Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jelgavā notiks Donoru diena 1

Otrdien, 28. janvārī no pulksten 10 līdz 14 Jelgavas novada domē Pasta ielā 37 notiks Donoru diena. Ziedot asinis tiek aicināti visu asinsgrupu donori, informē Jelgavas pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldē.

Donori aicināti līdzi ņemt personu apliecinošu dokumentu (pasi vai ID karti) un bankas konta numuru. 

Ziedot asinis var, ja:

esi 18 - 65 gadus jauns;

sver ne mazāk par 50 kilogramiem;

dienā pirms asins nodošanas neesi lietojis alkoholu;

esi paēdis, izgulējies, atpūties, jūties labi;

esi vesels un pēdējā laikā neesi slimojis;

pirms tam esi lietojis veselīgu uzturu un daudz šķidruma;

neesi nodevis asinis vismaz 9 nedēļas, un 12 mēnešu periodā to jau neesi darījis 4 reizes (attiecas uz sievietēm) vai 6 reizes (attiecas uz vīriešiem, turklāt pēc 6. reizes vīriešiem jāievēro 3 mēnešu pārtraukums).

Valsts asinsdonoru centrs (VADC) apkopojis 2019. gada statistiku, kas liecina, ka pērn palielinājies asinsdonoru un asins ziedošanas reižu skaits, audzis pirmreizējo donoru un donoru vidējais vecums, taču samazinājies to donoru skaits, kuri asins ziedo pirmo reizi. 

2019. gadā Latvijā asinis ziedotas 53 814 reižu, kas ir par 1813 reizēm vairāk nekā 2018. gadā, sasniedzot augstāko asins ziedošanas reižu skaitu pēdējo astoņu gadu laikā. Centrs pieļauj, ka asins ziedošanas reižu skaita palielinājumu būtiski ietekmē asins ziedošanas vietu pieejamība. VADC cenšas būt pēc iespējas tuvāk donoriem, organizējot regulārus izbraukumus uz biroju kompleksiem, reģionu pašvaldībām un kultūras centriem. Pagājušajā gadā pavisam notikuši 643 izbraukumi, tostarp vairāki uz  Jelgavu. 

Tāpat palielinājies unikālo asinsdonoru skaits – pērn Latvijā vismaz vienu reizi asinis ziedojuši 31 643 cilvēki, kas ir par 398 vairāk nekā gadu iepriekš. Diemžēl paaugstinās aktīvo donoru vidējais vecums, kas 2019. gadā  ir 37,2 gadi, savukārt 2018. gadā – 36,9 gadi. Tas liecina, ka donoru kustībā vēl nepietiekami aktīvi iesaistās jaunieši, jo pirmo reizi asinis donori dodas ziedot vidēji 30 gadu vecumā. Visaktīvākie donori ir vecuma posmā no 26 līdz 45 gadiem. 

Latvijas kopējā donoru demogrāfijā vīriešu ir vairāk nekā puse jeb 53,4 procenti, taču aktīvāk Latvijā vēl joprojām dodas ziedot sievietes – no kopējā asins ziedoto reižu skaita pērn sievietes kopā ziedojušas 28 008 (52 procenti) reizes.

 

Foto:pixabay.com 

 

 

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Vietējās ziņas