Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

LAD: Platību maksājumu saņemšanai zāle jānopļauj un jānovāc, nevis jāsasmalcina 1

Viens no nosacījumiem platību maksājumu par zālāju platībām saņemšanai ir zālāju platības nopļaut un novākt, bet tās nedrīkst smalcināt vai nopļauto zāli atstāt vālos uz lauka, atgādina Lauku atbalsta dienestā (LAD).

Dienestā skaidro – ja zāli sasmalcina un šādu atstāj uz lauka, tad augi ar sasmalcināto biomasu saņem lielu barības vielu daudzumu, kas var būtiski manīt veģetāciju un samazināt zālāja bioloģisko daudzveidību. Arī, ja zāli sasmalcina veģetācijas sezonas beigās, tā veido kūlas slāni, kas samazina bioloģisko daudzveidību un rada paaugstinātas ugunsbīstamības risku pavasarī.

Ja zālāji atrodas palienēs, nopļautā un atstātā biomasa palu laikā var tikt aiznesta, tomēr ūdens to var sanest vienkopus, piemēram, upju līkumos, tādējādi veicinot to aizaugšanu.

Līdz ar to zālāju platības ir ne tikai jānopļauj, bet arī jānovāc, atgādina LAD. Ja zālāju platības nogana, bet nepietiekami, zālājs ir jāapļauj. Šo nosacījumu neievērošanas gadījumā par attiecīgo platību maksājumi netiks piešķirti un tiks piemērota pārdeklarācijas sankcija - samazināts maksājums.

LAD atgādina, ka ir svarīgi ievērot arī termiņus. Pēdējais datums, kad atbalstam pieteiktajiem zālājiem ir jābūt noganītiem vai nopļautiem un novāktiem, ir 15.augusts. Pēdējais datums, kad jānogana vai jānopļauj un jānovāc zālāji, kas atzīti par bioloģiski vērtīgiem vai Eiropas Savienības (ES) nozīmes, ir 15.septembris.

LAD arī atgādina, ka, zāli novācot no lauka un satinot ruļļos, attiecīgie ruļļi līdz nākošajai saimniekošanas sezonai no lauka ir jānovāc. Pretējā gadījumā par platību, kur tie atrodas, maksājumu saņemt nevar.

Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Komentāri 1

khe!

Interesanti gan: zāli nopļaujam un cenšamies izmantot kā mēslojumu, bet, ja atstāj uz nopļautā lauka -slikti, jo var apturēt gārsas vai vārpatas augšanas procesu! Vai tiešām visur der viena un tā pati regula?!

pirms 7 dienām, 2020.06.30 08:52

Vietējās ziņas