Pētījums: teju piektdaļa bērnu un jauniešu interneta vidē saņēmuši seksuālus piedāvājumus no pieaugušajiem 1

Teju piektdaļa bērnu un jauniešu līdz 18 gadu vecumam internetā saskārušies ar seksuāliem piedāvājumiem no pieaugušajiem, liecina Drošāka interneta centra "Net-safe Latvia" veiktais pētījums.

Pētījums, kurā apvaicāti dažādu vecumu cilvēki, atklāj, ka ar seksuāliem piedāvājumiem interneta vidē saskārušies 10% bērnu vecumā līdz 13 gadiem un 19% bērnu un jauniešu vecumā no 14 līdz 18 gadiem. Tāpat vairāk nekā 40% bērnu un jauniešu atzinuši, ka ir saskārušies ar nepatīkamiem pornogrāfiskiem materiāliem, kas ir bijuši pieejami bez brīdinājuma.Vairāk nekā trešdaļa - 39% - bērnu un jauniešu stāstījuši par nepatīkamu saskarsmi ar vardarbīgiem materiāliem globālajā tīmeklī. 22% bērnu vecumā līdz 13 gadiem un 31% jauniešu vecumā no 14 līdz 18 gadiem norāda, ka, izmantojot internetu, ir saskārušies ar emocionālu pazemošanu.Savukārt, runājot par mobilo telefonu izmantošanu, 19% jauniešu atzinuši, ka ir saņēmuši nepatīkamus zvanus, 9% - telefoniski saņēmuši draudus vai citādi personiski aizskarošus materiālus, bet 5% savā telefonā ir saņēmuši nepatīkamas seksuāla rakstura ziņas un materiālus.Tajā pašā laikā internets jau ienācis gandrīz katra bērna un jaunieša dzīvē - vairāk nekā 90% bērnu 13 gadu vecumā jau izmanto internetu, tāpat viņiem pieder mobilais telefons. Turklāt 35% bērnu vecumā līdz 13 gadiem un 54% jauniešu vecumā no 14 līdz 18 gadiem apgalvo, ka vecāki viņiem nekādā mērā mobilo telefonu izmantošanu neierobežo, tostarp bērniem neesot noteikts ikmēneša rēķina (kredīta) ierobežojums.Atbildot uz jautājumu par personisko attieksmi pret internetu, 42% bērnu un 47% jauniešu pauduši, ka interneta izmantošana neizraisa un nevar izraisīt nekādus apdraudējumus.Lai arī bērniem un jauniešiem ir izpratne par to, kas ir pārkāpumi un neatļautas darbības internetā, 12% bērnu vecumā līdz 13 gadiem un 10% vecumā no 14 līdz 18 gadiem norāda, ka paši ir sūtījuši nepatīkamus materiālus, izmantojot mobilo telefonu. 11% bērnu vecumā līdz 13 gadiem un 13% vecumā no 14 līdz 18 gadiem arī atzinušies, ka ir kādu emocionāli pazemojuši internetā.Latvijas Interneta asociācijas "Net-Safe Latvia" Drošāka interneta centrs Latvijā darbojas kopš 2006. gada, un tā galvenais mērķis ir informēt un izglītot sabiedrību, īpaši bērnus un jauniešus, par drošāku interneta lietošanu. Centrs nodrošina sabiedrībai iespēju ziņot par atklātiem pārkāpumiem internetā portālā www.drossinternets.lv, kā arī zvanot pa bērnu un jauniešu uzticības tālruni 116111.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Marta

Tad kad man vēl nebija 18, tad nevienam sapņos internets neradījās. Jūs domājiet ka nebija seksuāli piedāvājumi, apvainojumi ... tā vienkārši dienas laikā uz ielas. Un tas noteikti apdraud vairāk kā internets. Bet kā redziet - dzīvoju. Vienkārši berniem jāstāsta godīgi kas ir kas un jāmāca rīkoties sapratīgi. Un iesaku vairāk skatīties uz pozitīvo pusi - cik daudz labas, vērtīgas un noderīgas informācijas ātri var atrast internetā.

pirms 11 gadiem, 2010.10.12 10:57

Jelgava