Latvija nevar gaidīt reformas augstākajā izglītībā un zinātnē vēl 10 gadus 3

Jelgavnieks, 13. Saeimas deputāts Ilmārs Dūrītis (Attīstībai/Par!) uzskata, ka
KPV LV vadītās valdības sarunas attiecībā uz augstāko izglītību un zinātni ir vispārējas, bez konkrēta redzējuma un reformu plāna, tāpēc tuvākajā laikā neiezīmē konkrētas izmaiņas šajās nozarēs.

“Tomēr augstākā izglītība un zinātne nevar gaidīt, ilgstošais resursu trūkums nozarēs pazemina konkurētspēju, mēģinot piesaistīt ārvalstu studentus un starptautisko finansējumu zinātniskajiem projektiem. Nozarē ir jākoncentrē resursi un, lai to izdarītu, ir nepieciešama rūpīga augstskolu un zinātnisko institūtu akadēmiskās un zinātniskās darbības, kā arī pārvaldības izvērtēšana un attiecīga reformēšana. 

Augstākajā izglītībā ir novērojama plaša studiju programmu pārklāšanās, vāja sadarbība starp zinātniskajām institūcijām un privāto sektoru. Resursi tiek pārdalīti starp programmām, notiek programmu šķērssubsidēšana, trūkst mērķtiecības finansējuma piesaistē un lietderīgā izmantošanā.Reformām augstākajā izglītībā un zinātnē jāatvēl nozīmīga vieta valdības deklarācijā. Diemžēl ir pamatotas bažas, ka arī šoreiz tā nebūs, “ savu viedokli pauž I.Dūrītis. 

Valsts budžeta finansētas studiju vietas finansējums jau sen ir nepietiekams, lai kvalitatīvi un mūsdienīgi nodrošinātu zinātnē balstītu studiju procesu. Augstskolas cenšas nopelnīt papildu naudu, lai izdzīvotu. Studiju kvalitāte paliek otrajā plānā. Tikai ar resursu koncentrēšanu diemžēl nevarēs atrisināt gadiem samilzušās problēmas, tāpēc svarīgi ir paredzēt arī nozīmīgu finansējuma pieaugumu augstākajai izglītībai turpmākajos gados. Tas darāms, vienlaicīgi veicot nozīmīgas reformas, lai finansējuma pieaugums patiešām augstāko izglītību un zinātni virzītu uz izcilību.

Svarīgs ir arī fakts, ka nākamajā Eiropas Savienības (ES) daudzgadu budžetā (2021. - 2027.) ES Komisija rosina piešķirt 100 miljardus eiro pētniecībai un inovāciju attīstībā, kas ir vēl viens ļoti nozīmīgs apstāklis sistēmas sakārtošanai un pārdomātām uz rezultātiem vērstām investīcijām augstākajā izglītībā un zinātnē.

Pirmsvēlēšanu laikā KPV LV Alda Gobzema vadībā piedāvāja radikālas reformas augstākajā  izglītībā – atstājot tikai vienu universitāti Latvijā. Tagad valdības veidošanas sarunās, diskutējot par augstāko izglītību,  KPV LV piedāvā valdības deklarācijā iezīmēt tikai vīziju par augstāko izglītību, kur studiju programmu un augstskolu konsolidāciju varētu īstenot nākamo 8-10 gadu laikā. 

Netiek diskutēts par konkrētu reformu plānojumu. Var jau šķist, ka nopietnas reformas realizācijai 8-10 gadi nav ilgs laiks, taču jautājums ir vai valdības satādītājiem ir patiesa vēlme un izpratne par valstij nepieciešamām, bet ne destruktīvām reformām? Pretējā gadījumā var notikt tā, ka kārtrējā vīzija iegulst rakstāmgaldu atvilknēs un tā arī nekad netiek realizēta, secina Saeimas deputāts.  

 

Foto: publicitātes foto

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Lūcija

Lielisks viedoklis! Ceru, ka Ilmārs Dūrītis atradīs līdzīgu domājošos Saeimas kuluāros un spēs rast kompromisus augstākās izglītībās reformās!

pirms 2 gadiem, 2018.12.07 13:06

Sec

Atceros "lielo" reformatoru (tolaik ministru) Robertu Ķīli.Viņš rīkoja tikšanos ar augstskolu rektoriem.Tēma bija augstākās izglītības reforma.Tikšanās laikā viņš pat neizņēma košļājamo gumiju no mutes.Vai tā ir kultūra no ministra.

pirms 2 gadiem, 2018.12.07 17:28

Intelekts

Jāsāk sakārtot senāta Pilveres izplūdušo finansējumu ar reālu atbalstu zinātnei jaunu inovāciju ieviešAnsonska.

pirms 2 gadiem, 2018.12.07 23:08

Vietējās ziņas