Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jelgavas dome: Formāla pieeja pašvaldību reformas realizācijā rada pamatotus draudus iedzīvotāju dzīves kvalitātes pazemināšanai 19

Formāla pieeja administratīvi teritoriālās reformas realizācijā rada pamatotus draudus iedzīvotāju dzīves kvalitātes pazemināšanai, uzsvērts Jelgavas domes sagatavotajā lēmumprojektā, ko ārkārtas sēdē plānots apstiprināt rīt, 12.septembrī, paužot negatīvu viedokli par plānotajām pārmaiņām.

Dokumentā, par ko būs jābalso visiem domes deputātiem, pausts, ka jūnijā pilsētā notikusi vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (AP) tikšanās ar pilsētas, Jelgavas novada un Ozolnieku novada domes deputātiem, taču "tikšanās laikā viedokļa paušana tika reglamentēta konkrētās minūtēs, nenotika viedokļu fiksēšana un atbildes uz jautājumiem par iedzīvotāju kopienas tiesību ierobežojumiem, ko paredz jaunizveidojamā Jelgavas novada risinājums, netika sniegtas".

Dome arī uzskata, ka reformas priekšlikumos nav ievērotas Eiropas Padomes Ministru Komitejas rekomendācijas dalībvalstīm par vietējo un reģionālo iestāžu robežu un struktūras reformu procesiem, kā arī samērīguma princips, kas nosaka, ka, lai pieņemtu vairākuma gribai atbilstošu lēmumu, saprātīgi jāizsver un samērīgi jāievēro visu iesaistīto pušu intereses. Tāpat neesot vērtēta subsidiaritātes principa prasību ievērošana, jo netiekot analizētas nedz Jelgavas pašvaldības iedzīvotāju pakalpojumu pieejamības esošā kārtība, nedz sagaidāmās izmaiņas, ko radīs pilsētas un novadu administratīvo teritoriju apvienošana.

Lēmumprojektā arī norādīts, ka "ar šādu Ministru kabineta (MK) rīcību tiek pārkāpts sociāli atbildīgas valsts princips, jo ziņojumos netiek vērtētas Jelgavas iedzīvotāju dzīves līmeņa izmaiņas, ko izraisīs pašvaldības sniegto pakalpojumu sadārdzinājums".

"Ar MK 2019.gada 14.maija informatīvā ziņojuma "Par sabiedriskai apspriešanai izvirzāmo administratīvi teritoriālā iedalījuma modeli" un MK konceptuālā ziņojuma "Par administratīvi teritoriālo iedalījumu" projektā ietverto priekšlikumu, kas paredz likvidēt Jelgavas pilsētas pašvaldību, Jelgavas pilsētas iedzīvotājiem tiek laupīta kopš 13.gadsimta veidojusies un ilgstoši pastāvējusī Jelgavas pilsētas iedzīvotāju pašpārvaldes tiesība un sagrauta unikālā jelgavnieka identitāte," uzskata vietvara.

Pēc domes pārstāvju domām, formāla pieeja administratīvi teritoriālās reformas realizācijā rada pamatotus draudus iedzīvotāju dzīves kvalitātes pazemināšanai, jo nav saprotama administratīvi teritoriālās reformas plānotā pakalpojumu pieejamība, infrastruktūras attīstība, darbavietu daudzums, izglītības iespējas un citi faktori. Turklāt arī reformas mērķi esot noteikti vispārīgi un neesot balstīti ilgtspējīgā attīstībā, nedetalizējot sasniedzamos rezultātus.

Domi arī uztrauc, ka reformas priekšlikumi neietver risinājumu, kā tiks nodrošināta jaunās pašvaldības dalība Eiropas Savienības fondu pilsētvides programmā, un Jelgava nevarēs realizēt savas ilgtermiņa attīstības stratēģiju, "tiks zaudēts attīstības centra statuss, kas ir reāls apdraudējums ne tikai Jelgavas pilsētai, bet visam reģionam".

Ņemot vērā gan minētos, gan citus argumentus, Jelgavas dome plāno atzīt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) konsultācijas ar domi un šo konsultāciju laikā piedāvāto ziņojumu "Par sabiedriskai apspriešanai izvirzāmo administratīvi teritoriālā iedalījuma modeli", kas ietver priekšlikumu apvienot Jelgavu un kaimiņu novadus, par juridiski nekorektu un netaisnīgu.

Tāpat par juridiski nekorektu un pilsētas iedzīvotāju interesēm un labas un pienācīgas pārvaldības principiem neatbilstošu plānots atzīt MK konceptuālā ziņojuma "Par administratīvi teritoriālo iedalījumu" projektā paredzēto priekšlikumu par jaunas pašvaldības izveidi. Turklāt šis dokuments, kā pausts lēmumprojektā "rada tiesiskas sekas, kas pārkāpj Latvijas kā neatkarīgas un demokrātiskas valsts pamatā esošo pašvaldības principu, kā arī taisnīguma, samērīguma un tiesiskās paļāvības principus". Tas esot arī pretrunā ar Latvijas Republikas Satversmi un citiem dokumentiem.

Par pieņemto lēmumu dome plāno informēt Valsts prezidentu, valdību, VARAM, Latvijas Pašvaldību savienību, Latvijas Lielo pilsētu asociāciju, Jelgavas novada pašvaldības domi un Ozolnieku novada pašvaldības domi.

Kā ziņots, VARAM konceptuālajā ziņojumā iestrādātais jaunais teritoriālā piedāvājuma modelis paredz samazināt pašvaldību skaitu no 119 uz 36, nevis 35, kā bija plānots sākumā. 

Jelgavai plānots pievienot kaimiņu Jelgavas un Ozolnieku novadus.

Foto: no arhīva

 

Pievieno komentāru

Komentāri 19

Jānis

Gribu zināt, kas konkrēti man kā Jelgavas iedzīvotājam pasliktināsies pēc teritoriālās reformas.

pirms 10 mēnešiem, 2019.09.11 12:52

sathb

Un kas tieši uzlabosies pēc reformas? Precīzi kāds būs ietaupījums? VARAMS to nespēj atbildēt.

pirms 10 mēnešiem, 2019.09.11 17:17

ATR

Kad kāds no Tavas ģimenes gribēs saņemt pabalstus vai bērnudārzu, kopā ar novadu rinda būs gaaaaaara. Bet vispār nekas nemainīsies... Ā, un tad vēl zināji, ka novadā pa ūdeni kubikmetrā 3,50 maksā? :( Man nervi netur.

pirms 10 mēnešiem, 2019.09.11 22:10

To

Protams sliktāk nebūs.Daļa bijušo novada ierēdņu strādās Jelgavā,pagastos tāpat būs ierēdņi,bet daži pamainīs nodarbošanos.

pirms 10 mēnešiem, 2019.09.11 15:07

Sliktāk būs!

Kā, nebūs? Apvienojot nekustamo īpašumu apsaimniekotājus, skaidrs, ka būs badaks. Izlīdzināšana nekad nerred papildu līdzekļus, bet papildu izdevumus. Ozolniekos apspriešana bija ārpus kritikas.

pirms 10 mēnešiem, 2019.09.11 22:12

Valdis

Iedzīvotājiem nemainīsies nekas, mainīsies deputāti, komisijas, komitejas un vadība, bet pamatus jau izlems partiju valdēs, kas neatrodas ne domes ēkā, ne pat tuvumā.

pirms 10 mēnešiem, 2019.09.11 15:21

Andris

Ierēdņi satraukušies, kādam būs jāpamet silta vieta,smieklīga tā baidēšana ar pakalpojumu nepieejamību un sadārdzinājumu!

pirms 10 mēnešiem, 2019.09.11 15:27

mhh

Nekas tur nepasliktināsies, ja pasliktināsies, tad tikai tiem, kas sēž domē, jo var būt konkurence no novadiem, kas atkal nozīmēs mazāku kafijas patēriņu un lielāku darba apjomu.

pirms 10 mēnešiem, 2019.09.11 17:32

Pārliecināts?

Es pēc pēdējās reformas vēl mielojos ar augļiem. Nekas vēl pēc iepriekšējās nav sakārtots, kas būs pēc nākošās?

pirms 10 mēnešiem, 2019.09.11 22:17

Mirdza

Pilnīgi pievienojos Jelgavas domei,
visi lauķi ir jāpadzen no pilsētas uz dzimtajām vietām,
Pilsētu pilsētniekiem !

pirms 10 mēnešiem, 2019.09.11 20:02

Laucinieki apzog Jelgavas iedzīvotājus

Attīrīsim Jelgavu no pilsētā strādājošiem lauku zagļiem.

pirms 10 mēnešiem, 2019.09.12 10:14

Autene

No autenes visi pārvietosies uz Jelgavas rindām. Bet viņiem taču pienākas...

pirms 10 mēnešiem, 2019.09.11 22:18

,,,

pilsēta bez robežām, vai lauki bez pilsētas? Kāds būs jelgavas status?? Atkal kārtējais bardaks. Viens ēd kāpostus, cits-gaļu. Ja skatās vidējo-abi ēd kāpostu tīteņus.

pirms 10 mēnešiem, 2019.09.12 08:38

sad

Mani tiešām fascinē, ka vairumam zz komentētāju, pašvaldības darbinieki šķiet pats lielākais ļaunums, kas tikai rauš jūsu nodokļu maksātāju naudu. Vai tiešām esiet kārtīgi aplūkojuši mazajos novados iestādēs strādājošo skaitu? Viņu atalgojumu? Ne iestādēs ir daudz darbinieki, ne arī algas ir kosmiskas. Esmu strādājis gan pašvaldībā, gan privātajā sektorā. Teikšu kā ir, pašvaldībā darbu apjoms un atbildība ir dauudz lielāka. Nemaz nerunāsim par atalgojumu, kas pašvaldībās ir krietni zemāks kā privātajā sektorā. Šķiet, ka tiem, kas šādi domā, nav ne mazākā sajēga kādas funkcijas veic pašvaldību darbinieki. Vai varbūt jūk ar ministrijām?

pirms 10 mēnešiem, 2019.09.12 10:23

sb4

Ne ..s pašvaldības speciālist !

pirms 10 mēnešiem, 2019.09.12 11:14

joy

diez kurās pašvaldības struktūrvienības darbu apjoms ir lielāks nekā privātajā sektorā?Frāze par atalgojuma atšķirību, ka privatajā sektorā maksā vairāk nekā valsts pārvaldes sektorā skan kā propagandas sauklis.

pirms 10 mēnešiem, 2019.09.12 11:32

to> sad

Tu laikam esi no citas planētas, varbūt arī no Zemes, bet ne Latvijā.
- pirmkārt , privātajā sektorā nav nevienas tādas amata vietas, kādas ir domē, lai salīdzinātu, jo privātajā sketorā nav nekam nevajadzīgu amatu, par kuru aizpildīšanu privātais īpašnieks būtu gatavs maksāt,

-otrkārt, privātajā sektorā šoferis, traktorists, lopkopējs, laukstrādnieks nekur un nekad nesaņem vairāk par vienu tūkstoti, bet parasti tā ap 300 - 500 simti, bet dažās vietās līdz vienam simtam mēnesī,

- treškārt, kaut kur kāds mūrnieks varbūt arī saņem tūkstoti un vairāk, BET KURŠ TAD DOMES AMATA AIZPILDĪTĀJS BŪTU SPĒJĪGS MŪRĒT ?

pirms 10 mēnešiem, 2019.09.13 08:12

OPĪTIS

Mūs velti tracina " vecie vēži " ! Pārsvarā tie ir ZZS vēži !
Viņi uztraucas par savām silēm un pie tām pietuvinātajiem, saviem draugiem jau 20 gadus!
Igaunijā jau pirms 8 gadiem pārgāja uz 31 pašvaldību, un ar saviem panākumiem visās jomās pierādīja, ka tā bija pareiza izvēle !!!

pirms 10 mēnešiem, 2019.09.16 17:27

Vietējās ziņas