Sākas pieteikšanās IV pasaules diktātam latviešu valodā; pirmo reizi to varēs rakstīt klātienē Jelgavā (FOTO, VIDEO)

Ceturto gadu pēc kārtas sestdien, 3. novembrī, pulksten 12 Latvijā un visā pasaulē vienlaikus norisināsies pasaules diktāts latviešu valodā. Tekstu īpaši šim nolūkam ir radījis dzejnieks un rakstnieks Andris Akmentiņš, popularitāti guvušā romāna “Skolotāji” autors. Lai rakstītu diktātu klātienē vienā no deviņām Latvijas pilsētām – Jelgavā, Ventspilī, Liepājā, Valmierā, Daugavpilī, Jēkabpilī, Rēzeknē, Cēsīs vai Rīgā –, interesenti aicināti pieteikties mājaslapā www.raksti.org, savukārt rakstīt diktātu tiešsaistē šajā vietnē varēs bez iepriekšējas reģistrācijas.

Iniciatīvas mērķis ir attīstīt prasmi rakstīt latviski, audzināt cieņu pret dzimto valodu, veidot ciešāku saikni ar ārzemēs dzīvojošiem latviešiem, saliedēt sabiedrību, kā arī aicināt cittautiešus labāk apgūt latviešu valodu, informē pasākuma pārstāve Olga Sukonnikova. Diktāta rakstīšana ir brīvprātīgs bezmaksas pasākums, kurš vienlaikus norisināsies visā pasaulē un kurā drīkst piedalīties jebkurš interesents. Turklāt diktātu var rakstīt arī anonīmi, ja persona nevēlas norādīt savu vārdu.

Aptuveni 300 vārdu garā diktāta teksta atbilstību latviešu valodas normām ir pārbaudījusi un apstiprinājusi Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Latviešu un vispārīgās valodniecības katedras vadītāja Andra Kalnača. Diktāts ar virsrakstu “Malēniešu hronika” ir ironiska mūsdienu teika, kurā autors veiksmīgi apvieno latviešu valodu ar Ezopa valodu.

Labojot diktātu, atzīmes netiks liktas, taču būs norādītas ortogrāfijas un interpunkcijas kļūdas un to skaits, lai ikviens interesents varētu novērtēt savas zināšanas. Labāko rezultātu ieguvēji tiks apbalvoti ar vērtīgām grāmatām no Jāņa Rozes grāmatnīcas, savukārt Jaunais Rīgas teātris labākajiem rakstītājiem no Rīgas dāvinās biļetes uz teātra izrādēm.

Tiešsaistē Humanitāro zinātņu fakultātē diktora lomā iejutīsies kino un teātra aktieris Kaspars Znotiņš, ārpus Rīgas – citi sabiedrībā pazīstami cilvēki. Diktātu Jelgavā, kas pirmo reizi piedalās pasākumā, lasīs grupas “TirkizBand” mūziķis un Jelgavas pašvaldības iestādes “Kultūra” projektu producents Gundars Caune. Interesenti diktātu varēs rakstīt Sabiedrības integrācijas pārvaldē, informē pasākuma organizatore Jelgavā Marija Burgarte.

2017. gadā III pasaules diktātu latviešu valodā tiešsaistē un klātienē 25 pasaules valstīs kopā rakstīja 935 cilvēki. Trīs diktāti ir uzrakstīti bez kļūdām, desmit – ar vienu kļūdu, savukārt lielākais kļūdu skaits vienā darbā ir 183. Vidēji dalībnieki tekstā pieļāvuši 18 ortogrāfijas un interpunkcijas kļūdu. Interpunkcijas kļūdu īpatsvars ir 54 procenti, ortogrāfijas – 46 procenti. Kopā diktātā piedalījušies interesenti no 25 valstīm. To dalībnieku vidū, kuri izvēlējās rakstīt ar roku, rīdzinieku aktivitāte bija vislielākā – 155 darbi. Otrajā vietā ir Liepāja ar 62 darbiem. Klātienē Valmierā diktātu rakstīja 23 cilvēki, Jēkabpilī – 36, Ventspilī – 18, Rēzeknē – 16, Daugavpilī – 24. Interneta vietnē raksti.org tika iesniegts 601 darbs. 11 internetā rakstīti diktāti tika noraidīti diakritisko zīmju trūkuma dēļ vai arī tādēļ, ka tie bija uzrakstīti tikai daļēji. Vairākums dalībnieku diktātu rakstīja tiešsaistē no Latvijas (508). Ārzemēs tiešsaistē diktātu rakstījuši 93 interesenti, visvairāk darbu saņemti no Vācijas (20) un Lielbritānijas (18). Bez kļūdām bija iesūtīti trīs darbi, viens rakstīts klātienē Liepājā, divi citi – tiešsaistē Rīgā.
Foto: F64

Pievieno komentāru

Jelgava