Ilgstošā sausuma dēļ rosina izsludināt valsts mēroga dabas katastrofu lauksaimniecībā 5

Krīzes vadības padome otrdien nolēma, ka saistībā ar sausumu lauksaimniecībā nav izsludināma ārkārtas situācija – tā vietā to noteiks kā valsts mēroga dabas katastrofu.

Kā skaidroja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS), Krīzes vadības padome neatbalsta ārkārtas situācijas izsludināšanu lauksaimniecībā, jo tas nav nepieciešams, ņemot vērā, ka ilgstošā sausuma izraisīto seku dēļ nav jāpiemēro atbalsta instrumenti ārpus spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem.

Tā vietā, iepazīstoties ar aktuālo situāciju nozarē, nolemts virzīt izskatīšanai Ministru kabinetā priekšlikumu izsludināt valsts mēroga dabas katastrofu lauksaimniecībā. Šāds statuss ļauj rīkoties un palīdzēt lauksaimniekiem atbilstoši konkrētajai situācijai.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) atzina, ka izsludināt valsts mēroga dabas katastrofu lauksaimniecībā visā Latvijā nepieciešams, lai šīs nozares uzņēmumi atsevišķu līgumsaistību neizpildes rezultātā netiktu sodīti, piemēram, sausuma dēļ laikā nepabeidzot Eiropas Savienības finansētus projektus vai arī nespējot nokārtot finansiālās saistības ar kredītiestādēm. Padomes šīs dienas lēmums varot tikt izmantots kā arguments gadījumos, ja, piemēram, Lauku atbalsta dienests vai kredītiestādes ar sankcijām vēršas pret sausumā cietušu lauksaimnieku, ja tas nav laikā izpildījis līgumsaistības. Šādos gadījumos sausumu varēs uzskatīt kā "force majeure" apstākli.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka valsts mēroga dabas katastrofas situācijas izsludināšana valstī nenozīmē sausuma dēļ radušos zaudējumu kompensāciju.

Jau ziņots, ka Zemkopības ministrija iesniedza Krīzes vadības padomei apkopojumu par saņemto informāciju no vairākām pašvaldībām, lauksaimnieku organizācijām un Latvijas Pašvaldības savienības par nepieciešamību izsludināt ārkārtēju situāciju saistībā ar ilgstošā sausuma ietekmi uz lauksaimniecību.


Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Komentāri 5

3.14...

Apdrošināties tādi vinteri un cīruļi ir skopi... Lai taču izput ar visiem biogāzes bunduļiem! Būs tīrāks gaiss...

pirms 3 gadiem, 2018.06.27 20:05

...

Ārkārtas stāvoklis lauksaimniecībā jāizsludina uz 25 gadiem 100% līs lietus, 100% būs sniegs vai tā nebūs, būs sausums, brieži **** grūti iedomāties kas nebūs turpmākajos 25 gados, bet mūsu lauksaimnieks aug lēni tamdēļ ir saudzējami. Šo apsvērumu dēļ jāizsludina ārkārtas situācija uz mūžu situācija pārskatāma ik pa 25 gadiem.

pirms 3 gadiem, 2018.06.27 22:27

esso

Un atkal tie bezkauņas lien manā kabatā . Lai tak apdrošina savas ražas

pirms 3 gadiem, 2018.06.27 22:43

Resnais

Pie nekustamā īpašuma nodokļa nomaksas nekāds force majeure nepalīdzēs. Novada kase jāpapildina šā vai tā. Ziedonis grib jaunu džipu!

pirms 3 gadiem, 2018.06.28 00:14

jupis

Tie, kas nedara neko ,domā ,ka maksā vislielākos nodokļus!Reāli visa ekonomika balstās uz ražošanu.
Un visiem maksājumiem ,kas saistīti ar ražošanu(vēl no ES subsīdijām).Ja zemniekus neatbalstīs visiem būs bēdīgāk.Kas nesaprot to, lūdzu paskolojaties.

pirms 3 gadiem, 2018.06.28 16:47

Latvijas ziņas