Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jelgavas tehnikumā mācās sniegt pirmo palīdzību un būvē robotus (FOTO)

Jelgavas tehnikumā nedēļa no 19. marta līdz 22. martam tika aizvadīta kā datorsistēmu tehniķu, programmēšanas tehniķu un klientu apkalpošanas speciālistu profesiju nedēļa. Savukārt ceturtdien, 22. martā, tehnikuma audzēkņi piedalījās veselības veicināšanas dienas aktivitātēs – klausījās lekcijas par aktuālām tēmām un praktiskās nodarbībās mācījās sniegt pirmo palīdzību.

Veselības veicināšanas dienā lekcijas un praktiskās nodarbības Jelgavas tehnikuma audzēkņiem vadīja Latvijas Medicīnas studentu asociācijas (LaMSA) biedri – augstskolu medicīnas studenti. Jaunieši jauniešiem interesantā, atraktīvā un viņiem saprotamā veidā – ar video, prezentācijām, analīzēm glikozes līmeņa noteikšanai asinīs un citiem paņēmieniem – stāstīja par tādām tēmām kā seksuālā veselība, kontracepcija, attiecības, infekciju slimības, cukura diabēts, HIV/AIDS un citām.

“Piedalāmies mazākos projektos, bet šādi daudzprofilu projekti mums nebija bijuši jau kādus trīs gadus. Kāpēc Jelgava? Tāpēc, ka Jelgava ir izglītības, jaunatnes un studentu pilsēta, un tā bija Jelgavas tehnikuma iniciatīva,” stāsta LaMSA pārstāve Alise Kalane.

Moduļa “Sabiedrības un cilvēka drošība” pasniedzēja Evija Grauduša stāsta, ka šāda veselības veicināšanas nedēļa tehnikumā notiek jau trešo gadu. Tehnikuma audzēkņi apgūst veselības mācību, kas integrēta šajā modulī, taču veselības nekad nevar būt par daudz, uzsver skolotāja, kā lielāko ieguvumu minot medicīnas studentu vadītās praktiskās mācības pirmās palīdzības sniegšanā.

Uz jautājumu, kādas ir jauniešu zināšanas veselības mācībā, skolotāja atbild skeptiski: “Zināšanas un prasmes ir, bet pielietojums – nekāds. Mēs jau varam parunāt par smēķēšanas kaitīgumu, bet jaunieši pēc tam iziet ārā uzsmēķēt,” stāsta skolotāja, piebilstot, ka būtu labi, ja kāds teikums no dzirdētā un redzētā paliktu jauniešu prātos.

Pirmās palīdzības mācību vadītāja Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes 4. kursa studente Diāna Stoldare mācības tehnikuma audzēkņiem sāk ar īsu instruktāžu par to, kas būs jādara katrā no piecām pirmās palīdzības stacijām: pirmās palīdzības aptieciņas salikšana, asiņošana un svešķermeņi, traumas un lūzumi, apdegumi un apsaldējumi un atdzīvināšana.

“Tas ir mans nesen izveidots projekts, lai izglītotu bērnus. Nav noslēpums, ka ar pirmās palīdzības sniegšanu mums ir problēmas – daudzi filmē avārijas, bet neko nedara, lai palīdzētu cietušajiem. Gribam šo situāciju mainīt. Projekts ar labām atsauksmēm tiek realizēts, un skolas mūs aicina vēlreiz,” tā Diāna.

“Ļoti noderīgi. Katram no mums vajag zināt un apgūt šīs prasmes,” atzīst pirmās palīdzības mācību dalībniece topošā klientu apkalpošanas speciāliste Evelīna. Viņai piekrīt arī turpat sastaptā Marita, piebilstot, ka katram jāprot sniegt pirmo palīdzību, jo nevar zināt, kādā situācijā var nākties nokļūt.

Savukārt tehnikuma ceturtais stāvs ir datorsistēmu un programmēšanas tehniķu valstība. “Te mums profesiju nedēļas laikā notiek pasākums “Digitālais neprāts”. Mūsu programmēšanas un datorsistēmu tehniķu mērķis ir parādīt, kā ar informācijas tehnoloģiju palīdzību var attīstīt domāšanu un citas iemaņas, un to, kādas tehnoloģijas ir Latvijā,” stāsta tehnikuma izglītības metodiķe IT jomā Judīte Poriķe.

Profesiju nedēļas laikā pie tehnikuma IT profesiju audzēkņiem viesojušies augstskolu un uzņēmumu pārstāvji, kas vadījuši meistardarbnīcas.

Arī paši tehnikuma audzēkņi ir daudz paveikuši. Pa grīdu rāpojošs robots – čūska –, ģitāra, kuru var arī uzspēlēt, spēļu konsole “Stūre” – to visu programmētāji, pielietojot savu fantāziju, dara praktiskajās mācībās, skaidro metodiķe, demonstrējot arī ar 3D printeri izprintētu Lieldienu olu un ledusskapja magnētiņus. Bet mobilā telefona turētāji kā dāvana tiekot pasniegti atraktīvākajiem dalībniekiem.

Jāpiebilst, ka visas iepriekš minētās lietas neviltotu sajūsmu raisīja Ozolnieku novada PII “Zīlīte” bērnos, kuri Jelgavas tehnikumā ieradušies uz atvērto durvju dienu. “Šī ir jau trešā grupiņa,” piebilst Judīte Poriķe.


Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Jelgava