Šakāļa nošaušanas gadījumu pētīs pēc DNS analīžu saņemšanas 30

Gadījums, kad pirms mēneša Otrajos Ziemassvētkos Jelgavas novadā ticis it kā nošauts šakālis, nav ieinteresējis Zemgales virsmežniecību, kuras virsmežzinim Jānim Gravam mednieks gan ir labs paziņa. Taču Valsts meža dienests sola sagaidīt ekspertīzes rezultātus, kam jāapliecina dzīvnieka identitāte, un tad lems, vai mednieks nav pārkāpis normatīvus, šaujot pa zvēru un nepārliecinoties, kas tas īsti ir. 

Portāls zz.lv, atsaucoties uz laikrakstā «Latvijas Avīze» vēstīto, jau ziņoja, ka kādam Jelgavas novada medniekam medības Otrajos Ziemassvētkos beigušās ar lielu pārsteigumu – aplūkojot tuvāk medījumu, par vilcēnu noturētais dzīvnieks nav bijis līdzīgs saviem sugasbāļiem. Šaubas apstiprinājis taksidermists – nomedīts nav ne vilks, ne lapsa, bet gan šakālis. Iespējams, ka piepildījušās zoologu izteiktās prognozes pēc tam, kad līdz mūsu valstij nonāca ziņa par pagājušā gada februārī nomedīto zeltaino šakāli Igaunijā – ļoti iespējams, ka šakāļi parādīsies arī Latvijā. 

Pēc plašsaziņas līdzekļos izskanējušās informācijas mednieki sadalījušies divās nometnēs. Vieni ieņem nogaidošu pozīciju vai apsveic mednieku, bet citi atsaucas uz Medību likuma un citām normām, kurās teikts, ka šaut atļauts tikai pa skaidri saskatāmu mērķi un identificētu dzīvnieku. «Sanāk, ka es varu Latvijas mežos nošaut žirafi un pēc tam tikai pētīt, ko īsti esmu nošāvis? Ja tā būtu gadījies man, nevis Jelgavā labi zināmam ceļu būves kompānijas īpašniekam un virsmežziņa draugam, droši vien uz pāris gadiem atņemtu medīšanas tiesības un piemērotu naudas sodu,» izsakās kāds mednieks. 

«Neesam par šo gadījumu tālāk interesējušies, tikai tik zinu, cik medijos bija rakstīts. Arī pats mednieks man neko nav stāstījis. Viņš droši vien nebija pārliecināts, pa ko šauj, droši vien domāja lapsu vai vilku,» saka Zemgales virsmežniecības virsmežzinis J.Grava. Viņš saka – nesen telefoniski informēts par nošautu šakāli arī Elejā. Tomēr izrādījies, ka medījums ir jenots, kam kašķa dēļ nogājis apmatojums. 

«Apskatīsimies, kas tur ir. Bet interesanti tas drīzāk varētu būt biologiem, nevis mums,» saka galvenais medību noteikumu ievērošanas uzraugs J.Grava.

Mednieka pusē nostājas arī Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis, kas saka – ziņas par nošauto šakāli pieņēmuši zināšanai. Kad būs zināms DNS analīzes rezultāts un zvērs noteikts, lemšot jautājumu par mednieka atbildību. «Vēl jau nav oficiāli pateikts, ka tas bija zeltainais šakālis. Kurš gan to varēja atšķirt? Tikpat labi to varēja noturēt par klaiņojošu suni, kādus var šaut visu gadu,» komentē V.Lūsis. Viņš piekrīt, ka mednieks nedrīkstēja šaut, ja nebija drošs, kas tas par zvēru, taču «varbūt tas tika šauts kā vilks». «Šajā gadījumā es neredzu sabiedrisku bīstamību, kas būtu nodarīta. Tāpēc mednieka bažas, ka var jebko šaut un palikt nesodīts, šoreiz ir nepamatotas,» saka V.Lūsis.

Viņš arī piebilst, ka normatīvu grozījumi, kas stāšoties spēkā aprīlī, paredz par medījamām noteikt visu invazīvo sugu dzīvniekus, ko varēs šaut cauru gadu. «Mums nav tādi šakāļi te vajadzīgi. Pietiek jau ar Amerikas ūdelēm, kas ir drauds ūdensputniem, un jenotsuņiem, kas apdraud uz zemes ligzdojošos putnus. Abi šie dzīvnieki savulaik Latvijā ievesti, bet tagad nekontrolējami savairojušies,» stāsta Medību daļas vadītājs. 

Pievieno komentāru

Komentāri 30

vārds

ja apšaus klaiņojošos un nepiesietos suņus, tad arī šakāļiem nebūs iespēju iefiltrēties

pirms 7 gadiem, 2014.01.28 09:41

koma

vārds tu nepiedzimi, tevi neatnesa stārķis, tevi atvilka žurkas.

pirms 7 gadiem, 2014.01.28 10:15

Cits vārds

Klaiņojoši suņi ir tikai cilvēku nodevības un negodīgas rīcības rezultāts un tie ir nelaimīgi un labsirdīgi, ja tos neaiztiek un tiem neuzbrūk.
Slikti un ļauni ir klaiņojoši cilvēki.

pirms 7 gadiem, 2014.01.29 23:54

zemitis

Bet bliezt,nezinot,kas tas par dzivnieku,ari nekam neder.Pats esmu bijis medibas,kur nosava karelu-somu sugas suni,noturot to par lapsu.Ir jau ari tadi gudrinieki,kuri vispar zvete uz jebkadu cabonu pec nostasanas uz masta,vispar neredzot,pa ko sauj.

pirms 7 gadiem, 2014.01.28 10:44

Resnais

Viņš taču šāva ar spēļu bisi, kas ārēji atgādina slotaskātu, un šakālis ir miris no bada un aukstuma.. Nevajag nekādas ekspertīzes, es jau paredzu iznākumu.

pirms 7 gadiem, 2014.01.28 13:49

ZilsZubaaaruuu

Interesanti fakti ! Kas ļāva medīt šo šakāli , uz kāda pamata tika šauts uz neskaidri redzamu mērķi !? (PĀRKĀPUMS) , tagad sanāk ka jenota vietaā drīkst šaut sivēnu un āzīša vietā brieža teļu , bet pieejot pēc šāviena tuvāk un saprotot ka esmu kļūdijies varēšu nopūsties jo kļūdīties ir cilvēcīgi :D
Es nesaprotu vienu kādam ir jābūt idiotam lai plātītos ar savu pazīšanos un par veiksmīgām malumedībām :D

Jebkurš pārkāpums ir jāvērtē ļoti nopietni ja nē tad zaudētāji būs daudzi , jo tiks šis gadījums ņemts par piemēru (CILVĒCĪGAIS FAKORS)

pirms 7 gadiem, 2014.01.28 19:03

Ha, ha

Ir arī lauvas, tīģeri un Lielupē iefiltrējušies krokodili!!!!!!!!!!!!!!!!

pirms 7 gadiem, 2014.01.29 23:56

.

Astriida Tu mazliet paarshavi paar striipu .... :) Turies !
Nezinaaju ka vecim meedz buut taada iesauka , un vel tik nopietnam vecim :D

pirms 7 gadiem, 2014.01.29 08:18

astrida

ne, es nopietni, cik zinams, Latvijaa ir jenotsuni, kas ir cita suga.

pirms 7 gadiem, 2014.01.29 09:26

1

lalalaaa, lalaalaa=nošauj lapsu ! pieejot tuvāk < paplika, kašķaina! iedomājos aizvest to uz Vet.fakult. pārbaudīt uz trakumsērgu. A tur kāds vel izdomās noņemt DNS paraugu

pirms 7 gadiem, 2014.01.29 12:07

1

... un atklās lapsas+krančveidīgā krustojumu.....

pirms 7 gadiem, 2014.01.29 12:11

1

aizliegtas medības

pirms 7 gadiem, 2014.01.29 12:14

ķepa

Galvenais tas ka medīt nedrīkstēja to šakāli (VĪŅŠ NAV MEDĪJAMS DZIVNEIKS MŪSU VALSTĪ)
Man tikai patika šodienas nostāja , ja viss juks un bruks "pārmetīsim" lai pats ķepurojās laukā likuma priekšā :D
Ko tad tagad tas varenais šāvējs nevar dot interviju !? Vārdu un uzvārdu lai tauta zin kurš ir varonis ? :D

pirms 7 gadiem, 2014.01.29 16:19

mednieks

Mēs, mednieki, dzīvnieku no medību biedra bieži nevaram atšķirt, a te līdzīgs ļoti sunim vai lapsai, kas nu skatījās īpaši, bah bah un pagalam.Labs zvērs - beigts zvērs.

pirms 7 gadiem, 2014.01.29 16:29

sens

Te dažš labs ir pilnīgs idiots ja var izteikties ka biedrs biedru nevar atšķirt , aiznes un pats anulē ieroču atļauju lai nenotiek nelaime !Piekrītu ZilZubaaru komentaaram , nedrīkst atstāt šo gadījumu nesodītu ! Ja neesi parliecinats tad nešau !!!

pirms 7 gadiem, 2014.01.29 17:22

kuilis

Ko tad, ja esi pārliecināts, un tikai speciālisti ar DNS analīzēm var pateikt, ka vilka vietā nošauts šakālis? Šakālis pēc izskata ir ļoti līdzīgs vilka kucēnam un jāņem vērā, ka neviens pirms šī gadījuma pat iedomāties nevarēja, ka Latvijā sastopami šakāļi.

pirms 7 gadiem, 2014.01.29 18:28

juzis

RECEPTE----Pirms šaušanas ar tīklu jānoķer zvērs,jānopēta kas par sugu,dzimumu,jānotestē(mežā uztais DNS) vai šodien šaujams(slims,vesels tas lops) jālaiž mežā atpakaļ un fiksi jāšau........IDIOTU VARZA

pirms 7 gadiem, 2014.01.29 17:41

to KUILIM !

KUILI TU esi diivains !!! Jo Mednieks zin cik liels ir vilka kuceens sajaa laika !!! kad tika sauts sis zvers ! Kuceens ir tik liels kaa laikas suns ! Ja neesi parliecinaats pa ko sauj labaak nesaut ! Tik pat labi tas vareeja buut MEDĪBU suns !!! velreiz saku ja neesi parliecinaats NEŠĀUT !!!
Uz masta stavoot un suniem dzenot kautvai grandpri bulli ar 30 zuburiem vai lapsu , ir jaaizveertee saaviens un viss paareejais !!! Te ir tiiraakas malumediibas ! gadījumā saaveejam vards nesakas ar burtu M un uzvaards ar P !?

pirms 7 gadiem, 2014.01.29 19:37

ews

pilnigi piekritu-cik tad var to pleseju nesausana talu iet- izposta majsaimniecibas un vel ko-protams ka janosauj.

pirms 7 gadiem, 2014.01.29 21:08

Protams, protams

Mums uzbrūk šakāļu bari ar nolūku izpostīt mājsaimniecības, tā teikt slepenais ienaidnieka bioloģiskais ierocis.

pirms 7 gadiem, 2014.01.30 00:00

sedli

EWS tā gluži nedrīkst ! žēl ka tavs mājdzivnieciņs sunīti nesajauca ar vilku un rudo kaķi par lūsi !

pirms 7 gadiem, 2014.01.29 23:15

Var pārsmieties

Pie robežas jau esot ziloņu bari, kas grib iefiltrēties mūsu mežos.

pirms 7 gadiem, 2014.01.30 09:37

ilonIS!

nekas lai ziloni pagaida , atklimatizeejas lai uzaudzee spalvu un drosi naak ieksha latvijaaaa , un atnaak lidz mezciemam un varenais celubuuves seFs varees bleteet uz nebeedu :D :D :D Jo tam nekas nav sveets !

pirms 7 gadiem, 2014.01.30 13:57

ilonIS!

nekas lai ziloni pagaida , atklimatizeejas lai uzaudzee spalvu un drosi naak ieksha latvijaaaa , un atnaak lidz mezciemam un varenais celubuuves seFs varees bleteet uz nebeedu :D :D :D Jo tam nekas nav sveets !

pirms 7 gadiem, 2014.01.30 13:57

jupis

Pareizi izarīja.Vēl būtu lielāka varbūtība atnest cūku mēri.Lai cilvēkam dod prēmiju

pirms 7 gadiem, 2014.02.08 08:33

Renāte

Cik,var but bistami šakali cilvēkam.godigi sakot ka es un nesaprastu ka tas var but škslis,kā viņi uz šeit,nokļuva.

pirms 7 gadiem, 2014.02.27 13:44

Jelgavas novadā