Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Visvairāk pašvaldību kapitālsabiedrību – Rīgā, Liepājā un Jelgavā 2

Pašvaldības mēdz iesaistīties tirgos, ko finansiāli atbalsta Eiropas Savienība (ES) un kuru attīstībai ir izveidots īpašs valsts normatīvais regulējums, piemēram, atkritumu apsaimniekošana un atjaunojamo energoresursu ražošana, šodien žurnālistiem stāstīja Konkurences padomes (KP) vadītāja Skaidrīte Ābrama.

Viņa prezentēja secinājumus, kas gūti pētījumā «Pašvaldību uzņēmumu darbība preču un pakalpojumu tirgū un tās ietekmes uz konkurences vidi novērtējums», ko KP uzdevumā veica SIA «Deloitte Latvia».Pētījumā noskaidrots, ka 2012.gadā kopumā reģistrētas 417 kapitālsabiedrības, kuru dalībnieces ir pašvaldības. No tām - 310 kapitālsabiedrībās pašvaldība ir vienīgais dalībnieks.No 119 Latvijas pašvaldībām tikai trīs nav izveidojušas nevienu kapitālsabiedrību, 11 pašvaldībām ir viena kapitālsabiedrība, 67 pašvaldībām ir piecas kapitālsabiedrības, bet 28 pašvaldībām - līdz desmit kapitālsabiedrībām. Visvairāk kapitālsabiedrību ir Rīgas pilsētas pašvaldībai (32), tai seko Liepāja (22) un Jelgava (15).Kopš 2009.gada pašvaldību kapitālsabiedrības dibinātas dažādās jomās - slimnīcu darbība, ūdenssaimniecība, nekustamā īpašuma pārvaldīšana, atkritumu savākšana, sporta objektu darbība, pasažieru sauszemes pārvadājumi u.c. Ābrama atzina, ka pašvaldību iesaiste šajās nozarēs ir saistīta ar valsts politiku konkrētā nozarē, kā arī ES līdzekļu apguvi.Ābrama kā tradicionālās nozares, kurās iesaistās pašvaldības, nosauca ūdenssaimniecības pakalpojumus (121), tvaika piegādes un kondicionēšanas pakalpojumus (102), nekustamā īpašuma pārvaldīšanu (68), veselības pakalpojumu sniegšanu (61) un atkritumu savākšanu (39).Kā netipiskākās jomas, kurās pašvaldības iesaistās, KP vadītāja minēja apbedīšanu un ar to saistītās darbības (Jūrmalā un Ogrē), spirta destilēšana (akcionāru saraksts nav publiski pieejams, Brocēnu novadā), restorānu pakalpojumi (Kuldīga, Jaunpils), televīzijas programmu izstrāde (Talsi, Valka, Jūrmala, Ogre), būvniecības projektu izstrāde un auto apkope (Ķekava), elektroenerģijas tirdzniecība (Ventspils), elektroenerģijas ražošana (Aglona, Ropaži un Grobiņa), žurnālu un periodisko izdevumu izdošana (Daugavpils, Ilūkste, Inčukalns, Garkalne) u.c.Pētījumā secināts, ka 153 pašvaldību kapitālsabiedrības ir monopolstāvoklī, 64 kapitālsabiedrībām ir viens konkurents, 32 kapitālsabiedrībām - divi konkurenti, 163 kapitālsabiedrībām - līdz pieciem konkurentiem, bet 30 kapitālsabiedrībām - desmit un vairāk konkurentu.Ābrama skaidroja, ka konkurenci reģionos lielā mērā ietekmē Publisko iepirkumu likums, kas nosaka, ka «iepirkumu var nerīkot, ja pakalpojumu sniegs kapitālsabiedrība, kas atrodas pasūtītāja kontrolē». Pēc KP vadītājas teiktā, tas ļauj pašvaldības uzņēmumam iegūt tiesības veikt pasūtījumu bez konkursa, tādējādi izslēdzot konkurenci, kā arī liedzot šajā reģionā ienākt jauniem tirgus spēlētājiem. Tāpat maksa par pakalpojumiem šajās pašvaldībās var pārsniegt maksu, kāda ir konkurences apstākļos, kur tiek rīkoti iepirkumi.Ābrama rosina atcelt vai krasi ierobežot minēto normu Publisko iepirkumu likumā, jo tas mazinātu pašvaldību motivāciju iesaistīties uzņēmējdarbībā. Tāpat viņa norādīja, ka plānotajā publisko personu komercdarbības regulējumā netiek paredzēta kontrole, kas ierobežotu pašvaldību iesaistīšanos uzņēmējdarbībā.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Senilais tips

A kāds ar JElgavau tam visam sakars?

pirms 7 gadiem, 2013.04.18 19:49

Jelgavnieks

Nu re kas un kā notiek, balsoiet vel par Rāviņu un citiem līdzīgiem un tad vairs naudas Pašvaldības makā vairs nebūs, visa nauda caur kapitālsabiedrībām aizplūdīs citos maciņos.
Principā tautai nav ko sūdzēties, paši vien ir ievēlējuši šos darba darītājus un pat pārvēlējuši!
Un vel joprojām ir tādi kuri uzskata, lai jau zog - gan jau mums arī kaut kas tiks!

Jelgavnieki - vai vienreiz nepietiek, pieliekam taču punktu vienreiz šīm zagšanām!

Balsojam par VL !

pirms 7 gadiem, 2013.04.18 16:26

Jelgava