Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

LLU pētnieki: Pedagogi izjūt nedrošību un ir pakļauti dažādiem sociālpsiholoģiskajiem riskiem 6

Vakar Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) konferencē «Padziļināta izpratne par cienīgu darbu pedagogiem» Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Sociālo un humanitāro zinātņu institūta pētnieku grupa prezentē starprezultātus pētījumam par izglītības darbinieku vajadzībām.

LLU pārstāve Lana Janmere aģentūru LETA informēja, ka Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes Sociālo un humanitāro zinātņu institūta pētnieku grupa veic pētījumu «Izglītības darbinieku vajadzības nodarbinātības stabilitātes un cienīga darba apstākļu nodrošināšanai un šo jautājumu aktualizēšanai kolektīvajos līgumos», kura starprezultātus prezentēja konferences dalībniekiem.

Pētījuma starprezultāti atklāj pedagogu izpratni par to, kas ir cienīgs darbs. Viņuprāt, tas ir tikpat cienījams kā ikviens cits darbs, sniedz gandarījumu un ļauj cienīt pašam sevi, tiek novērtēts no sabiedrības puses, tiek veikts drošā, modernā vidē ar moderniem mācību līdzekļiem, sniedz iespēju sabalansēt profesionālo ar privāto dzīvi un tiek atalgots, ļaujot dzīvot cilvēka cienīgu dzīvi, skaidroja Janmere.

Kā liecina pētījumā iegūtā informācija, Latvijā šie kritēriji tiek izpildīti retos gadījumos un ir ļoti grūti runāt par cienīgu darbu un cienīga darba apstākļiem. Ikdienā pedagogi saskaras ar problēmām izglītības iestāžu fiziskajā un sociālajā vidē, izjūt nedrošību un ir pakļauti dažādiem sociālpsiholoģiskajiem riskiem. Turklāt to risināšanā ne vienmēr efektīvi ir darba koplīgumā paredzētie darbinieku aizsardzības un atbalsta līdzekļi un sociālais dialogs.

Pētījums «Izglītības darbinieku vajadzības nodarbinātības stabilitātes un cienīga darba apstākļu nodrošināšanai un šo jautājumu aktualizēšanai kolektīvajos līgumos» notiek no 2013.gada maija līdz novembrim.

Pētījuma starprezultāti publicēti laikraksta «Izglītība un Kultūra» 10.oktobra numurā. Pētījuma gala rezultāti būs publiski pieejami decembrī LIZDA mājaslapā, informēja Janmere.

Izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP), atklājot konferenci, uzsvēra vairākas problēmas, kas pašlaik ir aktuālas izglītības sistēmā, tostarp pedagogu atalgojumu, darba apstākļus un valsts un pašvaldību sadarbību izglītības sistēmas finansēšanas modeļa īstenošanā, par konferenci pauda LLU pārstāve.

«Pēc desmit gadiem vairs nebūs svarīgi, kādi mums ir ceļi, cik lieli nodokļi, cik uzturēšanās atļauju tiek izsniegts vai ar kādu valūtu mēs norēķināsimies, ja netiks veiktas būtiskas izmaiņas un sakārtota izglītības sistēma un tās finansēšanas kārtība. Cienīgu darbu veido vairāki faktori, bet darbinieku atalgojums ir viens no svarīgākajiem,» konferencē sacījis ministrs.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

eh

80 % pedagogu ir nodzērušies un sen bija jābūt pensijā . Jau padomju laikos LLA skaitījās viena no " zemākajām " skolām . Ja nekur iestāties nevar , tad fermu mehanizatoros uzņems jebkuru. Tādi mums ir Šķēle, Kalvītis , Nafig spešals , Caune , Rāviņš un vēl bars "valsts ģēniju " . Bēdu ieleja , nevis augstskola.

pirms 6 gadiem, 2013.10.10 21:16

Es

Un tevi, spriežot pēc tavas indes, pat šajā augstskolā neuzņēma, PeTeUšņik.

pirms 6 gadiem, 2013.10.10 21:34

DURAK

Padomju laiku izglitibu salidzinat nevar ar sodienas.Un iestaties nemaz tik viegli vis nebij.LLA bij loti prestiza macibu iestade.Ta bedu ieleja esi tu pats.

pirms 6 gadiem, 2013.10.10 21:54

ddd

tā jau ir drošība,kad sanem katru mēnesi algu,gribet jau var daudz........................

pirms 6 gadiem, 2013.10.11 08:55

Jelgava