Ekonomiste: šogad sagaidāms lēns nodarbināto skaita un algu kāpums 1

Šogad sagaidāms lēns nodarbināto skaita un algu kāpums, kas balstīs mājsaimniecības patēriņu un mazumtirdzniecības apgrozījuma izaugsmi, prognozē «Swedbank» vecākā ekonomiste Lija Strašuna.

Arī jauno kredītu izsniegšana pakāpeniski kļūst aktīvāka līdz ar ekonomiskās situācijas un banku rentabilitātes uzlabošanos, viņa norāda. «Tajā pat laikā zināmas bažas rada patērētāju noskaņojums, kas jau aptuveni pusgadu svārstās ap vienu līmeni. Tas liecina par zināmu iedzīvotāju piesardzību tēriņos. To ietekmē nodokļu paaugstinājumi un tam sekojošais cenu kāpums, kas nostiprina arī inflācijas gaidas – tas šogad ierobežos mājsaimniecības patēriņa izaugsmi,» komentēja L.Strašuna.Šā gada februārī mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par 1,4%, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, kas varētu likties labs rādītājs. «Bet… Apgrozījuma kāpums galvenokārt noticis uz degvielas tirdzniecības rēķina, pārējo nepārtikas preču apgrozījums pieauga vien par 0,3%, pārtikas preču – par 0,2%. Turklāt mazumtirdzniecības apgrozījums krita iepriekšējos četrus mēnešus, un februāra kāpums kompensē tikai janvāra sarukumu,» norāda ekonomiste.Mazumtirdzniecības gada izaugsmes temps arī ir diezgan neizteiksmīgs, vien 3,6% (bez degvielas 5,4%). «Šo ziemu mazumtirdzniecības apgrozījumu noteikti ietekmēja pieaugušie komunālie rēķini (gan salīdzinoši aukstāka laika, gan tarifu un nodokļu kāpuma dēļ), kā dēļ citu preču un pakalpojumu patēriņam palika mazāk naudas.»

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Sviesc

Neprognozē galīgas muļķības, pieaugot energoresursu cenām, automātiski pieaug pārtikas produktu cenas, taču patērētāju pirktspēja nepalielinās. Algu pieaugumus var gaidīt valdības maizē strādājošie liekēži, pārējiem nav pamata sapņot par algas pieaugumu, jo pieaug ražošanas izmaksas uzņēmējiem. Kamēr vien budžets tiks samazināts, nekāda izaugsme valsts iekšējā tirgū nav paredzama. Paldies skandināvu bankām par krīzi!

pirms 9 gadiem, 2011.03.30 15:51

Jelgava