Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Advokāte: Pieņemot lēmumu par informācijas avota atklāšanu, jāvērtē pieprasījuma samērīgums 12

Pieņemot lēmumu par informācijas avota norādīšanu, izmeklēšanas tiesnesim jāvērtē, vai ir aizskartas personas vai sabiedrības būtiskas intereses, un vai šāds pieprasījums ir samērīgs, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda advokātu biroja «Borenius» zvērināta advokāte Linda Bīriņa.

Kā ziņots, Jelgavas novada Domes ārpakalpojumos algotā jurista Dzintara Lagzdiņa neslavas celšanas lietā laikraksta «Zemgales Ziņas» galvenā redaktora vietniekam Edgaram Kupčam pēc policijas ierosinājuma tiesā lūgs atklāt informācijas avotu saistībā ar atklātas tiesas sēdes protokola kopijas saņemšanu.

Kā norādīja advokāte, saskaņā ar likumu «Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem», tikai tiesa var uzdot žurnālistam norādīt jeb atklāt informācijas avotu. Saskaņā ar Kriminālprocesa likumu, izmeklēšanas tiesnesis lemj par informācijas avota norādīšanu pēc ierosinājuma iesniedzēja un žurnālista vai redaktora uzklausīšanas, kā arī pēc iepazīšanās ar lietas materiāliem.

Lēmumu par informācijas avota norādīšanu izmeklēšanas tiesnesis pieņem, ievērojot personas tiesību un sabiedrības interešu samērīgumu. Turklāt tiesneša lēmumu var pārsūdzēt ierosinājuma iesniedzējs, plašsaziņas līdzekļa žurnālists vai redaktors, un to izskata desmit dienu laikā augstāka līmeņa tiesas tiesnesis rakstveida procesā, kura lēmums nav pārsūdzams.

Pieņemot šādu lēmumu, izmeklēšanas tiesnesim ir jāizvērtē, vai ir aizskartas personas vai sabiedrības būtiskas intereses, un vai šāds pieprasījums ir samērīgs. Jāņem vērā arī Eiropas Padomes rekomendācijas un Eiropas Cilvēktiesību tiesas noteiktie kritēriji, saskaņā ar kuriem informācijas avota vai avotu identificējošas informācijas izpaušanu varētu pieprasīt tikai ārkārtējos gadījumos, ja vienlaikus pastāv visi attiecīgie apstākļi, proti, pieprasītājam ir pierādīšanas pienākums.

Minētie apstākļi ir -, ja likumīgā interese atklāt šādu informāciju ir būtiska un tā konkrētā gadījumā ir svarīgāka nekā tiesības neizpaust avotu, ja svarīgās intereses nav iespējams īstenot bez avota izpaušanas, kā arī ja ir izsmeltas visas alternatīvās iespējas un līdzekļi, lai citā veidā atklātu šo informāciju.

«No konkrētā informācijas apjoma uzskatu, ka šajā gadījumā nepieciešamie kritēriji neizpildās, lai uzliktu par pienākumu žurnālistam atklāt viņa informācijas avotu. Katrā ziņā izmeklēšanas tiesnesim tie būtu jāpamato un, ja lēmums būs negatīvs, redaktors to varēs pārsūdzēt,» sacīja Bīriņa.

Jau ziņots, ka Jelgavas tiesas priekšsēdētāja palīdze Dace Šmēdiņa aģentūru LETA informēja, ka ierosinātajā kriminālprocesā Jelgavas tiesā ir saņemts procesa virzītāja ierosinājums par pienākumu atklāt informācijas avotu, kas tiks skatīts slēgtā tiesas sēdē, kurā tiks uzklausīts Kupča viedoklis. Viņa skaidroja, ka pirmstiesas izmeklēšanas procesā saskaņā ar Kriminālprocesa likumu darbības, kas skatāmas tiesas sēdēs, izskata slēgtās sēdēs.

Kupčs aģentūru LETA informēja, ka ir saņēmis tiesas pavēsti par ierašanos uz slēgtu sēdi 4.decembrī. Viņš pastāstīja, ka skaidri nezina iemeslu, taču pieļāva, ka, ņemot vērā tiesas sēdi pirmstiesas izmeklēšanā, pēc likuma, iespējams, viņam varētu lūgt izdot informācijas sniedzēju, jo iepriekš policijai, pamatojoties uz likumu, viņš šo informāciju atteicies sniegt.

Pievieno komentāru

Komentāri 12

Gunars

Arprac Dzintars grib uzdzivot uz nabaga zurnalista adas!!!

pirms 6 gadiem, 2013.12.04 08:47

Anna

Kā zini, ir cilvēki, kuri dzīvo un uzdzīvo bez sirdsapziņas pārmetumiem, kuri ar savu nekrietno rīcību un meliem ciniski sabradās visu.....

pirms 6 gadiem, 2013.12.04 10:31

Jelgavnieks

Kupč, nepadodies, turies taisni! Tagad mēs redzam cik negodīgiem līdzekļiem grib noslēpt patiesību.

pirms 6 gadiem, 2013.12.04 10:08

Likumsoģis

Tagad mēs redzam, ka ar godīgiem līdzekļiem - caur tiesu, grib atklāt patiesību. Kup''cs jau ir tas, kurš slēpj patiesību un neizpauž, kur ziņas ņemis. Vai tikai ir samurgojis sensāciju. Tautai jāzina patiesība.

pirms 6 gadiem, 2013.12.04 13:27

Likumsoģim

Tu vispār zini par ko iet runa? :D
Vajag kaut cik iedziļināties pirms vienkārši openēt.

pirms 6 gadiem, 2013.12.04 16:32

Likumsoģis to Likumsoģim

Bet tu zini ?
Tici man, zinu vairāk, kā tu spēj iedomāties.

pirms 6 gadiem, 2013.12.05 08:50

olga

Kupč! Turies ,nepadodies stirnu šāvēja advokāta nekrietnumam! Ja tur izbrauca caur ar blatiem,tad domā,ka visur valda visatļautīb!

pirms 6 gadiem, 2013.12.04 10:49

Likumsoģis

Mucā augusi esi pati. Tak palasi ziņas - Kupčs zin, bet neatklāj patiesību. Jāvelk ārā ar knaiblēm. Re, kur patiesības slēpējs, pat caur tiesu neko nevar izdabūt laukā, jo žurnālistiem taču ir visatļautība - var muldēt par ko vēlas un kā vēlas un nekad nevar zināt vai tā ir patiesība, vai nē.
Tagad ir skaidri redzams, ka žurnālisti MELO vai pārveido informāciju. Ja teiktu patiesību, nebaidītos atklāt informāciju.

pirms 6 gadiem, 2013.12.05 08:49

Serij

Skaidrs, ka sava pārliecība ir jāpamato, bet šajā gadījumā izskatās, ka suņi sāk riet pirms kāds uz apvāršņa parādījies....tiesa vēl nav bijusi, lēmuma nav-tātad nav pirms laika par ko cepties.

pirms 6 gadiem, 2013.12.04 17:34

Kārlis - Serijam

Tik tiešām, nav ko cepties pirms laika. Cepsimies pēc tam, kad jumts virs galvas būs iebrucis (cerēsim ka tās nebūs mūsu pašu galvas).

pirms 6 gadiem, 2013.12.04 23:28

Jelgavas erglis

Laba advokate gadijusies tam zurnalistam!

pirms 6 gadiem, 2013.12.05 15:16

Jelgava