Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

LLU zinātnieki pēta trifeļu audzēšanas iespējas (ar foto) 1

«Mūsu projekts atrada dzirdīgas ausis. Cilvēkiem iepatikās inovatīvā ideja – ne tikai dabas daudzveidības izzināšana, kurā iesaistījies cilvēks un dzīvnieki, bet arī iespēja ar to nopelnīt,» par Lietuvas un Latvijas pārrobežu projektu «Truffle», kam aizsākums meklējams 2010. gada nogalē, stāsta tā vadītāja LLU docente Antra Balode. 

Trifeļu audzēšanai nevajag simtiem hektāru kā tradicionālajās lauksaimniecības nozarēs, šodien raksta laikraksts «Zemgales Ziņas».

«Sākumā pietiktu ar kādu pushektāru, un tā iesaka pat audzētāji no tradicionālajām trifeļu audzēšanas valstīm – Francijas un Itālijas. Latvijā tā arī varētu būt nelauksaimnieciskā ražošana, līdzīgi kā ar komercdārziem, par kuru ierīkošanu iespējams saņemt atbalstu. Taču rentabli sanāktu jau ar 0,3 hektāriem,» skaidro A.Balode. Kaut arī trifele ir īpaša un prasīga sēne, tās kultivēšanai der tādas platības, kur citu ko būtu grūti audzēt, – nogāzes, smilšainas un citas tradicionālajām lauksaimniecībai nederīgas vietas. Jāņem gan vērā, ka pamatnosacījums ir atbilstoša kaļķaina augsne ar augstu PH līmeni. Tādēļ arī LLU pētnieces vadībā projekta gaitā tiek piedāvāts noteikt augsnes īpašības, pēc kurām sniedz atzinumu, vai zeme trifelēm maz būs derīga. 

Runājot par projektu, A.Balode saka – šī inovatīvā pētniecība veicina zinātnieku, zemnieku un uzņēmēju sadarbību. Par trifelēm un to audzēšanu tiek rīkoti semināri un kursi, bet aprīlī LLU notiks trifeļu audzēšanai veltīta konference. Kopumā projektā plānots apmācīt 200 cilvēku un izveidot 20 trifeļu dārzu.

Plašāk lasiet laikrakstā vai tā elektroniskajā versijā.

Foto: Agris Samcovs

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Atis

Trifelju staadus var iegaadaaties SIA "TRUFFLAND", www.truffland.com

pirms 6 gadiem, 2013.11.02 09:17

Jelgava