Mūžam jaunie pagasti tiekas Jaunsvirlaukā 2

Jaunauce, Jaunjelgava, Jaunlutriņi, Jaunpiebalga, Jaunpils, Jaunsāti un Jaunsvirlauka – piektdien septiņi pagasti tikās nu jau devītajā Jaunpagastu salidojumā, kurš šogad norisinājās Jaunsvirlaukā. Salidojumā piedalās tie Latvijas pagasti, kuru nosaukums sākas ar «jaun-», Latvijā kopumā tādu ir 12. Salidojuma devīze – «Mūžam jauni!».

Orientējas, dejo un darina

Svētki sākās «Viesu Līčos», kuros «mūžam jaunos» ciemiņus bija priecīgs uzņemt saimnieks Modris Jansons. Jaunsvirlaukas pagasta pārvaldes vadītāja Solveiga Arnīte novēlēja izdevušos vienas dienas ceļojumu, kura laikā ciemiņi pabūs četrās pagasta vietās. 

«Līčos» salidojuma dalībnieki varēja iepazīties cits ar citu vai sasveicināties ar jau iepriekšējos gados manītiem kolēģiem. Pēc iepazīšanās daļas turpat «Līčos» visus sagaidīja arī pirmais uzdevums – orientēšanās. Katrai komandai nācās atrast noteiktus kontrolpunktus, tādēļ šajā uzdevumā lieti noderēja iespēja pirms tam izstaigāt saimniecības teritoriju.

Pēc «Līčiem» svētku dalībnieki devās uz Šauvām, kur atrodas dzintara kapela – Sv. Jaunavas Marijas Staļģenes luteriskā baznīca –, kuras celtniecība pabeigta 1998. gadā. Ar baznīcu saistīti vairāki interesanti fakti. Tajā ir dzintara krusts, kurš veidots no 3001 dzintara gabaliņa. Turklāt Latvijā darinātais baznīcas zvans pavisam nejauši atrasts senu preču veikaliņā Vācijā, no kurienes tad arī atceļojis uz Šauvām. 

Lielu koku paēnā salidojuma dalībniekus ar dziesmām sagaidīja Jaunsvirlaukas pagasta folkloras kopa «Liepāre», ar kuru kopā tika arī dejots. Tepat mūžam jaunie arī pusdienoja, taču aukstās zupas sastāvdaļas nācās sameklēt pašiem – tās bija paslēptas gan puķu dobēs, gan krastmalā, pat iekārtas dārza lampā.

Uz roku darbiem mūžam jaunos aicināja amatniecības centrs «Jaunlīdumi», kurā bija iespēja piedalīties sešās darbnīcās. Salidojuma dalībnieki darināja gan pogas, gan miniatūras ādas pastalas, gan čībiņas. Tāpat no diskiem tapa paliktņi, kāds izvēlējās veidot krāsainu magnētu vai koka nazīti. Čaklākie paguva palīdzēt arī citiem vai pat apmeklēt vairākas darbnīcas.

Anda Skrupska, kuras magnētu darbnīca radīja lielu interesi, ikdienā vada Jaunsvirlaukas pagasta interešu kopu pieaugušajiem «Skaista māja pašu rokām» un Staļģenes mazpulku. «Domāju, ka cilvēkiem darbnīca patika. Šajos salidojumos katrs pagasts piedāvā to, kas ir viņu stiprā puse. Uzskatu, ka roku darbi ir mūsu stiprā puse. Piemēram, pie mums bērniem skolā ir iespēja darboties ādas apstrādes pulciņā, tāpat zīmēšanas, lietišķās mākslas pulciņā. Katrs var izkopt savus talantus,» stāsta A.Skrupska.

Katrs rāda labāko

Vakarpusē mūžam jaunie nodevās sportiskām un radošām aktivitātēm. Kontrolpunktos, kas bija izvietoti dažādās Staļģenes vietās, nācās gan skriet, gan ķerrā vizināt kādu no komandas biedriem, gan mest šautriņas. Radošāk varēja izpausties, dejojot vēderdejas un ar dažādām ķermeņa daļām zīmējot cilvēku. Tika pārbaudītas arī dalībnieku zināšanas un prasmes ātri atrast informāciju par Jelgavas novadu.

Pēc darbīgas dienas visus klātesošos priecēja krāšņs vēderdejotāju sniegums, kurš izpelnījās īpašas ovācijas jo vairāk tādēļ, ka paši salidojuma dalībnieki bija tās iepriekš izmēģinājuši. Vakaram satumstot, uz skatuves kāpa «Iļģi», kuru sniegums, šķiet, reti kādu atstāj vienaldzīgu. «Iļģu» vadībā tika arī izdejots ne viens vien dancis.

Braucot ciemos, viesi bija paņēmuši līdzi ciemakukuli. S.Arnīte no ciemiņiem saņēma gan krāšņus augus, gan grāmatas, gan pagastu lielākos gardumus. Tāpat pagastu pārstāvji apdāvināja arī cits citu.

Apkopojot dienas laikā paveikto, noskaidrojās, ka ar uzdevumiem vislabāk galā tikusi Jaunauces komanda. Līdz ar to viņiem tika piedāvāta iespēja organizēt nākamo – desmit gadu jubilejas – Jaunpagastu salidojumu. Pēc svētku scenārija autores Alīnas Ankudovičas vārdiem, kopumā uzvarēja draudzība, jo pārējie rezultāti bija ļoti tuvi – tai skaitā vairāku komandu punktu skaits bija idents.

Paši mūžam jaunie svētku dalībnieki par Jaunsvirlaukā pavadīto dienu bija gandarīti. Pat ja kādam viens otrs uzdevums karstā laikā šķita fiziski par grūtu, vienalga atzina, ka kopējās sajūtas ir brīnišķīgas. 

Ilze Roze-Vītola no Jaunsātiem stāsta, ka pagasta pārstāvji ir piedalījušies visos Jaunpagastu salidojumos. Kaut arī šajā nedēļas nogalē paši svin pagasta svētkus, izdevies izveidot komandu un tomēr atbraukt uz Jaunsvirlauku: «Mēs braucam katru gadu – man jau liekas, ka mums ir tāds kā pienākums būt šeit. Ikvienā pagastā katrs parāda to, kas pie viņiem ir tas interesantākais. Manuprāt, pasākums bija ļoti labi organizēts, tika padomāts par visu. Un «Iļģu» koncerts – brīnišķīgs!» I.Roze-Vītola priecājas arī par sakopto Staļģenes vidi.

Par spīti pērkona negaisam, mūžam jaunie, nogaršojuši «Līču» kafejnīcas «Zemnieku cienasts» konditoru cepto torti, pēc pusnakts turpināja svinības ballē kopā ar grupu «Brekšu Pekši» no Jaunauces.

Foto: Santa Logina

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Oms

Tās dancotājas tādas glītas un kautkur redzētas....:)))

pirms 7 gadiem, 2014.08.11 11:13

essss

Ir ir redzētas, tās ir Jelgavas labākās dejotājas :)

pirms 7 gadiem, 2014.08.11 14:09

Jelgavas novadā