Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Zemkopības ministre neuzticas pieckārt sadārdzinātā zušu mazuļu iepirkuma rīkotājiem, bet atlaist nevar

Zemkopības ministre Laimdota Straujuma vairs neuzticas Valsts zinātniskā institūta "Bior" direktoram Rafaelam Joffem sakarā ar zušu mazuļu iepirkuma organizēšanu, kurā Latvija pieckārt pārmaksājusi par zušu mazuļiem, šovakar ziņo raidījums "Nekā personīga".

Latvijai būs jāatmaksā Eiropai nepamatotais sadārdzinājums vairāki simti tūkstoši latu apmērā. "Bior" vadība vairās atzīt savu vainu notikušajā un paši veiks pārbaudi.

Zemkopības ministrijas auditā noskaidrots, ka abās mūsu Baltijas kaimiņvalstīs, Igaunijā un Lietuvā, kurās ir līdzīgi klimatiskie apstākļi, zušu mazuļi divus gadus iepirkti par piecas reizes mazāku cenu. Igaunijā 2011.gadā tos piegādāja Anglijas firma "UK Glass Eels". Tā atveda pie Anglijas un Francijas krastiem nozvejotos zivju mazuļus arī uz Latviju, taču pa vidu bija starpnieks - čehu firma "Marten Business Group". Tā nekādu saimniecisko darbību neveic, bet ir klasiska pastkastītes firma, kuras īpašnieks slēpjas aiz kāda ofšora Kiprā.

Čehu kompānija vienīgā atsaucās zinātniskā institūta "Bior" izsludinātajam iepirkumam 2011.gadā. Pagājušajā gadā pretendenti bija divi, taču uzvarēja čehu kompānija ar lētāko piedāvājumu. Sludinājums bija ievietots Eiropas Savienības vēstnesī angļu valodā. Taču čehu firma vienīgā zināja, kādu summu Latvija gatava tērēt.

Kā valsts galveno zivsaimniecības institūtu varēja apkrāpt čehu kompānija ar nulles apgrozījumu, ministre centās skaidrot, šonedēļ ierodoties vizītē "Bior". Atbildīgās amatpersonas institūtā turpināja taisnoties, ka nekādu tirgus izpēti nav veikušas, bet paļāvušās uz saņemto piedāvājumu. Turklāt zivju mazuļi Latvijas upēs un ezeros ir nonākuši kā solīts. Līgumus par 781 829 latiem no "Bior" puses parakstījis tā direktors Rafaels Joffe. Iepirkuma procedūru vadīja viņa vietnieks Zigfrīds Rozentāls.

Valsts zinātniskajos institūtos vadību var iecelt un atcelt tikai padome. "Bior" tie ir trīs zinātnieki, kuriem tagad jālemj, vai priekšnieks jāatbrīvo. Zinātnieki veiks paši savu auditu.

Šajā projektā uzraudzību veica Lauku atbalsta dienests. Tieši viņi saskaņoja dārgās zušu cenas. Arī šajā valsts institūcijā izvērtēs amatpersonu atbildību.

"Bior" institūts līgumus par zušu iegādi nav gatavojis pats. Izrādās juridiskos padomus devušas Latvijas firmas "Grauc Investments" un "Verdicus". Izmeklēšanu par notikušo sākusi Valsts policijas ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde. Materiālus Lauku atbalsta dienests nodos arī Eiropas Krāpšanas apkarošanas birojam.

Ministrija pārtraukusi nepilnu divu miljonu latu Eiropas fonda naudas piešķīrumu, ar kuru "Bior" bija plānots izveidot par vadošo zivsaimniecības centru Baltijā, kamēr nebūs noskaidroti atbildīgie par sadārdzināto zušu iepirkumu.

Eiropas projekts paredz, ka Latvijas upēs un ezeros vēl jānonāk vismaz miljonam zušu mazuļu. Ministrija plāno šoreiz iepirkumu izsludināt jau rudenī.

Pievieno komentāru

Jelgava