Pētījums: bērni brauc ar velosipēdiem bez ķiverēm 6

Martā Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) sadarbībā ar portālu draugiem.lv veica bērnu aptauju, noskaidrojot aktuālāko informāciju par gūtajām traumām un drošības līdzekļu izmantošanas paradumiem. Aptaujā piedalījās 1 012 respondentu, lielākā daļa no kuriem atklāja, ka nelieto drošības līdzekļus, braucot ar velosipēdu.

Lielākā daļa respondentu norādījuši, ka vasarā aktīvi atpūšas, braucot ar velosipēdu – 84,19%. Salīdzinoši liela daļa bērnu norādījuši, ka brauc arī ar skrituļslidām vai skrituļdēli – 22,13%. Vēl kā pārvietošanās līdzekļi tiek izmantoti arī skuteri, skrejriteņi un motorolleri, informē VBTAI.Vairums atbildējušo bērnu (83,3%) atbildējuši, ka ir guvuši dažādas traumas. Zēniem un jauniešiem gūto traumu īpatsvars ir nedaudz lielāks nekā meitenēm, lai gan atšķirība nav pārāk liela (86,4% pret 79,85%). Toties zēniem un jauniešiem ir salīdzinoši augstāks ir nopietnāku traumu īpatsvars – lūzumi, smadzeņu satricinājumi.Lielākā daļa (64,13%) aptaujāto atzinuši, ka nelieto nekādus drošības līdzekļus. Interesanti, ka šajā jautājumā zēni ir apzinīgāki un drošības ekipējumu lieto nedaudz biežāk, turklāt meitenes un jaunietes, kļūstot vecākām, ekipējumu lieto arvien mazāk.Runājot par iemesliem, kādēļ netiek lietoti drošības līdzekļi, lielākā daļa norādījusi, ka vispār nav aizdomājusies par šo jautājumu (46,74%). Salīdzinoši daudziem respondentiem šādu ekipējuma nelieto, jo viņiem ir kauns vai arī bailes no citu vienaudžu izsmiekla. Vēl citi norādījuši, ka ir drosmīgi un no traumām nebaidās.Kā visefektīvāko stimulu drošības ekipējuma lietošanai aptaujas aizpildījušie bērni un jaunieši min naudas sodu pielietošanu. Vēl pozitīvs efekts varētu būt arī vecāku un draugu viedoklim, savukārt reklāmas efektivitāte tiek vērtēta salīdzinoši zemu.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

Vincentam

http://johngushue.typepad.com/photos/uncategorized/2008/07/13/i_dont_like_wearing_a_helmet.jpg

pirms 9 gadiem, 2011.06.02 00:13

Vincents

Ar riteni krītot parasti nekad galvu nesasit, ir elkoņi, ceļi nobrāzti. To es no savas un draugu pieredzes varu teikt. Ja ir gadījums, kad sasit galvu, tad jau viss pārējais vispār būs lupatās, tipa mašīna notriec, tad arī ķevere daudz nelīdzēs.

pirms 9 gadiem, 2011.06.01 14:55

Salvis

Piekrītu Aigaram!
Bet iebilstu iepriekšējam komentāram par "tā jau karsts, vēl ķivere jāvelk" - jāsaka ka tieši karstā laikā ķivere pasargā no galvas pārkaršanas. Vismaz man ar ķiveri ir daudz vēsāk un drošāk visas dienas garumā uzturēties intensīvas saules staros!

pirms 9 gadiem, 2011.06.01 12:53

micro

Neesmu 100% pārliecināts, bet CSDD noteikumos riteņbraucējam nav obligāti jāvelk ķivere.

pirms 9 gadiem, 2011.06.01 12:36

Resnais

tā jau karsts, vēl ķivere jāvelk. Neesmu manījis, ka velosipēdisti masveidā kristu. Izsmiekls ir nopietna problēma, ja nebrauc ar krutu veļļuku.

pirms 9 gadiem, 2011.06.01 11:04

Aigars

Viedoklis no malas. :) Braukt ar ķiveri jau pāris gadus kā nav smieklīgi. Un nevajag sacensības, lai dabūtu pa pauri, tā kā arī pilsētā tas ir nevis skaistuma objekts, bet reāla drošības fīča. Cena arī nav tik šausmīga tai lietai (nevajag gan arī pirkt lielveikalu mantu).

pirms 9 gadiem, 2011.05.31 23:01

Jelgava