Rāviņš: jau pašlaik ir pietiekamas iespējas atlaist pašvaldību 9

Pilsētu pašvaldību vadītāju domas dalās, vai būtu nepieciešams atbalstīt vides un reģionālās aizsardzības ministra Raimonda Vējoņa (ZZS) ierosmi dot iespēju iedzīvotājiem referendumā atlaist pašvaldību, piektdien vēsta laikraksts «Diena».

Jelgavas Domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš (ZZS) uzskata, ka jau pašreiz ir pietiekamas iespējas atlaist pašvaldību, kas zaudējusi uzticību. «Jebkādas demokrātiskās izpausmes ir ļoti labas, bet tās maksā naudu. Šobrīd savos budžetos redzam, ka šīs sadaļas vienmēr samazinās. Jābūt ļoti strikti noteiktam, par kādiem jautājumiem rosināms referendums, kāds ir juridiskais rezultāts un finansēšana, kur ņems naudu. Pašvaldībām atstāt rezervēs naudu referendumu rīkošanai, tas šobrīd vienkārši nav iespējams,» norāda Rāviņš.Kategoriski pret šādām izmaiņām ir Rēzeknes domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs («Saskaņas centrs»). «Nevar būt runas par esošās domes atsaukšanu. Tās var būt tikai jaunas vēlēšanas. Ja vēlētāji šaubās, runa var būt tikai par jaunām vēlēšanām. Tāds gājiens ir pieņemams un pareizs. Par referendumu – mēs nevaram aizvietot vienu procedūru ar otru. Tas ir liekais posms, nevar 10 procenti vēlētāju izlemt, ka pārējie 90 procenti vēlētāju izdarīja nepareizu izvēli. Referendums var būt tikai par to, ka jāveic jaunas vēlēšanas,» viņš uzsver.Savukārt Jūrmalas mēram Gatim Truksnim (LPP/LC) pret Vējoņa ierosmi nekas nav iebilstams. «Vēlētājiem tiks dota pārliecība, ka viņi var kaut ko iespaidot ne tikai reizi četros gados. Nedomāju, ka būtu slikti, ja vēlētājiem būtu šāds instruments. Satrauc, ka šādu iespēju var izmantot populistiski. Man nebūtu iemesla no tā baidīties, lai šādu iespēju liegtu. Ja par pelnītām lietām, tad es domāju, ka šāda iniciatīva nav peļama,» atzīst domes priekšsēdētājs.Arī Jēkabpils domes izpilddirektors Jānis Raščevskis (ZZS) pret iedzīvotāju iespēju rosināt referendumu neiebilst. «Tas ir jāiestrādā pašvaldību likumā. Tikai jābūt pietiekami nopietnai iedzīvotāju pārstāvniecībai, lai rosinātu referendumu. Citādi pašvaldības darbs varētu tikt bieži traucēts,» viņš gan piebilst.Pret ierosmi ir Liepājas mērs Uldis Sesks, kura vadītā Liepājas partija patlaban Saeimā sadarbojas ar Vējoņa pārstāvēto ZZS. «Pašvaldību iedzīvotāju referenduma atļaušana pavērtu durvis uz referendumiem pie katra detaļplānojuma, kad kādam iedzīvotājam būtu savādāks viedoklis, vai arī, piemēram, pie lēmuma par komercdarbību, kad kāds uzņēmējs vēlas paplašināt ražošanu. Neredzu citu svarīgāku jautājumu, kā radīt jaunas darbvietas. Referendumi būtu pārāk dārgi,» vērtē Liepājas mērs.Viņš gan piebilst, ka Vējoņa priekšlikums pagaidām ir pārāk nekonkrēts, lai to vērtētu sīkāk.Jau vēstīts, ka Vējonis iepriekš vairākkārt norādījis, ka varētu rosināt pašvaldību vēlēšanu likumā paredzēt iespēju, ka noteikts skaits pašvaldības iedzīvotāju varētu rosināt referendumu par domes atlaišanu gadījumos, kad tā zaudējusi vēlētāju uzticību.Ministrs atzina, ka līdz domai par iedzīvotāju tiesībām rosināt pašvaldības atlaišanu viņš nonācis pēc gadījuma Jelgavas novadā, kur cilvēki vāc parakstus pret domi, jo ir aizdomas par tās vadītāja Ziedoņa Caunes (ZZS) piedalīšanos nelikumīgās medībās.

Pievieno komentāru

Komentāri 9

tims

Dikti jau gribētos lielai daļai neapmierināto taisīt referendumu, līdzko kaut kas neiepatīkas, taču diez vai tik vienkārši tas būtu. Ja parēķinam, ka, piemēram, ZZS beidzamajās vēlēšanās ieguva tikai nepilnus 27% balsu, sanāk, ka pārējie vēlētāji, kas nav apmierināti ar vēlēšanu rezultātu, varētu sabotēt jebkuru domes lēmumu, nepārtraukti rosinot referendumus, domes atlaišanu utt.
Manuprāt četri gadi ir normāls laiks, lai deputāti spētu attaisnot vēlētāju uzticību un strādātu kā nu katrs to prot. Būtu muļķīgi tos visu laiku turēt zem "Damokla zebena", nēpārtaukti biedējot ar referendumiem un atlaišanu, tāpat kā ar KNAB vai Valsts Kontroli. Rezultāts būtu bēdīgs - domē valdītu absolūts populisms, nepopulāri, bet nepieciešami lēmumi pieņemti netiktu, katrs sev bezgalīgi spodrinātu spalvas, ar mērķi - izskatīties labākam un neizpelnīties dažu "šiziķu" dusmas.
Galu galā, arī vēlētājiem ir jābūt atbildīgākiem un vēlēšanās rūpīgāk jāpaanalizē gan piedāvātās listes, gan partijas, to vēsture, padarītais, sponsori, iepriekš sarunātais. Ja nu reiz pieņēmām lēmumu un nobalsojām par Rāviņu, Cauni vai vēl kādu, neko darīt, jāpacieš līdz nākamajām vēlēšanām. Arī par savu stulbumu vai vilšanos ir jāmaksā.

pirms 9 gadiem, 2011.05.06 22:38

prikols

Vēlētāji nemaz nav tik stulbi un bailīgi kā daži deputāti,kuri uzskata,ka ik par nieku tiks rīkots referendums (Seska atbilde) un tērēs lieki naudu paši no saviem nodokļiem kā to dara novada mērs Caune.
Jo šis priekšnieks darba laikā siro gar mežmalu ar sniega moci un bisi sauc par slotaskātu,rīko seminārus ,starp citu,arī darba laikā kopā ar medniekiem un ar darba mašīnu brīvdienās iebrauc invalīdu stāvvietā tad,kad notiek sporta pasākumi.Melo visiem vēlētājiem par redzamiem pārkāpumiem pieķertajos nedarbos.
Nu noteikti,ka tādam likumam ir jābūt,lai var atlaist pašvaldību,nu vismaz tad raustīsies slikti strādāt.

pirms 9 gadiem, 2011.05.06 18:19

GOGA

es pilnībā atbalstu Andri- tā jau naudas nav. Muļķabauri sadomājuši referendumus rīkot! Domāju, ka arī slotaskāta vizinātājs atbalsta mūsu principiālo pozīciju!

pirms 9 gadiem, 2011.05.06 16:55

Zellis

man patika Rāviņa skaidrojums, apmēram tā: par augoņa izoperēšanu jāmaksā, naudas tādai operācijai nav, tāpēc lētāk- neaiztikt....bet mierinājumam sev ir jāstāsta; kas to zin, kāds tas rezultāts sanāk pēc graizīšanas.

pirms 9 gadiem, 2011.05.06 12:38

Par referendumiem

Pēdējais laiks ir ieviest pašvaldību referendumus, ne tikai lai sarīkotu jaunas Domes vēlēšanas, bet arī konsultatīvus referendumus, citādi bieži vien ir - kā valdošā koalīcija nolemj, tā arī ir, kaut arī pieņemtais lēmums nav sabiedrības interesēs.

pirms 9 gadiem, 2011.05.06 12:22

NEIZLĒMĪBA

Vējonis neuzdrošinās vai nav spējīgs pieņemt patstāvīgu lēmumu, tāpēc nonācis līdz šai domai par referendumu. Pieradis strādāt "darba grupās" un izvairītie no atbildības lēmumu pieņemšanā.

pirms 9 gadiem, 2011.05.06 11:26

Kārlis

Ja pašvaldība zaudējusi attiecīgā ministra vai partijas uzticību, tad protams -var, bet kā ir ar v ē l ē t ā j u uzticību?

pirms 9 gadiem, 2011.05.06 11:08

Jelgava