Lai panāktu labāko politisko kvalitāti, vēlētājam nepieciešama piepūle. Vēlēšanu iecirkņi jau strādā 5

Latvijā ir iespējami papildu balsošanas veidi, Eiropas Parlamenta Informācijas biroja organizētajā konferencē «Vēlēšanu nākotne jeb Vēlēšanas 2030» atzina Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars. Kā ziņo 
LETA, viņš norādīja, ka jebkurš papildu balsošanas veids varētu palielināt sabiedrības aktivitāti vēlēšanās, taču pastāv augsta varbūtība, ka balsis var tikt nozagtas. «Jāapzinās, ka risks ir pārlieku liels. Vēlēšanu balsu zādzība nav gluži tas pats, kas maka zādzība,» sacīja A.Cimdars, par uzskatāmu piemēru minot Igaunijas e-vēlēšanu platformu, kurā nesen atklāti vairāki būtiski trūkumi, kas var ietekmēt vēlēšanu rezultātus. 
«Mūsu informācijas tehnoloģiju speciālisti uzskata, ka pašreizējās sistēmas nenodrošina maksimālo drošību, taču es esmu par jaunu veidu ieviešanu, ja pilnībā tiek apzināti visi riski, rasts nepieciešamais finansējumus, kā arī ir saņemts sabiedrības atbalsts,» norādīja A.Cimdars, piebilstot, ka elektronisko balsošanu nevar salīdzināt ar banku maksājumiem. «Arī tie nav droši, regulāri notiek zādzības, vienīgi bankas to neafišē un ir izstrādājušas atmaksas mehānismus.»
Sarunā ar «Ziņām» A.Cimdars atzīst, ka elektroniskās balsošanas ideja ik palaikam tiek aktualizēta, taču tā iestigusi nevis Centrālās vēlēšanu komisijas kabinetos, bet gan Saeimā, jo deputāti nespēj vienoties par tās nepieciešamību un ieviešanai vajadzīgā finansējuma atrašanu.


- Kas šajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās būs atšķirīgs no iepriekšējām?
Jāakcentē, ka atšķirībā no pašvaldību vēlēšanām, kas notika pagājušā gada jūnijā, šoreiz iecirkņi sestdien strādās tikai līdz astoņiem vakarā, nevis desmitiem. Tāpat kā iepriekš ir trīs iepriekšējās balsošanas dienas, bet sestdien darbalaiks būs īsāks. Toreiz varbūt, domājot asociatīvi, ejot savās nodarbēs, cilvēki paspēja vēl nobalsot vakarā, bet šoreiz līdz iecirkņu slēgšanai būs mazāk laika. 


- Kāpēc katrs vēlētājs piesaistīts konkrētam vēlēšanu iecirknim?
Tā ir normāla parādība, un tā ir visā pasaulē. Eiropas Parlamenta vēlēšanās vēlētāju uzskaitei lieto vēlētāju reģistru, un balsošana notiek, izmantojot sarakstus. Katrs vēlētājs ir reģistrēts noteiktā vēlēšanu iecirknī atbilstoši deklarētajai dzīvesvietai.  


- Kādu atsaucību vēlēšanās prognozējat? Līdz šim novērots, ka sava ietekme ir arī laikapstākļiem.
Tās visas ir spekulācijas. Mans draugs zinātnieks, kas pēta cilvēku uzvedību, teica tā – ir pierādīts, ka labi laikapstākļi samazina vēlētāju līdzdalību vēlēšanās, jo viņi iet garām iecirknim un brauc uz dārzu, savukārt slikti laikapstākļi arī samazina līdzdalību, jo tad vēlētājs līdz iecirknim nemaz neaiziet. 
Visu izšķir motivācija. Tāpat kā jebkurā lietā. Kaut vai tas primitīvais jautājums – aiziet uz tirgu vai ne. Ja motivācija ir augsta, ja jānopērk kaut kas konkrēts, bez kā nevar iztikt attiecīgajā brīdī, uz tirgu var aiziet arī aukstumā vai negaisā. Savukārt, ja motivācija zema, arī brīnišķīgā laikā neko nevar izdarīt. 


- Jums ir redzējums, kāda būs vēlētāju motivācija? Ņemot arī vērā politiķu piedāvājumu...
Esmu ļoti piesardzīgs optimistiskos vērtējumos. Vienīgais, ko esmu ievērojis, – Latvijas vēlētājam nav ieraduma strauji mainīt savas aktivitātes. Ir liela iespēja, ka būs tāpat kā 2004. gadā, varbūt ar nelielu kāpumu, bet līdzdalība vēlēšanās varētu būt ap 40 procentiem. Kaut arī situācija ir atšķirīga, jo, no vienas puses, Eiropas Parlaments sevi pozicionējis kā daudz aktīvāku lēmumu pieņēmēju, tā pilnvaras ir mainījušās, bet, no otras puses, zināmas korekcijas varētu ienest pasīvas pilsoniskās nostājas veidošanās Ukrainas notikumu dēļ. Mans skaidrojums – tur tas notiek, jo cilvēki ikdienā ignorē to, ka politika ir dzīves sastāvdaļa.

Visa intervija izlasāma otrdienas, 20. maija, «Zemgales Ziņās».

Balsošanas kārtība

◆ EP vēlēšanu dienā, 24. maijā, vēlēšanu iecirkņi Latvijā būs atvērti no pulksten 7 līdz 20
◆ Balsošanas dokuments EP vēlēšanās ir pase vai personas apliecība jeb identifikācijas karte
◆ No 21. līdz 23. maijam iecirkņos dažas stundas dienā notiks iepriekšējā balsošana: trešdien, 21. maijā, no pulksten 17 līdz 20, ceturtdien, 22. maijā, no pulksten 9 līdz 12, piektdien, 23. maijā, no 10 līdz 16
◆ No 19. maija vēlēšanu iecirkņos var iepazīties ar kandidātu sarakstiem, ziņām par kandidātiem un priekšvēlēšanu programmām
◆ No 19. maija iecirkņos var pieteikt balsošanu atrašanās vietā tiem vēlētājiem, kuri veselības stāvokļa dēļ nevarēs nobalsot iecirknī
◆ Balsošana tiks organizēta arī vēlētājiem ieslodzījuma vietās. Par šo iespēju jāsazinās ar ieslodzījuma vietas administrāciju
AVOTS: CVK

Pievieno komentāru

Komentāri 5

aina

Ja vēlēšanās nepiedalās 70% no balss tiesīgajiem, tad tādas vēlēšanas nevajadzētu uzskatīt par leģitīmām. Valdībai ir jāskaidro cilvēkiem gan par Eiropas parlamentu, gan eiropas parlamentu deputātu darbu tajās, gan viņu attalgojumu un atbildību vēlētāju priekšā. Ja jūs esat pret visiem deputātiem vēlēšanu urnā iemetiet tukšu aploksni. Savādāk būs kā padomju laikos un nonāksim pie diktatūras, ka daži politiķi noteiks mūsu dzīvi un mēs būsim spiesti pakļauties. Jo mazaktīvāki Latvijas vēlētāji, jo vieglāk politiķiem tos apspiest, gan pensionārus, gan skolotājus un t.t. Likumus raksta politiķi, kas ievēlēti kaut ar 100 balsīm.

pirms 6 gadiem, 2014.05.20 11:37

s

Likumus raksta tie kuriem pieder kapitāls, vienkāršāk, nauda, daudz naudas.Politiķi ir marionetes un raksta likumus tādus kādus liek rakstīt naudasmaisi.

pirms 6 gadiem, 2014.05.20 15:54

Uzticos Cimdaram !

No 1985. līdz 1987. gadam Cimdars bija Latvijas Lauksaimniecības akadēmijas galvenais enerģētiķis, vēlāk — LLA prorektora vietnieks kopmītņu jautājumos. No 1990. līdz 1993. gadam strādājis par Jelgavas pilsētas dzīvokļu nodaļas vadītāju.

pirms 6 gadiem, 2014.05.20 14:02

Opā!

Kā man riebjas tā atruna, ka citur arī balsotāji esot piesaistīti dzīves vietai! Neticu! Gribu brīvdienā balsot tur, kur tai brīdi atradīšos, un tai vietai tuvākajā vēlēšanu iecirknī!!!

pirms 6 gadiem, 2014.05.20 14:10

Vietējās ziņas