Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

LLU zinātnieki prognozē industriālo kaņepju izmantošanas palielināšanos būvniecībā 1

Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) zinātnieki pabeiguši nozīmīgus pētījumus par šķiedraugu audzēšanu un to fizikāli bioķīmisko īpašību noteikšanu, un prognozē, ka industriālo kaņepju izmantošana būvniecībā var palielināties.

LLU Projektu daļas vadītāja Ilze Stokmane aģentūru LETA informēja, ka, ieviešot Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) atbalstītu projektu «Jaunu kompozītbūvmateriālu izstrāde uz putuģipša bāzes ar šķiedraugu stiegrojumu un no tiem veidotu sistēmu pētījumi», lauka izmēģinājumos un laboratorijās noskaidrota Francijā un Polijā selekcionēto kaņepju šķirņu piemērotība audzēšanai Latvijas agrometeoroloģiskajos apstākļos.

Tāpat profesora Aleksandra Adamoviča vadībā noteikta Latvijā augušo industriālo kaņepju šķirņu produktivitāte, bet piecas atbilstīgākās šķirnes ir introducētas Latvijā un rekomendētas lauku uzņēmējiem audzēšanai.

Pētījumos konstatēts, ka kaņepju biomasas, stiebru, spaļu un šķiedras ieguvi būtiski ietekmē pareiza šķirnes izvēle. No kaņepēm iegūtās produkcijas kvalitāte un ķīmiskais sastāvs lielā mērā ir atkarīgs no pielietojamā mēslojuma un sēklu izsējas normām. Turklāt noskaidrotas kaņepju spaļu un šķiedras fizikālo īpašību izmaiņas atkarībā no pielietojamās agrotehnoloģijas, lai noteiktu minēto izejvielu izmantošanas iespējas skaņu izolējošo plātņu ražošanā un tālākā pielietošanā māju būvniecībā. Kaņepju stiegrojums dažādos veidos ir izmēģināts skaņu izolējošo plātņu izgatavošanā, skaidroja Stokmane.

Viņa informēja, ka ar projekta ieviešanas laikā veikto pētījumu rezultātiem iepazīstināti kā zemnieki - kaņepju potenciālie audzētāji -, tā lauku uzņēmēji - jaunu būvmateriālu perspektīvie ražotāji. Par pētījumu rezultātiem ir tapušas atsevišķas zinātniskas publikācijas, kā arī sniegti ziņojumi vairākās starptautiskās konferencēs.

Kā ziņots, LLU veikusi apjomīgus pētījumus un iepazinusies ar pieredzi citās valstīs par šķiedraugu - industriālo kaņepju - audzēšanu, kas ir izejviela kompozītmateriālu rūpniecībā un pielietojama būvniecībā.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Jelgava