«Diena» atceļ stundu ierakstu eksperimentu skolās, bet ne tā mērķi 6

Teju vai kā spāņu vēršiem sarkana lupata - tā uz daudziem jo daudziem pedagogiem «nostrādāja» «Dienas» pasludinātais eksperiments skolās, kura nolūks ar slepus veiktiem stundu audioierakstiem bija izvērtēt, kā notiek mācību process, vēsta «Dienas» galvenais redaktors Guntis Bojārs.

Vieni sašutuši apelējuši pie tā, ka stundās neko nemaz nedrīkst ierakstīt, citi pārmeta, ka «Diena», lūk, audzina jauno Pavļiku Morozovu paaudzi, proti, nodevējus. Zīmīgi, ka lielākā daļa eksperimentā saskatīja negatīvus nolūkus un, iespējams, pat pārprata tā jēgu - nodoms nebija «izķert» pedagogus, kas lamā skolēnus vai sit viņiem pa pirkstiem, bet vērtēt, kādā veidā skolotājs ieinteresē bērnus mācību procesā, cik aktīvi stundā notiek pedagoģiskā sadarbība un cik vēl aizvien dzīvs ir mūsdienu izglītības sistēmā vairs nederīgs modelis - skolotājs runā, skolēns klausās.«Dienas» redakcijā pabija arī televīzijas žurnālisti, pie kuriem pedagogi bija meklējuši atbalstu, vēsta G.Bojārs.Tiesa, līdzās emocionāliem argumentiem, piemēram, ko jūs gribat par tik mazu skolotāju algu, «Diena» saņēma arī pedagoģiski pamatotus argumentus, kas apšaubīja iespēju sasniegt «Dienas» pētījuma mērķi ar stundu audioierakstu palīdzību. Tāpēc arī pieņemts lēmums - eksperimentu atcelt, skaidro G.Bojārs.Tas gan nenozīmē, ka būtu atcelts jautājums, kā sabiedrība var uzzināt, kas patiesībā notiek skolās, un to, ka problēmas šajā jomā pastāv, uzrādīja ne mazums vēstuļu. «Diena» neatsakās no mērķa - gan diskutēt par mācību metodēm, kas uzlabo izglītības kvalitāti, gan par to, kā padarīt tās caurredzamas sabiedrībā. Jau drīzumā «Dienas» viesistabā notiks vairākas diskusijas par izglītības jautājumiem, un patīkami, ka pēc «sarkanās eksperimenta lupatas» tās iniciējuši jau paši pedagogu pārstāvji.Slēpt nav ko - arī šāda vienas skolotājas vēstule iekrita «Dienas» e-pastā, un cerams, ka šis jau ir un būs nākotnē vadmotīvs skolās, skolotāju sadarbībā gan ar skolēniem, gan bērnu vecākiem. Un, iespējams, ne tik tālā nākotnē jebkurš no vecākiem no mājas datora varēs pieslēgties sava bērna stundas tiešraidei un būt ar mierīgi sirdi, ka viņa bērna izglītība ir drošās rokās.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

skolmeistars

Atkal kāda mūs pazemojoša akcija, ja kāds vēlas novērtēt manu darbu, lūdzu, cienījamie žurnālisti, visu mācību gadu nāciet uz katru stundu un vērtējiet. Nevis kaut ko pa kluso, pa slepeno meklēt manā darbā kļūdas, tādā veidā iegūstot informāciju par izglītības sistēmu! Bet mēs, latvieši, esam pieraduši otram rakt grāvi klusiņām, nemanot. Varbūt vieglāk visus šos neuzticamos skolotājus atalaist uzreiz, bez slepenas novērošanas. Jo noteikti rindā pieteikušies ļoti daudz kandidāti strādāt par tik lielu naudas summu , un tikt slepeni novērotiem! Pazemojumus savā darbā nekad neesmu izjutis no skolēniem, bet pārsvarā no vecākiem un sabiedrības!

pirms 9 gadiem, 2011.03.13 14:38

cik ilgi

Super! Filmējam, bet tad arī visus bērnu izteicienus. Un nemēģiniet tos pietušēt ar skolotāja neprašanu motivēt bērnu darbam. Skolotājam jābūt klauna vietā, lai bērnam būtu interesanti un aizraujoši stundā, nevis lai tas kaut ko iemācītos - zinātu reizināšanas tabulu, vai prastu pogu kreklā iešūt.

pirms 9 gadiem, 2011.03.12 22:01

cik ilgi

Super! Filmējam, bet tad arī visus bērnu izteicienus. Un nemēģiniet tos pietušēt ar skolotāja neprašanu motivēt bērnu darbam. Skolotājam jābūt klauna vietā, lai bērnam būtu interesanti un aizraujoši stundā, nevis lai tas kaut ko iemācītos - zinātu reizināšanas tabulu, vai prastu pogu kreklā iešūt.

pirms 9 gadiem, 2011.03.12 22:01

šo drīkst, to nedrīkst

Kas notiek skolā? Kas notiek stundas laikā? Esmu skolotāja, un man jau sen ienāca prātā uzņemt video, kurā būtu redzama audzēkņu uzvedība. Cik zinu, tādi mēģinājumi jau ir bijuši, un ir sacēlusies šausmu pilna vētra, ka to nemaz nedrīkst darīt. Tas esot cilvēktiesību pārkāpums, vērsts pret bērniem. Nu, īstenībā skolotājam nav laika ar tādām lietām nodarboties, bet vai audzēknis, kurš slepeni (cik mīļi!) to darīs, veiks savu uzdevumu stundā? Redz, priekš eksperimenta izgudrotājiem viņš būs pilnīgi svētu misiju pildījis, kas ir daudz svarīgāka par stundas tēmu!
Kāpec bērni drīkst filmēt, bet skolotāji - nē???

pirms 9 gadiem, 2011.03.12 16:05

kukū

Kā kaut ko tādu vispār var izdomāt. Absurds.

pirms 9 gadiem, 2011.03.12 14:47

bij.skolotaja

Parak daudz runasanas , bet maz darisanas. Daudzi tik talu stav no dzives istenibas, it ka visiem{ipasi laukos} butu piejams internets un interese par to, ka maca skola bernus. Dala vecaku vispar neinteresejas , bet cita --izliekas zinosaki par skolotajiem. Nedomaju, ka ka tagadejie skoleni visi ka viens ir ar augstu attistibas limeni. Manuprat vispirms vajadzetu izpetit, cik skoleni macibu matarialu uztver ar izpratni jau stundas laika, cik--ar nelielu paligpapildinajumu un cik to ,labaka gadijuma īekal"un, vadoties no secinajumiem, beidzot parrevidet macibu programmas--ipasi jaunakajas klases,kas ir visa turpmaka macibu procesa pamats. Ko tas dod, ja labs skolens vel 3. klase nespej raiti lasit
Daudz tiek runats,ka mums trukst specialistu razosanas nozares,bet kadi specialisti ir vajadzigi un turpmak bus vajadzigi, man nav laimejies noskaidrot. Kad bus pieejams kopejais tautsaimniecibas attistibas plans?

pirms 9 gadiem, 2011.03.12 12:47

Jelgava