Eksperti: Latvijas pensijas sasniegušas pārāk augstu līmeni 12

Latvijas sociālā budžeta ilgtspējai traucē "trekno gadu" laikā pārāk augstu līmeni sasniegušās pensijas un to piemaksas, biznesa portāla Nozare.lv rīkotajā diskusijā atzina DnB Nord bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš un Labklājības ministrijas (LM) valsts sekretāra vietnieks Ingus Alliks.

Kā norāda Strautiņš, ja pensijas Latvijā veidotos tikai no naudas, kas ienāk ilgtspējīgi, caur eksportu, tās nekad nebūtu sasniegušas to līmeni, ko sasniedza nosacīti "treknajos gados"."Valdības sliktās politikas rezultāts, pieļaujot ekonomikas pārkaršanu, bija pensijas, kas ir lielākas, nekā tās būtu bijušas ilgtspējīgas izaugsmes scenārijā. Tas ir paradokss, ko cilvēki nesaprot vai arī nevēlas atzīt. Ja valdības politika no 2005.gada līdz 2008.gadam būtu bijusi ilgtspējīga, ne pensijas, ne algas, ne pabalsti nebūtu sasnieguši to līmeni, ko sasniedza," uzskata eksperts.Savukārt Alliks piebilda, ka pensiju pieaugumu veicinājušas nepamatoti augstās algas."Noteikti nebija jābūt ikgadējam 30% algu pieaugumam, un tad ar pensijām viss būtu bijis kārtībā. Pieņemu, ka cilvēki, kuri pensionējās tā saucamā buma laikā, Latvijas pensiju sistēmu uzskata par ļoti labu, jo viņu pensijām piemēroja inflācijas indeksu un ņēma vērā daļu no algas pieauguma," sacīja valsts sekretārs.Vienlaikus viņš uzsver, ka pie pensiju samazināšanas LM nevar ķerties nekādā gadījumā, jo tas nozīmētu esošās pensiju sistēmas nojaukšanu, nerēķinoties ar cilvēkiem, kuri nav bijuši vainīgi pie Latvijas neilgtspējīgās ekonomikas uzkaršanas."Mīts par lielām pensijām veidojas tikai no 10% pensiju, no kurām varbūt 0,1% ir tie cilvēki, kuri pensionējās nekustamo īpašumu burbuļa "pīķa" stundā, saņemot 1000 latu pensijas. Tie ir atsevišķi gadījumi, un šo jautājumu nevar vispārināt," pārliecināts ir Alliks.Jau ziņots, ka, vērtējot sociālā budžeta ilgtspēju, nav izslēgts, ka pensionēšanās vecums varētu sasniegt 70 gadus.

Pievieno komentāru

Komentāri 12

:-/

Nesamazinot pensijas valdība ir spiesta celt nodokļus, tas padara uzņēmējus nekonkurēt spējīgus, samazinās darba vietas. Pensionāru bērniem nav darba un ir jābrauc prom vergot ārzemes.

pirms 9 gadiem, 2011.02.27 16:08

:-/

Pie pašreizēja sociālā budžeta nekāda ekonomikas veicināšana nav iespējama. Pensijas aprij milzīgu daļu no valsts ienākumiem. Treknajos gados nebija tik traki, bet tagad valsts ienākumi stipri vairakkārt samazinājas un arī algas visiem ir samazinātas (daudziem pat uz pusi), bet pensijas ir palikušas nemainīgas. Pensionāri salīdzinājumā ar strādājošiem tagad dzīvo divreiz labāk. 150Ls, protams ir niecīga pensija, bet tagad daudzie strādājot saņem tik pat.

pirms 9 gadiem, 2011.02.27 16:05

Pensija

Jāpielāgo bērnu skaitam. Parazīti, kuri bērnu vietā audzina sunīšus un kaķīšus, pretendē uz citu radītu bērnu nopelnītu naudu pensijai. Šķēles laikā veiktās pensiju iemaksas ir vairāk nekā kriminālas. Šo netaisnību vajag likvidēt tūlīt! Tiem kam bērnu nav vai nevarēja būt pašiem bija un ir jārūpējas par to jau tagad. Valsts nodrošina minimālu pensiju, lai nenomirtu badā, tai skaitā arī medicīnu. Pārējiem "vajag tikai rakt". Cik ilgi var slaukt govi, to nebarojot!?

pirms 9 gadiem, 2011.02.27 12:29

Jautājums

Par valstī esošo vidējo pensiju var labi ja samaksāt komunālos maksājumus un ļoti skopi knapinoties paēst. Nepietiek naudas aiziet pie ārsta un nopirkt zāles, kur nu vēl aiziet pie zobārsts un nedod dievs, ja vēl jāpasūta jauni zobi, tas vispār maksā fantastiski lielu naudu. Bez tam pa laikam būtu jānopērk kāds jauns apavs vai drēbes gabals. Ja nebūtu Latvijā tāda nacionāla lepnuma kā otrās rokas veikalu, pensionāri apģērbu vispār nevarētu atļauties.
Nemaz nav runas par iespēju nopirkt katru mēnesi kādu grāmatu vai abonēt presi. Pie tam pensijas vecuma cilvēkiem būtu jābūt iespējai apmeklēt profilaktiskas fiziskas aktivitātes, piemēram, baseina apmeklējumi vismaz reizi mēnesī, pilates fitnesa zālē un tamlīdzīgi, bet tādu iespēju mūsu pensionāriem nav naudas trūkuma dēļ un rezultātā ir biežas un ieilgušas slimības ar nepieciešamu neatliekamu medicīnisku palīdzību, kur izdevumi jāsedz valstij.

pirms 9 gadiem, 2011.02.26 18:56

Nu

kad vienreiz beigsies tā tukšā spriedelēšana un sabiedrības kūdīšana pret veciem un slimiem cilvēkiem tajā vietā lai domātu par ekonomikas attīstību valstī. Nekāda ekonomikas pārkaršana nekad nav bijusi. Ir bijusi tikai ekonomikas iznīcināšana, kuras vietā mērķtiecīgi tika attīstīta nekustamo īpašumu spekulācija. Valsts un bankas mudināja cilvēkus iekārtot dzīvi uz kredītu rēķina. Nesaprātīgi tika palielināts valsts iestāžu un tur nodarbināto skaits. Rezultāts ir tāds kāds tas ir. Simtiem tūkstoši cilvēku ir bijuši spiesti pamest Latviju un strādāt svešu zemju ekonomikas uzlabošanai.
Visa pašreizējā ekonomika ir tirdzniecības un pakalpojumu tīkli, kur algas izlieto valsts iestāžu darbinieki un pensionāri pensijas. Nu labi, nemaksās pensijas, tūlīt notiks ķēdes reakcija, samazināsies realizēto preču un pakalpojumu apjoms un darba vietas attiecīgajos uzņēmumos, krasi palielināsies komunālo maksājumu parādi. Vienkārši iestāsies ekonomisks krahs. Uzplaukums varbūt būs apbedīšanas birojiem, bet iespējams piederīgie savas ģimenes vecos cilvēkus būs spiesti aprakt pa kluso mežā, jo nebūs naudas cilvēcīgai apglabāšanai.

pirms 9 gadiem, 2011.02.26 18:44

pensionars

TREKNAS CUKAS TAISA SAVAI TAUTAI HENOCIDU UN RUNA VEL PAR LIELAM PENSIJAM .LOPU BARS!!!!!

pirms 9 gadiem, 2011.02.26 18:19

Resnais

Lai runātu par kaut kādu sasniegšanu, ir jāzin pieauguma tempi. Tā kā pensijas nav augušas pēdējā laikā, tad nekāda sasniegšana nav notikusi. Drīzāk pensijas ir neadekvāti mazas. No otras puses, kad vajadzeja iet uz referendumu par pensijām pirms pāris gadiem, nesanāca kvorums. No tā secinu, ka visiem ir labi tāpat!

pirms 9 gadiem, 2011.02.26 17:32

AK

Te runa vairs neiet par kaut kādiem 300,zinu ļoti daudz pensionārus,kas visu savu mūžu nostrādājuši valsts darbā un saņem ap 150 Ls,arī mana mamma,kas izaudzinājusi 5 bērnus un savu mūžu nostrādajusi par slaucēju un saņem nieka 150,tas pat nav aprēķinātais iztikas minimums!!!!

pirms 9 gadiem, 2011.02.26 17:25

Kāpēc nevar

Kā visādiem pabalstiem, māmiņu algām noteikt griestus arī pensijām. Ja jau lielākā daļa iztiek ar pensijām zem 300 latiem, tad griesti varētu būt kādi 600 un augstāk ni un ni

pirms 9 gadiem, 2011.02.26 17:09

pensionāre

Cien. EKSPERTI!Esmu skolā nostrādājusi 54 gadus.Kad nomāksāju komunālos rēķinus,man atliek Ls 50(pārtikai un zālēm) mēnesī .Vai tiešām neesmu pelnījusi normālāku pensiju?Un runājat vēl par augsto pensiju līmeni?Daudzi pat nomaksāt visu nespēj! Kur tad šie cienījamie eksperti bija ,,treknajos gados,,?Nu ,,gudri,, spriedelē .

pirms 9 gadiem, 2011.02.26 16:45

Jelgava