Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kurzemes hercogienes Annas 480.dzimšanas dienu atzīmēs ar sarkofāga restaurācijas noslēgumu

14.oktobrī pulksten 17 Rundāles pils muzeja ekspozīcijā «Kurzemes hercogu kapenes» Jelgavas pilī notiks Kurzemes hercogienes Annas sarkofāga un viņas pārapbedīto mirstīgo atlieku iesvētīšana.

Sarkofāgu iesvētīs arhibīskaps Jānis Vanags, svinīgo uzrunu teiks Kurzemes bruņniecības pārstāvis barons Oto fon Grothuss.Hercogiene Anna apbedīta alvas sarkofāgā, kas pēc pamatformas – seššķautņu prizma – atgādina hercoga Gotharda sarkofāgu. Rokturu piestiprinājumu vietās ir lauvu galvu ciļņi, sarkofāga šķautnes rotātas ar ažūrām lapu joslām. Uz vāka gravēta Jēzus Kristus Augšāmcelšanās aina, zem tās teksts latīņu valodā, kurā aprakstīta hercogienes Annas izcelsme un dzīves gājums. Sarkofāga sānos Meklenburgas, Pomerānijas-Volgastes, Brandenburgas un Dānijas ģerboņi, informē Rundāles pils muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Ruta Biļeviča. 

Sarkofāga restaurācijas darbus veikuši restauratori Arvis Druviņš, Jānis Līdaka un individuālais restaurācijas uzņēmums «Rokajs», muzeja Zinātniskās restaurācijas nodaļas vadītājas Ainas Balodes vadībā.

Zinātniskās restaurācijas nodaļas vadītāja A.Balode stāsta: «Sarkofāga restaurācija bija pietiekami sarežģīts process, kas tika veikts trijos posmos – tehniskā restaurācija, zudušo detaļu rekonstrukcija un atliešana alvā un metāla virsmu tīrīšana, bet restauratori veiksmīgi ar to tikuši galā.»

Par zudušo detaļu rekonstrukciju un atliešanu stāsta «Rokajs» vadītājs Gunārs Grīnfelds: «Sarežģītākais, bet reizē interesantākais process bija vēsturisko materiālu izpēte, lai pēc iespējas autentiskāk varētu izveidot trūkstošā dekoratīvā balsta – kājas projektu, pēc kura alvā tika atlieti kopumā seši šādi balsti.»

14.oktobrī noslēgsies viens no Rundāles pils muzeja ekspozīcijas «Kurzemes hercogu kapenes» sarkofāgu restaurācijas projektiem, kuru finansiāli atbalsta Kurzemes Bruņniecības fonds. Visi interesenti līdz Kurzemes hercogu kapeņu apskates sezonas beigām (31.oktobrim) aicināti apskatīt restaurēto sarkofāgu un pārējo ekspozīciju.

Pievieno komentāru

Jelgava