Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jelgavā sākušies darbi ēkā Zemgales prospektā 7, kur pēc pāris gadiem iemājos “Junda” (FOTO) 1

Šogad divstāvu ēkai Zemgales prospekta un Palīdzības ielas krustojumā Jelgavā aprit 130 gadu, un tajā pēc remontdarbiem tiks iemitināts moderns bērnu un jauniešu centrs, informē Jelgavas pašvaldība.

Ēka celta 1888. gadā pēc arhitekta Aleksandra Johana Frīdriha Baumaņa projekta kā patversme tirgotāju atraitnēm par Jelgavas grāmatizdevēja Gustava Ādolfa Reiera testamentā pilsētai novēlētiem līdzekļiem. Ēka tiks rekonstruēta, saglabājot visu vērtīgo, piemēram, fasādes elementus, centrālās koka kāpnes, grezno zāli ar griestu dekoriem un vēsturiskajām durvīm.

Uzņēmums SIA “Torensberg” objektā Zemgales prospektā 7 sāka strādāt pirms apmēram mēneša, un šobrīd noslēgumam tuvojas demontāžas darbi un būvgružu izvešana.

Pēc Otrā pasaules kara šajā ēkā tika iekārtota skola, un 1973. gadā tai tika uzcelta arhitekta Valtera Hugo Bodnieka projektēta baltu ķieģeļu piebūve. Mainot nosaukumus, skola ēkā pastāvēja līdz 2014. gada vasarai. Šobrīd tajā sākušies nozīmīgi pārbūves darbi, lai to pielāgotu bērnu un jauniešu brīvā laika pavadīšanas un interešu izglītības centra vajadzībām. Tā kā ēkai ir vairāk nekā 100 gadu sena vēsture, projektā nodrošināta arī arheoloģiskā uzraudzība.

80. gadu piebūvei tiks siltināta fasāde un, lai nodrošinātu vides pieejamību, izbūvēts lifts. Savukārt otrā ēkas galā tiks celta divstāvu piebūve ar stiklotu fasādi. Salaiduma sienā ir aizmūrēti logi, atstājot vietu durvīm. Piebūve būs 13x21 metru liela ar kopējo platību 480 kvadrātmetri. Jaunās piebūves pirmajā stāvā atradīsies siltum­mezgls, lekciju zāle, informācijas tehnoloģiju klase, teātra telpa un mūsdienu deju zāle, bet otrajā stāvā – radiovadāmu auto modeļu trase.

Ēkai izbūvēs arī otru āra liftu – tas atradīsies līdzās ieejai Palīdzības ielā. Savukārt ieejas mezgla jumtam tiks uzbūvēts otrais stāvs, izveidojot vēl vienu telpu nodarbībām. Kopumā telpu plānojumā gandrīz nekādas izmaiņas netiks veiktas, vien ēkas senākajā daļā tiks demontētas starpsienas, vairākas mazākas telpas apvienojot vienā lielā. Atsevišķās telpās būs specifiski darbi, bet tos nosaka mērķis, kādam tās izmantos, piemēram, skaņas izolācija, klinšu siena.

Izaicinājums būs 130 gadu senās ēkas rekonstrukcija. Centrālās ieejas koka kāpnes būvēs no jauna – analogi vēsturiskajām. Pārējās ēkā esošās betona kāpnes tiks atjaunotas, savukārt metāla kaluma margas – pārkrāsotas, bet to koka apmale – restaurēta. Senākajā ēkas daļā vērtīgākā telpa ir svinību zāle, kura arī pēc atjaunošanas saglabās savu funkciju. Tajā tiks restaurēti griestu un sienu dekori, kā arī vēsturiskā durvju aila. Arī zālē esošās podiņu krāsnis tiks atjaunotas, bet tās būs tikai kā dizaina elementi.

Interesanta laika liecība ir arī grīdas vecākajā ēkas korpusā – tās veidotas no ķieģeļu arkām, uz kurām liktas lāgas – pamatīgi baļķi –, savukārt uz tiem klāts grīdas segums. Bet vieta starp lāgām un ķieģeļu arkām bijusi aizbērta ar izdedžiem, kas izmantoti kā siltināšanas materiāls.

Šobrīd demontāžas darbi tuvojas beigām, un jau drīz sāksies esošās siltumtrases pārbūve – tagadējā trase atrodas vietā, kur plānots celt stikloto piebūvi. Rosība notiek arī pagalmā – kādreizējā palīgēka tiek pārbūvēta par automoto amatieru telpu. Ēkai tiks mainīts arī jumta slīpums. Ārpusē pie ēkas tiks izveidots strītbola laukums. Vēl pagalmā būs stāvvieta 14 automašīnām, trīs velonovietnes, soliņi un puķu dobes. Pagalma pusē esošais drāšu žogs tiks nomainīts, kā arī ierīkoti metāla automātiskie vārti. Savukārt Palīdzības ielas un Zemgales prospekta pusē esošais žogs tiks saglabāts un atjaunots. Pie ēkas centrālās ieejas Zemgales prospekta un Palīdzības ielas krustojumā būs dizaina afišu stabs.

Septembrī vai oktobrī plānots sākt celt piebūvi. Tā tiks būvēta no blokiem, bet fasāde būs stiklota. Ziemā paredzēts ķerties pie iekšdarbiem. Savukārt nākampavasar visai ēkai mainīs logus un durvis. Līdz ziemai plānots izbūvēt arī jaunu jumtu – tas tiks mainīts visai ēkai. Jaunais jumts būs no tumši brūniem metāla dakstiņiem. Tāpat jādemontē esošie skursteņi, no kuriem lielākā daļa izmantoti ventilācijai. Kad darbi bēniņos būs noslēgušies, tur tiks izsūkti putekļi, lai konstrukcijas varētu apsmidzināt ar ugunsdrošo šķidrumu. Pēc darbu pabeigšanas bēniņos būs neapdzīvotas telpas, jo tās nav paredzēts apsildīt.

Darbus Zemgales prospektā 7 realizēs trīs kārtās. Pirmajā tiks veikta ēkas telpu un iekšējo un ārējo inženiertīklu pārbūve un teritorijas labiekārtošana, otrajā, realizējot projektu “Jelgavas pilsētas pašvaldības ēkas Zemgales prospektā 7 energoefektivitātes paaugstināšana”, – ēkas energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumi, trešajā – interešu izglītības telpu bloka būvniecība.

Projekta kopējās izmaksas ir 3 528 826,44 eiro, no tām pirmās un trešās kārtas realizācijas izmaksas ir Jelgavas pašvaldības finansējums 2 223 157,09 eiro, savukārt otrās kārtas realizācijas izmaksas ir 1 305 669,35 eiro, tostarp 219 462 eiro ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums, 264 463,11 eiro – valsts budžeta dotācija pašvaldībām, 821 744,24 eiro – Jelgavas pašvaldības līdzfinansējums.

Darbi objektā jāpabeidz līdz 2020. gada jūnijam. Plānots, ka pēc tam šeit atradīsies bērnu un jauniešu centrs “Junda”.


Foto: Jelgavas pašvaldība

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Aivars

Mana vecā skola! 11.gadi pavadīti šajā ēkā!

pirms gada, 2018.08.11 13:51

Jelgava