Datu valsts inspekcija aptur Tautas skaitīšanu internetā 6

Datu valsts inspekcija ir noteikusi pagaidu aizliegumu datu apstrādei Centrālas statistikas pārvaldes vietnē www.tautasskaitisana.lv līdz brīdim, kad personu ievadītie dati būs drošībā.

Vienlaikus Datu valsts inspekcija brīdina, ka citas personas identifikatoru - personas datu, izmantošana, lai aizpildītu tautas skaitīšanas anketu internetā, bez pašas personas piekrišanas, ir administratīvi vai pat krimināli sodāma rīcība.Datu valsts inspekcija, konstatējusi, ka informāciju, kura, aizpildot tautas skaitīšanas ir sniegta CSB, pēc tam ir iespējams skatīt, labot vai precizēt, Vietnē ievadot personas, kura informāciju CSB sniedza, personas kodu un pases numuru.Ņemot vērā iepriekš minēto, Datu valsts inspekcija secina, ka šie dati var tikt nodoti trešajām personām bez tiesiska pamata, kā arī CSB var tikt nodoti nepareizi personas dati, tādējādi netiek nodrošināta Fizisko personu datu aizsardzības likuma ievērošana.Kā jau db.lv pārkiecinājās: Viss, kas nepieciešams - cilvēka, par kuru vēlas iegūt datus, personas kods un pases numurs.Ņemot vērā to, ka pases dati un personas kods ir pieejami daudzās iestādēs un tiek norādīti arī slēdzot dažādus līgumus, anketā norādītie dati acīmredzot nemaz nav tādā drošībā kā solīts.Tautas skaitīšanas mājaslapā norādīts, ka atbilstoši Tautas skaitīšanas likumā, Valsts statistikas likumā un Fizisko personu datu aizsardzības likumā noteiktajām prasībām 2011.gada tautas skaitīšanas laikā iegūtajai informācijai tiks nodrošināta individuālo statistisko datu konfidencialitāte par katru personu un mājsaimniecību.Pieeja tautas skaitīšanas veidlapām internetā ir iespējama, izmantojot personas pases datus un personas kodu, vai internetbankas identifikatorus, vai arī drošu e-parakstu.Savukārt Centrālā statistikas pārvalde iedzīvotāju sniegto informāciju izmantos tikai tiem mērķiem, kādus nosaka Tautas skaitīšanas likums. Centrālās statistikas pārvaldes izstrādātās tautas skaitīšanas anketas aizpildīšana internetā esot tikpat droša kā darījumu veikšana internetbankā. Lai novērstu neautorizētu personu piekļuvi datiem, kuri tiks sūtīti izmantojot internetu, tiek lietota speciāla autentifikācijas sistēma un drošas datu pārraides protokols.Taču, kā pārliecinājās DB pat, ja cilvēks vēl nav paspējis aizpildīt anketu, ievadot pases numuru, ir iespējams iegūt datus par deklarēto dzīvesvietas adresi, darba devēja nosaukumu un izglītības līmeni. Tāpat arī iespējams kādas personas aizpildītajā anketā datus pārveidot.«ZAB Tark, Grunte un Sutkiene» zvērināta advokāte Inese Hāzenfusa norāda: «Savā ziņā atbildība būtu jāuzņemas gan pašam cilvēkam, gan valstij. Pase ir jāglabā tā, lai nebūtu pieejam, bet arī valstij būtu jānodrošina tāda sistēma, kura neļautu nepiederošām personām piekļūt šiem datiem, jo tie ir arī sensitīvie dati. Šeit parādās arī identitātes problēma, jo gadījumā, ja nepiederošā persona izmainīs datus anketā, tad īstais anketas aizpildītājs nevarēs pierādīt, ka tas nav bijis viņš. Vispār tā ir globāla problēma, ka personas kods tiek lietots, kur vajag un kur nevajag. Runājot par Tautas skaitīšanu, tomēr valsts nav padomājusi un nodrošinājusi par attiecīgu datu aizsardzību.»

Pievieno komentāru

Komentāri 6

vecais

Atkartosos velreiz, Mana pase ir mans personas apliecinos dokuments kas ir jaglaba drosa vieta lai neviena svesa vai netik svesa persona netiktu klat Maniem datiem un neizmantotu vinus sautigiem merkiem, taatad tautas skaititajs ir man svesa persona kas nav policijas darbinieks, robezsargs pieobezaa vai kada cita amatpersona kam ir tiesibas lugt manu pasi un vinas kautko norakstit, labak but nepieskaititam un zinat ka mani dati nav nopludinati kautkur pa pasauli

pirms 9 gadiem, 2011.03.02 17:22

?

Problēmas viņiem ir ne tikai ar datu aizsardzību, bet arī ar palīdzības dienstu 80000777.
Nav iespējams sazvanīt jau otro deinu.
Itkā nezināja ka zvanīs puse Latvijas...

Kādas vēl problēmas gaidāmas?

pirms 9 gadiem, 2011.03.02 16:58

?

Kā jau minēju Foruma tēmā "Tautas skaitīšana" - programmisti nav savas pakaļas pat kārtīgi pakustinājuši lai izveidotu normāli lietojamu anketu.
P.s. - intersanti kas un cik par šo gara darbu ir saņēmis naudiņas???

pirms 9 gadiem, 2011.03.02 16:31

Vispār ir tā,

ka visa tā mājaslapa nedarbojas... Tā kā uz laiku apturēts viss process. Pati pārliecinājos. Nevar ne tikai piereģistrēties, bet arī vispār neko izlasīt vai apskatīt.

pirms 9 gadiem, 2011.03.02 16:17

Vispār....

varētu tā kā atbilstošu nosaukumu uzlikt. Skaitīšana pati nav apturēta, tik reģistrēšanās ar personas kodu un pases numuru noņemta.

pirms 9 gadiem, 2011.03.02 16:00

Jelgava