Jelgavas pašvaldībai par dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu atkritumu apsaimniekošanā KP piemērojusi 51 000 eiro sodu 19

Konkurences padome (KP) piemērojusi 51 123 eiro sodu Jelgavas pilsētas pašvaldībai par dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu atkritumu apsaimniekošanas organizēšanā, informēja KP.

KP nolēmusi sodīt Jelgavas pilsētas pašvaldību par dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas saistīts ar pašvaldības rīcību, nepamatoti un neatbilstoši regulējumam nodrošinot savai kapitālsabiedrībai SIA "Jelgavas komunālie pakalpojumi" tiesības darboties sadzīves atkritumu savākšanas un pārvadāšanas tirgū Jelgavas pilsētas administratīvajā teritorijā. 

KP skaidroja, ka Jelgavas pilsētas pašvaldībai ir pienākums organizēt atkritumu savākšanas un pārvadāšanas procesu Jelgavas pilsētas administratīvajā teritorijā, tostarp nosakot kārtību, kādā notiks atkritumu apsaimniekošanas process no to savākšanas līdz apglabāšanai. Regulējumā noteikts, ka Latvijā ikvienai pašvaldībai ir rīcības brīvība izvēlēties veidu, kā nodrošināt atkritumu apsaimniekošanu savā administratīvajā teritorijā, izvēloties pakalpojumu sniedzēju vienā no trim procedūrām.

Konkurences uzraugā atzina, ka Jelgavas pilsētas pašvaldība no 2004.gada nodrošina atkritumu apsaimniekošanu, piemērojot tā dēvēto "in-house" procedūru jeb uzticot pakalpojumu sniegšanu savai kapitālsabiedrībai. Taču izvēloties pakalpojumu sniedzēju šīs procedūras ietvaros, pašvaldībai jāīsteno pilnīga kontrole pār kapitālsabiedrību, neiesaistot privāto kapitālu. 

Vienlaikus KP norādīja, ka "Jelgavas komunālie pakalpojumi", kuram nodota sadzīves atkritumu savākšana un pārvadāšana Jelgavas pilsētā, 51% pamatkapitāla daļu pieder Jelgavas pašvaldībai, taču 49% pamatkapitāla daļu pieder privātam tirgus dalībniekam SIA "Kulk". Tādējādi KP secinājusi, ka faktiskos apstākļos nepastāvēja visi regulējumā noteiktie kritēriji, kas pieļautu "in-house" izņēmuma piemērošanu.

"Gadījumā, ja pašvaldība pati iesaistās pakalpojumu sniegšanā, uzskatāms, ka pašvaldība darbojas privāto tiesību jomā. Savukārt situācijā, kad pašvaldība nodod atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma izpildi savai kapitālsabiedrībai, piemērojot "in-house" principu un nerīkojot publisko iepirkumu, uzskatāms, ka pašvaldība pati nodrošina pakalpojuma sniegšanu, kas tādējādi nozīmē, ka Jelgavas pilsētas pašvaldība veic saimniecisko darbību. Tā rezultātā Jelgavas pilsētas pašvaldības rīcība ir pakļauta dominējošā stāvokļa ļaunprātības izmantošanas aizliegumam," atzina KP.

Iestādē atgādināja, ka 2006.gadā tika grozīts Atkritumu apsaimniekošanas likums, kas noteica, ka pašvaldība līgumu ar atkritumu apsaimniekotāju drīkst slēgt tikai uz noteiktu termiņu - ne īsāku par trim un ne garāku par pieciem gadiem. Tādējādi līgumi, kas noslēgti nepiemērojot vai neatbilstoši piemērojot normatīvus par publisko iepirkumu, ir izbeidzami līdz 2013.gada 1.jūlijam. KP atzina, ka Jelgavas pilsētas pašvaldība šo pārejas periodu neņēma vērā un, neskatoties uz likuma grozījumiem, arī pēc 2013.gada turpināja nepamatoti izmantot "in-house" izņēmumu un sadarboties ar "Jelgavas komunālajiem pakalpojumiem". 

"Tā rezultātā pašvaldība izmantoja savu dominējošo stāvokli un vairāk nekā septiņus gadus pēc grozījumos noteiktā līgumu darbības termiņa ir nodevusi tiesības konkrētajā tirgū vienam tirgus dalībniekam, tādējādi izslēdzot citus potenciālos sadzīves atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma sniedzējus, nedodot iespēju citiem tirgus dalībniekiem piedāvāt savus pakalpojumus," skaidroja KP.

KP priekšsēdētājs Juris Gaiķis atzina, ka Jelgavas pilsētas pašvaldības rīcības rezultātā, ilgstoši noslēdzot sadzīves atkritumu savākšanas un pārvadāšanas tirgu, iedzīvotāji nevarēja saņemt izvēles ziņā, iespējams, kvalitatīvāku un efektīvāku pakalpojumu, ko savukārt var iegūt, izvēloties pakalpojumu sniedzēju konkurences cīņā.

Ņemot vērā, ka dominējošā stāvokļa ļaunprātīga izmantošana šajā lietā izpaudusies kā Jelgavas pilsētas pašvaldības rīcība, izvēloties pakalpojuma sniedzēju veidā, kas neatbilst regulējumam, KP pašvaldībai piemērojusi naudas sodu 51 123 eiro apmērā.

Savukārt "Jelgavas komunālajiem pakalpojumiem" bez pašvaldības iniciatīvas un lēmuma slēgt pakalpojuma līgumu nebūtu iespējas iegūt dominējošo stāvokli sadzīves atkritumu savākšanas un pārvadāšanas tirgū, tādējādi kapitālsabiedrības rīcībā nav saskatāms pārkāpums par dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

"Jelgavas komunālie pakalpojumi" reģistrēta 2004.gadā, un tās pamatkapitāls ir 23 714 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Kompānijas kapitālā 51% pieder Jelgavas pilsētas domei, bet 49% - "Kulk", kuras vienīgā īpašniece ir Eva Melbārde. "Jelgavas komunālo pakalpojumu" apgrozījums 2020.gadā bija 3,974 miljoni eiro, bet kompānijas peļņa bija 267 380 eiro.

Kā sacīja Jelgavas pašvaldības Komunikācijas un mediju attiecību galvenā speciāliste Līga Klismeta, Jelgavas pašvaldība vakar saņēma Konkurences padomes lēmumu.

Saskaņā ar Konkurences likumu Konkurences padomes lēmumu var pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā viena mēneša laikā no lēmuma spēkā stāšanās dienas, un Jelgavas pašvaldība izvērtēs šādu iespēju, sacīja Klismeta.


 Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Komentāri 19

Resnais

maksās no budžeta, vai saimnieks Andris no savas kabatas?

pirms mēneša, 2021.07.28 13:11

sapņotājs

Protams, ka mēs samaksāsim par Andra biznesu. Tas jau visiem sen skaidrs, ka Kulks ir tāda pašvaldības iestāde, tikai protams jelgavniekiem domāju nepavisam izdevīgakais variants.
Paldies visiem, kuri jūnijā nosēdēja mājās un neaizgāja pat uz vēlēšanām. Saprastu, ja būtu kaut 50% aizgājuši un Andra bandu atbalstījuši.

pirms mēneša, 2021.07.29 09:25

Sandzis

It kā šī būtu vienīgā organizācija, kuru lobē Jelgavas pašvaldība ar Rāviņu priekšgalā.
Viņam jau neviens no domniekiem neiebildīs, jo krēsls svarīgāks par deputāta godaprātu.

pirms mēneša, 2021.07.28 13:54

Igates Stundiņam!

Un kad beidots Igate kas raksta sūdzības uz visām instancēm beidzot atbildēs par koku izzagšanu uz robežas? Un par kukuļošanu Dobelē?
Īsto žurnālistu pienākums beidzot rakstīt visām instancēm jautājumus kad sods tiks piemērots Igatei. Kas piesedz un kāpēc? Kas vēlk garumā?

pirms mēneša, 2021.07.28 16:53

vai

Jūs no Kulka?

pirms mēneša, 2021.07.29 09:25

Juris

Igate ir privāts uzņēmums, un rīkojās kā vēlās. Savukārt Rāviņš ar Šlēgelmilha un Dūmiņa atbalstu apzog mūs, godīgos nodokļu maksātājums

pirms mēneša, 2021.07.30 23:55

pašvaldība

Nomaksāsim un aizņemsimies tālāk naudu! Sūda daži desmiti tūkstoši :DDD Tāpat jau maksās nodokļu maksātājs! Pašvaldībai vispār nekādas savas naudas nav no kuras nomaksāt kaut ko - ir tikai nodokļu maksātāju nauda!

pirms mēneša, 2021.07.28 19:14

pašvaldība

Atbild sia "latvijas valsts", sistēma "latvijas valsts", var saukt kā grib. Bet galu galā par to neatbild neviens konkrēti, tātad arī soda nav.Nevar sistēma pati sevi sodīt :DDD Bet vispār šeit sodu saņem pilsonis, pilsonis kurš vēlēšanās nobalsoja par durakiem, vai arī vispār nepiedalījās balsošanā.Aptuveni pa vienam eiro uz katru iedzīvotāju sanāk :DDD

pirms mēneša, 2021.07.28 19:52

es

atkal no tautas naudas maksās. kur vainīgais? lai sedz no saviem atkatiem

pirms mēneša, 2021.07.28 22:53

местный

Правоохранительные органы провели процессуальные действия в Елгавском муниципальном домоуправлении ООО "Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde", агентству ЛЕТА подтвердили в городской думе. Куда делась статья? Удалили?! Новая.lv

pirms mēneša, 2021.07.28 23:00

tūrists

kaut ko ķīniešu valodā raksta..

pirms mēneša, 2021.07.29 09:27

tūristam

Ā, bāleliņš uzradās ;) Galvenais lai tev latviski ir uzrakstīts, tad tu vari izlasīt un visu saproti :) Saturs nav svarīgs, kā tad kad partiju vēlēšanu pasakas lasi, galvenais ka latviski :) Pamēģini saturā iedziļināties, kaut tas citā valodā rakstīts.Tad no tevis būs daudz lielāka jēga sabiedrībai.Un paša attīstībai arī nāks par labu.Ne viss kas dzimtajā valodā rakstīts ir vērtīgs un pareizs :DDD

pirms mēneša, 2021.07.29 10:11

местный

Правоохранительные органы провели процессуальные действия в Елгавском муниципальном домоуправлении ООО "Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde", агентству ЛЕТА подтвердили в городской думе.

pirms mēneša, 2021.07.28 23:02

местный

https://press.lv/post/v-elgavskom-munitsipalnom-domoupravlenii-politsiya-provela-obyski-vedetsya-poisk-yurisa-vidzhisa

pirms mēneša, 2021.07.28 23:05

D.

Nu tak tas viss lielākajai daļai jelgavnieku taču ir ok - tiem visiem kas balsoja par ZZS vai negāja uz vēlēšanām. Tā kā vairākumu izskatās šada lietu kārtība apmierina, un viņi laimīgi vēl 4 gadus varēs tādā "stabilitātē" dzīvot.

pirms mēneša, 2021.07.29 12:14

Kulk un nīp ir svētās govis pilsētā.Ja visi nobalsotu,domes sastāvs būtu līdzīgs pašreizējam.Jo netrūkst tādu,kuriem vienalga,kas notiek,un par kādu partiju balsot.

pirms mēneša, 2021.07.29 12:38

Vietējās ziņas