmanību, ka Jelgava ir ceturtā lielākā pilsēta ar 60 000 iedzīvotāju. Tā atbilst visiem VARAM definētajiem kritērijiem, lai saglabātu republikas nozīmes pilsētas statusu un pastāvētu kā patstāvīga administratīvā teritorija, uzskata domes vadītājs.

"Lūdzam ņemt vērā 60 000 jelgavnieku vēlmi arī turpmāk dzīvot republikas nozīmes pilsētā, kuras izveidošanai ir dziļi vēsturiskas saknes un nozīmīga loma Latvijas brīvības cīņās," vēstulē pauž pilsētas mērs.

Vēlāk arī Jelgavas novada domes deputāti vēstulē Saeimai un vairākām citām valsts iestādēm aicināja saglabāt republikas nozīmes pilsētas statusu arī Jelgavai, nepievienojot to jaunveidojamajam Jelgavas novadam.

VARAM piedāvājums paredz apvienot Jelgavas novadu, Jelgavas pilsētu un Ozolnieku novadu. Jelgavas novada pašvaldība uzskata, ka VARAM un Ministru kabinets, sagatavojot likumprojektu, nav vērtējis un ņēmis vērā ne novada pašvaldības, ne Jelgavas pašvaldības, ne Ozolnieku novada pašvaldības viedokli, par vienādām situācijām pieņemot atšķirīgus lēmumus.

Jelgavas novada pašvaldība atgādina, ka jau vasarā kopā ar Daugavpils, Rēzeknes un Ventspils novadu pašvaldībām aicināja lauku teritoriju novadus neapvienot ar republikas nozīmes pilsētām. Vēlāk Jelgavas dome pieņēma lēmumu neatbalstīt plānoto reformu.

Vēstīts arī, ka Saeima izskatīšanai parlamenta Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā nodevusi grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, kas piedāvā reformas rezultātā 119 pašvaldību vietā Latvijā izveidot 39 vietvaras.

Likumprojekts paredz izveidot 34 novadus, kā arī saglabāt republikas pilsētas statusu Rīgai, Jūrmalai, Daugavpilij, Liepājai un Rēzeknei. Attiecīgi plānots, ka reforma neskars minētās piecas republikas pilsētas un arī četrus novadus - Alūksnes, Gulbenes, Līvānu un Salaspils novadus.

Vienlaikus, lai nodrošinātu Olaines novada ģeogrāfisku vienotību, likumprojektā arī ietverts punkts, kas uzdod Olaines un Ķekavas novadu pašvaldībām vienoties par robežas grozīšanu.

Foto: no arhīva

 

 

Pievieno komentāru

Komentāri 17

ar saprašanu švaki

cik sapratu, tad rajons nav republikas nozīmes, jo tur dzīvo izbijušie kolhoznieki un sovhoznieki, kā arī vajag saglabāt stirnu labāko draugi vadībā ! ...divi zirnekļi vienā bundžā nevar sdadzīvot, plus kamēr zirnekļi mērīsies ar krāniem, trešais zirneklis abus var pārmest pār bortu ...un kormuška pzdc.,..a dzīvē jau māk tik vadīt, ņemt un dalīt.....cūkai, kuras priekšā kaisītas pērles, dikti negribas atgriezties rīt usnes, sevišķi, ja usnes vēl pašai jārok....gam jau to p\e\rlu ir piesisti balo'\zu pilni pagalmi, naudā burkās noraksts un graudā salikts klētiņā....bet blatņikiem, radiem un cita veida fanu klubam ierastā treknā dzīve var beigties, jo jaunajai valdīšanai arī ir bērni, radi, brūtes, izbijuši CSSD šefi utt...

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.30 12:10

mhh

Lūdzam ņemt vērā 60 000 jelgavnieku vēlmi arī turpmāk dzīvot republikas nozīmes pilsētā....
Un ja nebūs republikas nozīmes pilsēta, tad jelgavnieki pārcelsies? Vai kaut kā savādāk sāks izjust dzīves līmeņa pasliktināšanos? Manuprāt, jelgavniekiem ir dziļi vienalga kādas nozīmes pilsētā būs turpmāk, jo reāli, nekas jau nemainīsies.

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.30 12:16

Greex

Nu nezinu, nezinu... Ja pilsētas nodokļu maksātāju līdzekļus iegrūdīs kāda smagās tehnikas sajāta lauku bezceļa remontēšanai, domāju, ka jelgavniekiem tas nebūs vienalga.

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.30 13:13

mhh

ēm, labāk lai laukos to ceļu salabo, nekā uzceļ nevajadzīgu gājēju tiltu. Ja pa to naudu labotu iekšpagalmus, tad tā būtu cita runa.

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.30 13:36

iekšpagalms

es nepiederu pilsētai

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.30 17:15

to mhh

palasi, lūdzu, kādi līdzekļi tiek tērēti tiltam un kādi ceļu remontam. Nedaudz zināšanas par ES naudām noderētu pirms kaut ko gudri portālos parunāties

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.31 09:44

Tam mkh

Pašvaldiba pagalmus drikst labot,bet ar noosacijumu,ka ari iedzivotajiem japiedalas ar savu finansejumu.

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.30 16:50

mhh

Ej tu dillēs, jā, zeme pieder iedzīvotājiem, taču tā joprojām paliek JELGAVAS PILSĒTAS teritorija, kā redzams, 25+ gadu laikā iedzīvotāji nav spējuši atļauties salabot tās bumbu bedres, kas ir redzamas pagalmos un varbūt būtu tā kā laiks apjēgt, ka pilsētai pašai ir jānosponsorē pagalmu sakopšana? Pilsēta izaugsmei, kas izremontējusi lielo ielu un uzcēlusi gājēju tiltu. Visa rāviņa izaugsme.

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.30 17:48

opaps

Tātad man jāmaksā , bet veikali ,kuriem smagā tehnika pieved preci caur mūsu pagalmu un bojā to ,nemaksās neko.

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.31 10:08

duraļejs

varbūt vajadzētu izvest dzīvē pētījumu - kurš radinieks un čoms, brūte vai štuceris kurā pašvaldībā strādā - sanāktu tādas mafijas un zirnekļa tīklu shēmas- ka tik turies !

un šamajiem jau dikti tā reforma nepatīk = var aiziet uz dembeli kā gājputni un beigsies haļava, jo var atnākt paristi, kuriem nav brūtes un sievas bet ir opiņā brūtgāni un vīri, kuriem savukārt arī ņam-ņam gribas

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.30 17:00

mjā

Piekrītu, te gan arī pilnīgi negribot visādas shēmas var sazīmēt - pilsēta maza, grozīes kā gribi, bet noteiktās aprindās cilvēki ir viens ar otru pazīstami.

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.30 17:17

kā tad

Aha, atnāks paristi tāpat kā Kaimiņš :D Tagad var ļoti labi redzēt, cik viegli var tautu apkāst :D

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.31 09:42

real

Pozīcija izdomājusi noņemt republikas pilsētas statusu ZZS bastioniem - Ventspilij un Jelgavai, lai nogrieztu tām eiropas naudas, lai vājinātu ZZS pozīcijas.
Man nepatīk ZZS, bet kā jelgavniekam man šādi motivēti lēmums šķiet absurds un netaisnīgs.

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.31 08:25

AA

Bet ko Pūcem apsolīja "Saskaņa", ja viņu pilsētas - Daugavpils un Rēzekne - paliek atsevišķi? Vai tad tur ir kaut viens Attīstībai/Par deputāts?

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.31 14:32

real

@AA
Ir par ko padomāt, ne?

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.31 18:47

nu,

man arī Rāviņš apriebies līdz kaklam,bet nevar pieļaut domu, ka kaut kādi idioti Rīgā nolēmuši,
ka Jelgava, 800 gadu pastāvējusi kā diezgan nozīmīga PILSĒTA,tagad būs vienkārši ciems.

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.31 11:02

Vietējās ziņas