Modes dizainere Baiba Ladiga-Kobajaši apģērba gatavošanā izmanto visu audumu (FOTO)

Vēl pamatskolas laikā sākusi mācīties zīmēšanu pie Ulda Rogas, šodien jelgavniece Baiba Ladiga-Kobajaši ir modes dizainere, stiliste un viena no divām profesionālajām modes ilustratorēm Latvijā. Pēc septiņiem pavadītiem gadiem Šanhajā, Ķīnā, ko B.Ladiga-Kobajaši tagad sauc par savām otrajām mājām, viņa ir atgriezusies Latvijā, un ceturtdienas vakarā sarunu ciklā «Cepums ar slavenību» tikās ar jauniešiem, lai dalītos pieredzē.

Šanhajā B.Ladiga-Kobajaši ir strādājusi par modes dizaina pasniedzēju prestižajā «Raffles» dizaina institūtā, kur nokļuva pēc uzaicinājuma, kā arī veidojusi stila lapas un ilustrācijas starptautiskiem modes žurnāliem «Elle», «Vogue», tostarp sadarbojusies ar dziedātāju Lady Gaga. Viņa aktīvi turpina darbu modes pasaulē un piedalās Rīgas, Parīzes, Polijas modes nedēļās.

Šobrīd B.Ladigas-Kobajaši pamatnodarbošanās ir modes dizains. Kā stāsta pati Baiba, viņa darina tērpus, kas ir viegli kombinējamas ar garderobē jau esošām lietām. Viņa norāda, ka cilvēka garderobē ir nepieciešams ļoti maz, bet kvalitatīvu lietu, ar ko sevi identificēt. Praksē Baiba novērojusi, ka latvieši atšķirībā no aziātiem dod priekšroku tumšākām krāsām – piemēram, pie mums netika saprasta viņas krāsaino apdruku kolekcija. Tajā pašā laikā Baiba izmanto krāsas, kas pašai patīk, atzīstot, ka ikdienā labprāt izvēlas melno.

B.Ladiga-Kobajaši dizainā arī atbalsta «nulles atlikuma» principu, kad tiek izmantots maksimāli viss audums, neatstājot pārpalikumus. Tas nozīmē, ka tiek paņemts taisnstūra auduma gabals, kurš uz manekena tiek drapēts, rezultātā iegūstot kleitu. Turklāt Baiba pievērš uzmanību, kā apģērbs izskatās no visiem leņķiem. «Modes dizaina problēma ir tā, ka uz cilvēku neskatās no visām pusēm. Parasti pievērš uzmanību skatam no priekšpuses – izgriež priekšu, aizmuguri un pieliek piedurknes. Mēs taisām apģērbu kā māju,» norāda B.Ladiga-Kobajaši.

Lai gan šobrīd B.Ladiga-Kobajaši strādā sieviešu dizainā, viņa pieļauj domu nākotnē pievērsties arī vīriešu modei. «Vīriešu kolekcijām ir cita specifika – ir ļoti viegli palikt smieklīgam, jo ir ierobežoti izteiksmes veidi un forma. Vīrieši ne vienmēr piekritīs kaut kam citādākam, kamēr sievietei var uzvilkt maisu,» tā dizainere, norādot, ka vīriešu apģērbs ir samērā brīva niša, kamēr sieviešu modē pastāv milzīga konkurence.

Lai gan atgriezusies Latvijā lielā gaisa piesārņojuma dēļ, kas Ķīnā 500 reižu pārsniedz atļauto normu (starp citu, modes industrija ir lielākā piesārņotāja), dizainere stāsta, ka viņa gribētu Latvijas iedzīvotājus redzēt laimīgākus – pat nabadzīgākais ķīnietis vienmēr smaida. Tāpat viņai šeit pietrūkst tā dzīves ātruma, kas ir raksturīgs ķīniešiem – piemēram, ikdienā vietējie izmanto taksometrus par nelielu samaksu tāpat kā mēs autobusus. Drīzumā viņa atkal plāno uz neilgu laiku doties uz Ķīnu, lai meklētu iespējas pārdot savu kolekciju.

B.Ladiga-Kobajaši teic, ka nekad dzīvē iespējas nav meklējusi piespiedu kārtā, tās visas atnākušas pašas. Jauniešiem, kuri apsver savu nākotni saistīt ar modi, viņa iesaka piedalīties konkursos, kas tai skaitā ļauj iepazīt pasauli (reiz nonākusi Ķīnā, Baiba sapratusi, ka vēlētos tur padzīvot).

Iespējams, jau šomēnes jelgavniekiem būs iespēja sākt apmeklēt B.Ladigas-Kobajaši zīmēšanas nodarbības, jo šobrīd viņa meklē tam piemērotas telpas.

Sarunu ciklu «Cepums ar slavenību» organizē biedrība «Kultūras un mākslas centrs «NāTRE»» un Jelgavas bērnu un jauniešu centra «Junda» Jauniešu klubs.

Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Jelgava