R.Pauls: par «Jauno vilni» esmu saņēmis torti sejā un latviešu gānīšanos 14

Par piedalīšanos konkursa «Jaunais vilnis» rīkošanā esmu dabūjis torti sejā un latviešu gānīšanos, secina komponists Raimonds Pauls, vienlaikus gan atzīstot, ka par numuriem koncertā viņš saņem arī honorāru.

«Man jājūtas tā, it kā es būtu dzimteni nodevis. Pērn viens Jūrmalas policists pēc kāda «Jaunā viļņa» koncerta man divas stundas rakstīja protokolu, ka esmu ar savu auto lampiņu apskādējis. Kamēr viņš sacerēja protokolu, apkārt sastājās cilvēku pūlis, krievi sāka kliegt uz policistu, lai liek Paulu mierā. Krievi, nevis latvieši,» intervijā laikrakstam «Neatkarīgā» atminas R.Pauls.Savukārt neviens no Jūrmalas vadības neesot pateicis paldies par to, ka viņš atvedis «Jauno vilni» uz šo pilsētu, kas «pēc tam visu gadu dzīvo no «Jaunā viļņa» ieskalotās naudas». Jūrmalai ir jāpelna nauda, nevis mēnešiem jāspriež, vai to vienu priedi nocirtīs vai ne, saka komponists.«Tā ir: visu gadu neviens neko nerunā par to «Jauno vilni», vienīgi lamājas, ka es esot ar krieviem sapinies, un mūsu mūzikas dižgari brīnās, kā es nedēļu varu klausīties, kā dzied krieviski. Es labāk klausīšos, kā dzied krieviski, nevis kā dzied angliski. Tā ir mana darīšana, kādā valodā es dziedāšu, runāšu vai klausīšos.»Varam spriedelēt, vai mums tas vilnis vajadzīgs vai ne, saka R.Pauls, bet viņš aicina neaizmirst, cik esam maza valsts un kādas ir mūsu iespējas izvirzīties ārpusē. Mums ir jāmeklē jebkurš ceļš, protams, ievērojot mūsu nacionālās intereses. Un to, ko dod Krievijas televīzija, nevar pārvērtēt, saka komponists.«Es ļoti mīlu un cienu Elīnu Garanču. Bet kāds viņai šodien vairs sakars ar Latviju? Viņa jau sen ir pasaulē, citā vidē! Nevienu neinteresē, vai tu esi melns, balts vai dzeltens, visus interesē tikai tas, vai tu proti dziedāt un spēlēt. Pasaulē nacionālais jautājums nekad netiek cilāts. Tas ir mazas tautas aizsardzības mehānisms – nacionālisms. Taču es nekad neesmu sevī apspēlējis teoriju «es esmu īstais latvietis!» vai «latvieti, nepadodies!», jo latviskums nav jāpiesprauž kā broša, tam jābūt cilvēkā, viņa domāšanā un daiļradē. Mēs cenšamies saglabāt latviskumu, kaut arī…īstenībā esam to pazaudējuši. Mēs te sēžam un fonā dzirdam kaut kādu ārzemju mūziku, kaut gan labprātāk es klausītos latviešu dziesmas. Tos ārzemniekus es varu dzirdēt Marokā, Senegālā, Bostonā vai jebkur citur, bet latvisko mūziku – tikai te. Ko tad mēs te vārdos izspīlējam savu falšo patriotismu un sienam prievītes, klausīdamies ārzemju mūziku?»Viņš intervijā arī kritiski izsakās par televīziju Jaungada sagaidīšanas piedāvājumiem. Viņš esot «lēkājis» no viena kanāla uz otru, vēlējies paskatīties arī Krievijas televīziju programmas, taču arī tur bijusi vienveidība. «Jaungada raidījumi pārvērtušies par tādām Galkina un Baskova beneficēm. Protams, viņi ir lieliski, bet, ja runājam par muzikālo pusi, tur valda drausmīga vienveidība. Tieši tāpat kā mūsu televīzijā. Tomēr, ja man jāizvēlas, es izvēlēšos kādu Krievijas programmu, jo viņi prot par sevi gaumīgi pasmieties. Pie mums ir tā: visas televīzijas ir pilnas raidījumiem, kas sen sevi izsmēluši un kuru skatās maz cilvēku,» klāsta R.Pauls. Viņš gan atzīst, ka labas pārraides prasa arī lielu naudu, bet televīzijām nav naudas.

Pievieno komentāru

Komentāri 14

zimza_rimza

Neesmu muzikas lietpratējs. Drīzāk esmu galīga nulle tajā jomā. Tomēr kņudina daži jautājumi.
1. Varbūt par godu dzimumdienai ir šī intervija, šķiet, ka šajās dienā Paula kungam 73, tad nu nekas. Lai gan pat ar viņu popularitātē samērojamiem ļaužiem "katrā vienā" dzimenē intervijas neorganizē.
2.Nelaba nojauta -tas ir centiens veco kungu izmantot, lai glābtu kādu sarakstu Saeimas vēlēšanās.
3. Vairāk vai mazāk kategoriskus "nē" no Paula kunga esam dzirdējuši ari pirms četriemgadiem. Tomēr, Tautas partijai vajadzēja Latgales balsis un "nē" pačibēja.
4. Ja intervē "NRA", tas var nozīmēt, ka šoreiz varbūt būs jāglābj cits saraksts.
5. Ja pēc aiziešanas no Šlesera partijas komponists būtu, kā solijās, ņēmies tikai ar muzikas lietām, iespējams, ka mūsu valstij dažs krņķis būtu gājis secen - TP būtu mazāk balsu un līdz ar to - mazākas iespējas panākt Kalvīša iecelšanu premjera amatā.
6. Laikam sava taisnība ir "lielajam Vilim" (tagad dzīvo Floridā), kurš tajā laikā ironizēja par komponistu, piedēvējot viņam mīlestību uz labiem ienākumiem.

pirms 11 gadiem, 2010.01.11 18:08

aksels

Pauls malacis zina ,ko dara.Man tāda mūzika neintresē,bet kā pasākums,ļoti labs,arī naudiņa apgrozās.

pirms 11 gadiem, 2010.01.11 17:17

lili

kas vainas Jaunajam vilnim, vismaz var izklaidēties labu mūziku klausoties. Vismaz neviens nerotā latviešu vienmuļos bēru gabalus

pirms 11 gadiem, 2010.01.11 08:21

Smaida

Var redzeet, ka runaa Latvijas izsalkusii tauta, apstiprinot sakaamo, ka latviesa eesma ir otrs latvietis.

pirms 11 gadiem, 2010.01.10 18:50

no malas

to pf & LABAIS -
es jau tik pārliecināts nejūtos, jo varbūt, ka kāds no komentētājiem tiešām ir izdarījis tik daudz, cik pauls. bet no otras puses labāk, ja pauls būtu izdarījis arī mazāk, jo starp šlāgeriem, ko saražojis, ir dažas pērles un milzu blāķis apšaubāma līmeņa dziesmeļu...
taču nav jēgas savstarpēji oponēt. galu galā, paula fani nemainītu domas pat tad, ja viņus censtos pārliecināt tāds, kas izradījis vairāk nekā pauls. bezcerīgi. produktīvāk paust savu viedokli, neņemot pierē tukšus oponentus, kas arī paši neko dižu nav padarījuši un kas apsauc citus komentētājus, par argumentu minot tik aprobežotu kritēriju, kā - vai paši esat ko izdarījuši. tas jau liecina par domāšanas līmeni.

to Janka -
piekrītu. taču tas nav tikai patriotisma jautājums. runa ir par jaunā viļņa lēto stilu un reputāciju. vai naudai jāupurē gaume, domāšana un pat saprāts? domāju, te ne tikai ir kalpošana dažu krievu ideoloģijai, bet arī zema līmeņa šovam. tie ir meli, ka visa krievija skatās jauno vilni. tāpat krievijā daudzi izjūt nepatiku pret šādu šovu. izskatās, arī šeit pāris krievu pauduši savu nostāju. tas nav patriotisms, bet spēja atšķirt mākslu no naudas pelnīšanas šova. un šīs lietas, manuprāt pauls savā mūžā tā arī nav iemācījies atšķirt - vismaz viņa daudzie padarītie darbi par to runā.

patiesībā par to naudu Jūrmalā vēl nevar zināt - ir dzirdēti ļoti daudz turīgu krievijas krievu, kas izvairījušies doties uz Jūrmalu tad, kad tur notiek novaja volna...

pirms 11 gadiem, 2010.01.10 11:35

Janka

Ir taisnība abās pusēs.
Arī es patriots būdams labāk Vilni redzētu Sočos,vai Černobiļā...
Bet ja nebūtu tāda,tad Jūrmala tiešām sprāgtu nost,cits jautājums,kur tad paliek tā naudiņa,kur tie strautiņi čurkst uz kuru pusīti.
Alternatīva - ir , tikai vajag pie tā strādāt.Taisīt starptautisku Jūrmalas festivālu ,bet pašiem.Lai tas notiek ,kaut desmit valodās(tiek vadīts) , bet nevis pārvērst par vienas krievijas skolas absolventu salidojumu,kur kronis visam vēl uz skatuves starp dziesmām tiek uznesti Futbolā,hokejā un vēl nezin kādā jāšanas sportā izcīnītie kausi un medaļas.

Pašlepnumam taču ar jābūt.

pirms 11 gadiem, 2010.01.10 09:49

LABAIS-to visiem

Tikai tad,kad būsiet izdarījuši tikpat daudz,cik Raimonds Pauls, varēsiet viņam uzķēzīt,bet tā kā neesat viņa mazā pirkstiņa vērti,tad nav ko vaukšķēt,paklusējuši būtu.
Paldies Maestro,ka ar Jauno vilni vismaz skābeklis Jūrmalai vēl nav piegriests, vēl Jūrmala elpo,bet -cik ilgi?!

pirms 11 gadiem, 2010.01.10 02:11

gadījuma lasītājs to pf

Ja profesionāli un starptautiski izvērtē, tad Paula kungs ar visu savu mūžu nav izdarījis to, ko jau tagad sasniegusi Elīna Garanča, bet šis padomju Latvijas hītu meistars (nenoliedzami talantīgs savā žanrā un nišā) visgudri (dumji un aprobežoti) savā saprašanā izolē viņu no Latvijas, jo, lūk, varbūt nav populāra Krievijas novaja volna aprindās.
Kaut arī gan Elīna, gan viņas izdevēji ne mazums popularizē Latviju visā pasaulē - ko nav grūti atrast publikācijās internetā (pat ikviens Deutsche Grammophon un citu disks ar Elīnas ierakstu atgādina, ka viņa ir Latvian) - un tas, lai kā to neredzētu talantīgais, nožēlojamais un aprobežotais Paula kungs, ir labi pamanāms abās zemeslodes pusēs.
Paprasiet jebkuram Krievijas inteliģences pārstāvim, ko viņš par šādu novaja volna domā, un tad varbūt izvērtējiet Paula "sasniegumus" pa jaunam. Ja vien zināšanas vai izglītība ļaus to pamanīt.

pirms 11 gadiem, 2010.01.10 01:37

pf

vāks, cik tauta var būt aprobežota. njaa.. gudri dir.t nav malku cirst.. kāds savā dzīvē ir izdarījis kaut pusi no tā, ko Paula kungs???

pirms 11 gadiem, 2010.01.09 23:55

Mumiy Troll

Malo esche poluchil! Ne v lico a v rozhu. Ne tolko ot latishei no i ot russkih. Tupoi starik, sataschilsya ot samoy deshevoy i bezdarnoy muziki Rossii.

pirms 11 gadiem, 2010.01.09 22:21

Igorj Krutoi

lai dzivo Jurmala, Pauls i Pribaltika! i Alla Borisovna!

pirms 11 gadiem, 2010.01.09 21:53

Hellriser

Da visu mūžu Pauls bijis krievu pakalpiņš, kaut dziesmas raksta labas. Te nu ir tā pretruna - talants ir, dziesmas tautai patīk, un tad nu sajuties, kā tāds dieviņš, kuram arī politisku idiotismu piedos. Nekā vecīt! Jā Krievija ir liela, bet Latvijai tur nav vietas, saproti to vienreiz, krievu roklaiža. Un Elīna Garanča ir sasniegusi vairāk nekā tu pats, vecais šlāgerist. Un webā visur var redzēt, ka pievērš gan uzmanību tautīobai. Elīnas vārdam daudzajos aprakstos vienmēr klāt ir Latvian. Nokaunies, vecais stagnāt. Tavs talants neieceļ tevi par dievu...

pirms 11 gadiem, 2010.01.09 21:51

Sigurds

Jā, Paula vieta ir arī "Jaunajā Vilnī" , bet ne SAEIMĀ - tur , lūk , ir tā problēma...

pirms 11 gadiem, 2010.01.09 21:30

Jelgava