Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jelgavas novadā manīti cīruļi

Turpinot iesākto tradīciju, tuvojoties pavasarim, Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina ikvienu ziņot par gājputnu atgriešanos, aģentūru LETA informēja biedrības valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus.

Ziņas par gājputniem sniedzamas dabas novērojumu portālā "Dabas dati" vai arī aizpildot gājputnu reģistrācijas anketu un vasaras sākumā nosūtot to Latvijas Ornitoloģijas biedrībai pa pastu.Pirmie gājputni šogad tika sagaidīti 27.februārī, kad Saldus apkārtnē tika manīti pirmie lauku cīruļi, bet 5.martā tie manīti jau Jelgavas novadā. Vairāki simti baltpieres un sējas zosis marta pirmajās dienās novērotas Latvijas dienvidrietumu piekrastē netālu no Nīcas, savukārt meža baloži, kas šogad pirmo reizi novēroti 3.martā Rundāles novadā, redzēti jau lielākajā daļā Kurzemes un Zemgales.Vairākās vietās uz laukiem manīti pirmie ziemeļu gulbji, dzērves un ķīvītes, bet pie būrīšiem - pirmie mājas strazdi. Vietās, kur jūra un upes atbrīvojušās no ledus, manīti arī pirmie atlidojušie ūdensputni. Engures apkārtnē 3.martā un 7.martā novērotas pirmās Sāmsalas pīles.Tuvākajās dienās lielākā skaitā atgriezīsies mājas strazdi, lauku cīruļi, meža baloži, dzērves, atlidos pirmie baltie stārķi. Ziņas no Eiropas centrālās daļas liecina, ka dzērves, kas februāra beigās ir sākušas pavasara migrāciju no Spānijas, 5.martā ir sasniegušas Malburgu, kas atrodas Vācijas vidienē. Tur migrācijā uzskaitītas vairāk nekā 20 000 dzērvju, kas liecina, ka pēc pāris dienām lielākā skaitā pirmās dzērves varēs novērot arī Latvijā, stāstīja Ķerus.Tomēr putnu centienus atgriezties joprojām slāpē biezā un stabilā sniega sega uz laukiem un ar ledu klātie ezeri un upes. Ņemot vērā sniegoto marta sākumu, gājputnu atgriešanās lielākā skaitā sagaidāma ap astronomiskā pavasara iestāšanos - 20.martu.Meteoroloģiskā informācija un prognozes liecina, ka šogad pirmie gājputni lielākā skaitā pie mums sāks ierasties marta beigās, jo tuvākajās dienās laika apstākļi būtiski nemainīsies, kas nozīmē, ka putnu migrācija būs lēna, bez straujas un masveidīgas ierašanās. Patlaban putniem labāka situācija ir Latvijas dienvidrietumu daļā, kur sniegs uz laukiem gandrīz jau nokusis.Pirmie gājputni Latgalē un Vidzemē gaidāmi ne agrāk kā pēc nedēļas vai divām.

Pievieno komentāru

Jelgava