Iespējams, gaidāms degvielas cenu pieaugums 5

Jēlnaftas cenas šonedēļ palielinājušās virs 82 dolāriem par barelu, tādējādi izraujoties no aptuveni gadu ilgās tirdzniecības 70 – 80 dolāru robežās. Skaidrs, ka, palielinoties naftas cenām, gaidāms arī degvielas cenu pieaugums gan Latvijā, gan citur pasaulē, Db.lv skaidroja Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas (LDTA) valdes priekšsēdētājs Uldis Sakne.

Viņš gan uzsver, ka precīzas cenu izmaiņas prognozēt nav iespējams, jo tas atkarīgs ne tikai no naftas cenu izmaiņām biržās, bet arī no katra tirgotāja degvielas uzkrājumiem, kas iegādāti iepriekš un par citu cenu.Patlaban naftas cenas pieaugumu pasaules biržās veicina ASV dolāra vērtības pavājināšanās, kas naftu padara lētāku citu valūtu turētājiem, kā arī izaugsme akciju tirgus, kas saistīta ar pozitīvām globālās ekonomikas ziņām, raksta «Associated Press».Trešdien, 6.oktobrī, naftas cena novembra piegādēm Ņujorkas preču biržā uz brīdi pārsniedza arī 83 dolāru robežu, taču vēlāk atkal noslīdēja nedaudz zemāk.Iestājoties aukstākiem laika apstākļiem, iespējams arī neliels dīzeļdegvielas sadārdzinājums, jo tirgotāji nereti aukstākā laikā sāk tirgot arktiskās klases dīzeļdegvielu, kas ir nedaudz dārgāka par dīzeļdegvielu, kas degvielas uzpildes stacijās pieejama vasaras sezonā.Kā Db.lv norādīja U.Sakne, tad Latvijā degvielas tirgotāji arktiskās klases dīzeļdegvielu varētu sākt tirgot jau no oktobra vidus, taču tas esot atkarīgs gan no laika apstākļiem, gan no katra degvielas tirgotāja piekoptās politikas šajā jautājumā. LDTA valdes priekšsēdētājs norāda, ka cenas atšķirība esot vidēji no 1 līdz 1,5 santīma litrā.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

Doks

da zagļi tie devielas tirgoņi! un par cenu arī sazvērnieciski vienojas, tik konkurences padome to nespēj pieķert un pierādīt, jo par santīmu vai pussantīmu cenas atšķiras.

pirms 11 gadiem, 2010.10.06 22:52

Manas domas

Parakājos vecās ziņās.
2007.g. novembra beigas un 2008.g. marta sākums barels naftas sasniedzis 100.-$
Benzīna cenas tajā laikā bija ~0.65Ls/L (95).
Tagad barels maksā ~82.-$, bet benzīns ~0.795Ls/L.
Labi, akcīze pieauga, par cik santīmiem pieauga akcīze šajā laika posmā?
Vismaz benzīna cena pieaugusi par ~0.14Ls,
bet naftas cena samazinājusies par ~18.-$ barelā.
Kaut kas nav pareizi, tikai kas?

pirms 11 gadiem, 2010.10.06 20:50

Resnais

"iespējams gaidāms", bet neste jau pielika santīmu. Tāpat arī gāze +1 sant/l

pirms 11 gadiem, 2010.10.06 19:17

Kārlis

Tirgotāji patlaban neredz pamatu būtiskām degvielas cenu izmaiņām, portālam "Delfi" sacīja Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Uldis Sakne.Viņaprāt, Latvijā drīzāk uzmanīgi jāvēro nākamā gada valsts budžeta pieņemšana un ar to saistītās iespējamās izmaiņas nodokļu sistēmā, kas var ietekmēt degvielas cenas. Ja pieaugs akcīzes nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa likmes, tad attiecīgi mainīsies arī degvielas cenas.

Toties attiecībā uz iespējamajām izmaiņām globālajā tirgū Sakne norādīja, ka "tā ir zīlēšana kafijas biezumos". Viņš atzina, ka pasaules ekonomika šobrīd tik ātri neatgūstas, lai pieprasījums pēc degvielas lielo valstu ekonomikā pieaugtu. Tāpēc ir pamats domāt, ka naftas cena par barelu nemainīsies.

Tādēļ tāds degvielas cenu kāpums, kāds bija, piemēram, 2008. gadā, vairs nebūs. Cenu svārstības - te uz augšu, te uz leju - notiek visu laiku, taču tās nav krasas, piebilda Sakne.

Jau ziņots, ka 2008. gadā degvielas cenas ievērojami kāpa, sasniedzot arvien jaunus rekordus. Savukārt pēc tam cenas pakāpeniski saruka. Tomēr Latvijā diskusijas ap degvielas cenām saasinājās pavasarī. Tad ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL) pārmeta degvielas tirgotājiem, ka tie degvielu pārdod par nepamatoti augstu cenu. Proti, kamēr pasaulē naftas cenas rūk, tikmēr Latvijā - pieaug. Tirgotāji Kampara kritikai atbildēja, norādot, ka vidējais uzcenojums kopš 2008. gada vasaras nav mainījies. Savukārt valsts kopš 2008. gada ir palielinājusi gan akcīzes nodokli degvielai, gan pievienotās vērtības nodokļa likmi. Degvielas cenas mainījušās ne tikai nodokļu politikas, bet arī valūtas kursa izmaiņu dēļ.

www.DELFI.lvUn kuram tagad ticēt...

pirms 11 gadiem, 2010.10.06 17:49

zmuris

un kur tad cenu kritums, kurš visā pasaulē degvielai bija pāris mēnešus atpakaļ? kā citur paceļ cenu degvielai, tā mūsejie ar pirmie, kas palielina un tad vairs nav nekādu rezervju.

pirms 11 gadiem, 2010.10.06 17:30

Jelgava