Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ornitologs: Ar krauķiem pilsētā jāmēģina sadzīvot 4

«Koku izciršana pagalmā konkrētajā vietā ir efektīvākais veids cīņai ar krauķiem, taču, ja putniem būs gan ligzdošanas, gan barošanas vietas, viņi neizzudīs,» Latvijas Ornitologu biedrības valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus komentē koku izzāģēšanu un ligzdu nojaukšanu. Mazāk koku tagad ir Lielās ielas 8. un K.Barona ielas 5. mājas iekšpagalmā, jo iedzīvotāji apsaimniekotājiem sūdzējušies par putniem, kas piegružo apkārtni un ķērc.

Lielās ielas mājas iedzīvotāja Linda Amoliņa «Ziņām» stāsta, ka putni kokus apdzīvo jau vairākus gadus. «Kokos ir vairāki desmiti ligzdu. Troksnis nav izturams, viss pagalms piemēslots, jo putni iznēsā atkritumus no konteineriem,» jelgavniece atzīst, ka apķēzītas ir arī pie mājām atstātās automašīnas. Viņa ir priecīga, ka iedzīvotāju sūdzības beidzot sadzirdētas.

Pagājušajā nedēļā uzņēmums «Anvija Pro», ar kuru ir noslēgts līgums par bīstamo un nevēlamo koku izzāģēšanu, Jelgavas pašvaldības iestādes «Pilsētsaimniecība» uzdevumā māju iekšpagalmā izzāģēju četrus ošus un nojauca putnu ligzdas. V.Ķerus gan ir pārliecināts, ka šie putni pilsētniekus neapdraud un ar tiem jāmēģina sadzīvot, lai arī putnu izkārnījumi cilvēkiem ir nepatīkami. «Ja ligzdošanas vietas būs likvidētas, bet putniem ir, kur baroties, viņi tik un tā pilsētā uzturēsies,» ornitologs spriež, ka parasti no atkritumu konteineriem barojas vārnas, bet krauķiem domātie gardumi meklējami laukos.

«Visus kokus pilsētā neizzāģēsi, arī laukus ap pilsētu neiznīdēsi, tāpēc putni sāks ligzdot citur pilsētā. Protams, var retināt zarus. Arī pašiem iedzīvotājiem, ja viņi uzskata, ka atkritumi tiek izmētāti, jārūpējas, lai konteineri būtu slēgti,» iesaka ornitologs. Viņam ir informācija, ka liela krauķu kolonija dzīvo tuvējā Dobelē, taču arī kaimiņu pilsētā iedzīvotāju attieksme pret putniem nav tikai noraidoša.

Foto: Agris Samcovs

Pievieno komentāru

Komentāri 4

s

Putniem ērti - lejā miskastes, barības laikam netrūkst.Tad jājautā iedzīvotājiem - ko sviežat ārā tik daudz ēdiena? Tak ne kartonu putni ēd!

pirms 6 gadiem, 2013.11.21 16:32

Anita

Krauķi neēd no miskastēm , viņi ēd graudus un bezmugurkaulniekus, miskastes revidē vārnas kajaki. Tas kas notiek pie miskastēm ir cilvēku darbs, rīta agrumā blakus miskastēm mētājas vis tas,kas viņiem nav vajadzīgs. Viss lielāko pārtikas daudzumu izmet, blakus esošā ēstuve.Es krauķus novēŗoju visu vasaru. Kokos bija pāri par 40 ligzdām, tad iedomājieties kāds troksnis bija no februāra līdz 26. jūnijam.Netīrība, smirdoņa,ķērkšana no saules lēkta līdz saules rietam.Nenovēlu nevienam dzīvot šo putnu tuvumā, esmu pateicīga AnvijaPro par paveikto darbu. Dauzi koki ir pārauguši māju augstumu un ir bīstami.

pirms 6 gadiem, 2013.11.21 18:40

Vanagi

Vanagus jāiegādājas un jāierīko viņiem ligzdas, būs miers

pirms 6 gadiem, 2013.11.21 23:12

ra

vai arī jāpieradina viens ūpis

pirms 6 gadiem, 2013.11.23 09:43

Jelgava