Jelgava jūlija liesmās 6

Ikreiz, kad pārskatu pirmskara  Jelgavas foto kolekciju vai kad gatavoju rakstiņu “Pa gabaliņam Jelgavu lieku”, sirds nosāp – Jelgava bija tik skaista, senās ēkas saistīja mūs ar senčiem un mūsu vēsturi. Es tā vēlētos karstā vasaras dienā ieiet Kurzemes provinces muzeja vēsajās telpās, aplūkot kādu izstādi vai palēkāt pa pakāpieniem Dārtas skolā, vai klusiņām apsēsties uz sola Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcā. Bet – nav lemts. Karstā 1944. gada jūlijā nedēļā Jelgava pārvērtās gruvešu kaudzē. Lai arī tagad pilsēta cenšas iegūt savus vaibstus un atgūt identitāti, tomēr nostalģija pēc senajām ieliņām no tā nezūd. 
Nav vairs tik svarīgi, kurš tieši ko nopostīja un kādā secībā notikumi norisinājās, būtiski ir atcerēties un apzināt to, kas bijis. 

Mērķē uz Medema rezidenci


Pirmais padomju aviācijas uzlidojums Jelgavai notika 24. jūlija pievakarē, taču tam vairāk bija biedējošs raksturs, cieta vairākas ēkas Sv. Nikolaja baznīcas rajonā, un dažas bumbas, kas bija mērķētas uz Jelgavas apgabala komisāra fon Medema rezidenci, nokrita pils parkā un pagalmā. Uzlidojumu pilsētai no tālienes novēroja arī Hercoga Pētera ģimnāzijas skolotājs Arturs Veisbergs, kurš vēlāk ar velosipēdu devās apraudzīt bombardēšanā cietušo rajonu starp Pētera un Mātera ielu. “Bija sagrauti vairāki viena un divstāvu namiņi, drupas klāja ielu; ugunsdzēsēji bija izvilkuši savas šļūtenes no attālākām ielām, jo arī hidranti bija sapostīti. Šur tur kūpēja, bet lielāku uguni nekur nemanīju. Par spīti pusnakts stundai, cilvēku nelaimes vietā bija daudz. Ātrās palīdzības vai citu slimnieku transporta mašīnu neredzēju, bet droši vien pirmajā Jelgavas bombardēšanā vajadzēja būt arī cilvēku upuriem, jo uzbrukums nāca negaidīts, bez iepriekšēja sirēnu brīdinājuma.”
Ar daudz vairāk upuriem izvērtās padomju aviācijas uzlidojums Jelgavas dzelzceļa stacijas apkārtnei, kas norisinājās trīs dienas vēlāk un radīja paniku civiliedzīvotājos, kuri steigā centās pilsētu atstāt.

Visu rakstu lasiet 29. jūlija “Zemgales Ziņās”

Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Komentāri 6

Kāpēc?

Kāpēc krieviem vajadzēja bombardēt pilsētu?
Pārējās, izņemot Rēzekni, it kā lika mierā.

pirms mēneša, 2021.07.29 21:43

Zip

Pirmajā reizē pad.karavīri ieņēma pilsētu.Taču piedzērās,jo dzelzceļa stacijā bija atstātas cisternas ar spirtu.Tad latvieši un vācieši viņus izsita no pilsētas.

pirms mēneša, 2021.07.29 22:22

Arnis.

Starp Pētera un Mātera ielām pirmā bombardēšana bija 1941.gadā. Cilvēki runāja,ka nogalināta kāda sieviete. Pieaugušie gāja skatīties. Mūsu ģimene tur netālu dzīvoja. Bombardēja vācieši. Krievi jau bija aizmukuši.

pirms mēneša, 2021.07.30 10:55

Arnis.

Starp citu, Medema villas apkārtnē arī bumboja 1941.gadā. Nedaudz. Pēc tam 3gadus Jelgavā bija miers. Vācietis ar latviešiem labi sadzīvoja. Kad fronte nāca atpakaļ,tad 1944.gadā Jelgavai tika pēc pilnas programmas,jo tā vairākas reizes gāja no rokas rokā. Beigās vācieši bēgot meta māju logos degbumbas,lai krievam nepaliktu.

pirms mēneša, 2021.07.30 11:45

jelgavietis - atbilde Kāpēc

Jelgava ļoti nozīmīgs dzelzceļa mezgls.

pirms mēneša, 2021.07.31 22:30

Vietējās ziņas