Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jelgavas mērs: Nedrīkst pieļaut situāciju, ka republikas nozīmes pilsētas tiek noplicinātas 7

Īstenojot administratīvi teritoriālo reformu, nedrīkst pieļaut situāciju, ka republikas nozīmes pilsētas tiek noplicinātas, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) priekšsēža vietnieks un Jelgavas pilsētas priekšsēdētājs Andris Rāviņš (ZZS).

Politiķis pauda nostāju, ka pats svarīgākais Jelgavas pilsētai ir nepazaudēt republikas nozīmes pilsētas statusu, pārvēršot visu Latviju par lauku teritoriju, kā to patlaban esot iecerējusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

Rāviņš vērsa uzmanību uz to, ka patlaban nav skaidrs, kā pilsētas varēs izmantot Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējuma rezervi 6,1% apmērā, kas paredzēts pašvaldības degradēto teritoriju revitalizācijai.

Pašvaldības vadītājs uzskata, ka Jelgavai blakus esošās teritorijas - Jelgavas novads un Ozolnieku novads - ir pietiekami lielas un spēcīgas, lai pašas risinātu savus jautājumus. "Tajā brīdī, kad mums ir jārisina kopīgi jautājumi, mēs to arī darām," piebilda Rāviņš.

Viņš uzskata, ka visām republikas nozīmes pilsētām ir jāsaglabā esošais statuss, jo pasaules pieredze liecinot, ka tās var noplicināt, kad daudzu problēmu risināšana uzgulsies uz pilsētu pleciem.

Jau vēstīts, ka Jelgavas dome uzskata, ka reformas priekšlikumos nav ievērotas Eiropas Padomes Ministru Komitejas rekomendācijas dalībvalstīm par vietējo un reģionālo iestāžu robežu un struktūras reformu procesiem, kā arī samērīguma princips, kas nosaka, ka, lai pieņemtu vairākuma gribai atbilstošu lēmumu, saprātīgi jāizsver un samērīgi jāievēro visu iesaistīto pušu intereses. Tāpat neesot vērtēta subsidiaritātes principa prasību ievērošana, jo netiekot analizētas nedz Jelgavas pašvaldības iedzīvotāju pakalpojumu pieejamības esošā kārtība, nedz sagaidāmās izmaiņas, ko radīs pilsētas un novadu administratīvo teritoriju apvienošana.

Pēc domes pārstāvju domām, formāla pieeja administratīvi teritoriālās reformas realizācijā rada pamatotus draudus iedzīvotāju dzīves kvalitātes pazemināšanai, jo nav saprotama administratīvi teritoriālās reformas plānotā pakalpojumu pieejamība, infrastruktūras attīstība, darbavietu daudzums, izglītības iespējas un citi faktori. Turklāt arī reformas mērķi esot noteikti vispārīgi un neesot balstīti ilgtspējīgā attīstībā, nedetalizējot sasniedzamos rezultātus.

Domi arī uztrauc, ka reformas priekšlikumi neietver risinājumu, kā tiks nodrošināta jaunās pašvaldības dalība Eiropas Savienības fondu pilsētvides programmā, un Jelgava nevarēs realizēt savas ilgtermiņa attīstības stratēģiju, "tiks zaudēts attīstības centra statuss, kas ir reāls apdraudējums ne tikai Jelgavas pilsētai, bet visam reģionam".

Ņemot vērā gan minētos, gan citus argumentus, Jelgavas dome atzinusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) konsultācijas ar domi un šo konsultāciju laikā piedāvāto ziņojumu "Par sabiedriskai apspriešanai izvirzāmo administratīvi teritoriālā iedalījuma modeli", kas ietver priekšlikumu apvienot Jelgavu un kaimiņu novadus, par juridiski nekorektu un netaisnīgu.

Tāpat par juridiski nekorektu un pilsētas iedzīvotāju interesēm un labas un pienācīgas pārvaldības principiem neatbilstošu atzīts MK konceptuālā ziņojuma "Par administratīvi teritoriālo iedalījumu" projektā paredzētais priekšlikums par jaunas pašvaldības izveidi. Turklāt šis dokuments, kā pausts lēmumprojektā "rada tiesiskas sekas, kas pārkāpj Latvijas kā neatkarīgas un demokrātiskas valsts pamatā esošo pašvaldības principu, kā arī taisnīguma, samērīguma un tiesiskās paļāvības principus". Tas esot arī pretrunā ar Latvijas Republikas Satversmi un citiem dokumentiem.

Par pieņemto lēmumu dome plāno informēt Valsts prezidentu, valdību, VARAM, Latvijas Pašvaldību savienību, Latvijas Lielo pilsētu asociāciju, Jelgavas novada pašvaldības domi un Ozolnieku novada pašvaldības domi.

Kā ziņots, VARAM konceptuālajā ziņojumā iestrādātais jaunais teritoriālā piedāvājuma modelis paredz samazināt pašvaldību skaitu no 119 uz 36, nevis 35, kā bija plānots sākumā. 

Jelgavai plānots pievienot kaimiņu Jelgavas un Ozolnieku novadus.


Foto: no arhīva


Pievieno komentāru

Komentāri 7

Andrim

Noplicināti tiek lauki,bet pilsētas zeļ.ZZS daudzās pilsētās ir pie varas,kur vairāk naudas un varas,un vēl neapmierināti.

pirms 9 mēnešiem, 2019.10.08 13:02

PSKP vēsture

Mazliet atgādina vēstis par vienīgās partijas plēnumu lēmumiem...

pirms 9 mēnešiem, 2019.10.08 13:54

Andrejs

Gribu dzirdēt konkrētu domes pārstāvju domas par konkrētiem draudiem, kas man kā Jelgavas iedzīvotājam būs pēc reģionālās reformas.

pirms 9 mēnešiem, 2019.10.08 16:26

Bet

Viņš pats taču dzīvo laukos!Vai trešajā personā viņš nerunā par sevi.

pirms 9 mēnešiem, 2019.10.08 17:01

Jelgavnieks

Andža, nepatīk , ej pensijā. Protams būs mazāk ko nohapīt.
Var taču pamēgināt. Bet varbūt tiešām būs labāk. Protams daudzi turās pie saviem krēsliem un neļauj neko mainīt.

pirms 9 mēnešiem, 2019.10.08 19:22

vatans&vāļenki

Naš Riga okupantiem kļūs par vatanu kremļa paveidu . RĪGA jau pārvēršas par okupantu ģerevņu , pārējās Latvijas pilsētas būs padotas falla pilsētas varai .

pirms 9 mēnešiem, 2019.10.09 08:29

Vietējās ziņas