Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

NĪP deviņstāvu mājas pirmajā stāvā uziet patvaļīgi izbūvētu noeju uz pagrabu 6

Patvaļīga dzīvokļa atslēgšana no centralizētās apkures, nelikumīgi veikta «bunkura» izbūve zem pirmā stāva dzīvokļa un pašrocīgi «uzlabota» kanalizācijas sistēma – tās ir tikai dažas nelikumības, kuras pēdējā laikā dzīvokļu īpašumos atklājuši SIA «Jelgavas Nekustamā īpašuma pārvalde» (NĪP) speciālisti. Par dzīvoklī veiktajiem nesankcionētajiem darbiem atbildība jāuzņemas dzīvokļu īpašniekam, un atsevišķos gadījumos ar sekām nākas cīnīties cilvēkam, kurš dzīvokli iegādājies jau «uzlabotu».

Pirms dzīvokļa iegādes NĪP aicina nepaļauties uz īpašnieka mutiskiem apgalvojumiem, bet pārliecināties par dzīvokļa faktiskā stāvokļa atbilstību Kadastra lietai, jo visas izmaiņas, kas legāli veiktas īpašumā, tajā ir redzams. Neskatoties uz to, ka nelegālas izmaiņas īpašumā ir veicis iepriekšējais īpašnieks, atbildība gulstas uz esošo īpašnieku.

Piemēram, Meiju ceļā iepriekšējais īpašnieks patvaļīgi dzīvokli atslēdzis no centralizētās siltumapgādes un, pārdodot dzīvokli, autonomo apkuri minējis kā būtisku priekšrocību, lai ieekonomētu uz komunālajiem maksājumiem. Pircējs, izvērtējot apkures izmaksas pilsētā, par dzīvokli ir gatavs samaksāt vairāk, taču tikai tad, kad īpašums jau iegādāts, atklāj, ka atslēgšanās no centralizētās apkures sistēmas veikta nelikumīgi. NĪP atgādina – ja šādas darbības veiktas nelegāli, nedz nama apsaimniekotājs, nedz siltumapgādes uzņēmums nav par to informēts, līdz ar to arī rēķini tiek izrakstīti pilnā apmērā saskaņā ar siltumskaitītāja rādījumiem atbilstoši dzīvokļa platībai. Turklāt šāda nelikumīga rīcība izjauc visas mājas apkures sistēmas darbību, kas rada būtisku kaitējumu gan mājas tehniskajam stāvoklim, gan citiem dzīvokļu īpašniekiem, kuriem šādā gadījumā par apkuri nākas maksāt vairāk, jo papildus jāmaksā arī par kaimiņa dzīvokļa apsildi. Pašreizējam dzīvokļa īpašniekam nu par saviem līdzekļiem, ievērojot visas prasības, jāveic centralizētās apkures pieslēgšana vai jālegalizē alternatīvā apkure.

Savukārt kādā pirmā stāva dzīvoklī Loka maģistrālē iepriekšējais īpašnieks virtuves grīdā – dzelzsbetona plātnē mājas nesošajā konstrukcijā – izsitis caurumu un patvaļīgi izveidojis noeju uz pagrabu, kura atverama kā lūka. Visa atbildība par savulaik veikto nelikumīgo pārbūvi nu jāuzņemas pašreizējam īpašniekam. NĪP skaidro, ka šī situācija ir analoga gadījumiem, kad bez saskaņošanas dzīvoklī tiek demontētas sienas – tā ir patvaļīga iejaukšanās ēkas nesošajās konstrukcijās, kas tikai laimīgas sagadīšanās dēļ šajā gadījumā nav radījusi letālas sekas visai mājai. Pašreizējam dzīvokļa īpašniekam virtuvē izbūvētā lūka būs jānoslēdz ar monolītu plātni, ievērojot visas nepieciešamās būvniecības prasības.

Garozas ielā saskaņā ar projektu mājā ir sausā tualete un dzīvokļos izbūvēta izlietne. Kanalizācija tiek novadīta krājakā, kas savulaik būvēta atbilstoši situācijai – dzīvokļiem ar daļējām ērtībām. Lai komforta līmeni uzlabotu, virkne dzīvokļu īpašnieku savos mājokļos nelikumīgi izbūvējuši sanitāro mezglu, pieslēguši veļasmašīnas, tā papildus noslogojot kanalizācijas sistēmu, kā rezultātā novadīto notekūdeņu apjoms krietni pārsniedz krājaku kapacitāti. Tas savukārt apkārtnē rada antisanitārus apstākļus, jo notekūdeņi plūst pāri pašreizējai situācijai vairs neatbilstošas ietilpības krājakām. NĪP, izvērtējot situāciju, konstatēja, ka konkrētajā situācijā bez vērienīgām investīcijām pilsētas kanalizācijai dzīvojamo māju nav iespējams pieslēgt, tādējādi nepieciešams ierīkot bioloģiskās nosēdakas. Un arī šajā gadījumā par nelegāli izbūvēto kanalizāciju īpašumā visa atbildība jāuzņemas pašreizējiem dzīvokļu īpašniekiem.

Par konstatētajām situācijām informēta arī pašvaldības Būvvalde. Iedzīvotājiem ir jāapzinās, ka mājokļa faktiskā stāvokļa atbilstība Kadastra lietai ir pašreizējā dzīvokļa īpašnieka atbildība, un arī minētajos gadījumos katram dzīvokļa īpašniekam jāuzņemas likumā noteiktā atbildība, tostarp, nomaksājot sodu par nelegāli veiktajiem darbiem un sedzot izdevumus, kas radīsies, situāciju novēršot. Turklāt visos minētajos gadījumos darbus varēs veikt tikai pēc attiecīga projekta izstrādes un saskaņošanas atbildīgajās institūcijās un papildus tam pēc būvdarbiem īpašuma dokumenti būs jāsakārto atbilstoši faktiskajai situācijai. 

Pievieno komentāru

Komentāri 6

Jelgavnieks

Mūsu mājā arī ir nelikumīga būve uz ko NIP izliekas neredzam !!!

pirms 7 gadiem, 2013.08.11 17:28

Juris Vidžis

Ja Jums ir zināma nelikumīga būvniecība un Jūs patiesi vēlaties sakārtot savas mājas vidi, lūdzam par sev zināmajiem likumpārkāpumiem ziņot apsaimniekotājam uz e-pastu info@jnip.lv vai savas mājas apsaimniekošanas speciālistam.

pirms 6 gadiem, 2013.08.12 17:07

Tas pats Jānis

Būtu jau varen jauki, ja varētu legāli atslēgties no Fortuma un ierīkot savu turbo gāzes apkures katlu, bet viss ir skaisti radīts tik sarežģīts lai tie, kas to vēlas, varētu "uzdzert ūdeni" - pašam kurināt ar gāzi sanāktu gan lētāk, gan aukstajos mēnešos siltāk, bet neizdevīgāk mantrausīgajiem.
Un nevajag man te par tehnisko daļu pasaciņas stāstīt - nošuntējam ienākošās caurules un noizolējam, lai neizplūst platīna vērtais siltums mūsu dzīvoklī. Bet neviens jau to neļauj, jo tas nav smuki un labi.
Jelgava - pilsēta izaugsmei... ierāviņu izaugsmei.

pirms 7 gadiem, 2013.08.11 20:12

hm

Jā, jā! Katrs tik čakarēs, beigās visi uziesim gaisā!

pirms 7 gadiem, 2013.08.11 23:22

Jānim

Aha, un tad kad visi pieslēgs tajās mājās gāzes apkures, tad bauros, ka neko nevar sasildīties, jo gāze ta nav... Taču arī gāzes trubām ir kaut kāda kapacitāte, ko tās spēj turēt.
Konkrēti zinu vienu 12 dzīvokļu māju, kur standartā ir malkas apkure un centrālā gāze. Gāzes apkuri tika atļauts pieslēgt vien 3 dzīvokļiem. Pārējiem neļauj, jo jāmaina gāzes sistēma.
Nu taču, Jāni, domāt vajag ar galvu, kas starp ausīm nevis ar galvu, kas starp kājām.

pirms 7 gadiem, 2013.08.11 23:46

Tas pats Jānis

Lūk arī NĪP+Fortums draugi-komentētāji savilkušies! :)
1. Gāzes apkures iekārtu var uzstādīt TIKAI serificēti komersanti, jo tā ir jānodod ekspluatācijā ar visu dokumentāciju. Pēc tā uzsprāgt nekas īsti vairs nevar.
2. Visi nemaz nevar pieslēgt gāzes apkuri, jo izmaksas uzstādīšanai ir samērā lielas.
3. Gāzes katla patēriņš nav daudz lielāks kā gāzes plītij, jo plīts gadījumā 2/3 siltuma aiziet garām, nevis tējkannā.
4. Tai 12dzīvokļu mājai varēja uzstādīt 1 gāzes katlu un sildīties uz nebēdu, bet nu ja jau tik mazas mājas nespēj vienoties... tipiski dzīvokļinieki.
5. Manu spriešanu nevajag apšaubīt, jo jau sen esmu pārvācies uz privātmāju un man ir mazākas apkures izmaksas, kā jūsu nožēlojamajiem 1istabas putnubūriem un apkures sezona sākas tad, kad tas ir nepieciešams, nevis kad vecie sakārņi vairs nevar paciest aukstumu. Attiecīgi, jāiespringst jums, galvas meklētāji, nevis man.

pirms 6 gadiem, 2013.08.12 09:26

Jelgava