Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Protestējošajiem izglītības darbiniekiem strauju algu pieaugumu nesola 11

Pārmetot valdībai pasīvu rīcību pedagogu atalgojuma jautājumu risināšanā, kā arī paužot atbalstu Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) centieniem iegūt nozarei papildu finansējumu, protesta gājienā caur Rīgas centru vakar devās ap 7000 cilvēku.

Aktīvisti vispirms pulcējās liepu alejā iepretim Ministru kabinetam. Aleja bija aizpildīta ar cilvēkiem, sākot no viesnīcas "Latvija" līdz pat Brīvības piemineklim. Protestētāji devās gājienā pa Brīvības bulvāri uz Vaļņu ielu, kur atrodas IZM. Gājiens turpinājās līdz Finanšu ministrijai un noslēdzās Doma laukumā.

Dalībniekiem rokās bija plakāti, kas vēstīja - "Valstī nav saprātīgas un loģiskas izglītības politikas!", "Pieprasām lielāku finansējumu izglītībai", "Apmaksāt visus izglītības un zinātnes darbinieku darba pienākumus", "800 eiro kā Igaunijā" un daudzi citi. Uz pasākumu bija ieradušies cilvēki no dažādiem Latvijas reģioniem, tostarp, Bauskas, Valmieras, Rēzeknes, Limbažiem, Talsiem, Daugavpils un Rojas.

Ap plkst.15.40 mītiņš noslēdzās. Tā laikā klātesošos uzrunāja vairāki izglītības un zinātnes darbinieku pārstāvji, tostarp, no Polijas un Eiropas Izglītības darbinieku arodbiedrības. Piketa noslēgumā izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Ingrīda Mikiško klātesošos aicināja: "Būsim modri, iestāsimies par savām tiesībām, ja mūs nesadzirdēs, rudenī būs citas protesta akcijas formas."

Mikiško minēja, ka pedagogiem un izglītības darbiniekiem ir četras galvenās prasības - pirmkārt, uzlabot uz sadarbību balstītu efektīvu sociālo dialogu staro nozares ministriju un arodbiedrībām, otrkārt, palielināt izglītības nozares finansējumu par 10%, treškārt, samaksāt par reāli paveikto, godīgi nostrādāto darbu un visbeidzot, nodrošināt zinātniskā darba un likuma par augstskolu darbību izpildi.

Strauja algas palielinājuma pedagogiem, visticamāk, nebūs, šodien, iznākot pie pedagogu protesta akcijas dalībniekiem, sacīja izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete (V). "Varam apliecināt, ka iepriekšējās valdības solītais tiks izpildīts, jau 2014.gada septembrī pedagogu darba samaksas pieaugums būs jūtams," teica ministre. Tāpat viņa apliecināja, ka ministrija, gatavojot budžeta pieprasījumu nākamajam gadam, par galveno prioritāti liks pienācīgas darba samaksas nodrošināšanu pedagogiem.

Aģentūrai LETA Druviete sacīja, ka līdzšinējā sadarbība ar pedagogus pārstāvošajām organizācijām lēmumu pieņemšanas procesā ir bijusi laba, un pateicas viņiem par to. Vienlaikus ministre aicina saprast valsts finansiālo situāciju un uzsver, ka valdības uzdevums ir nodrošināt pienācīgu darba samaksu visiem darba darītājiem valstī. Tāpēc nākamā gada budžeta sagatavošanas procesā tikpat liela uzmanība tiks pievērsta ārstu, policistu un citu darbinieku atalgojumam.

Ministre kāpa uz skatuves protestētāju priekšā. Viņas uzruna noslēdza pedagogu piketu, un atšķirībā no Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas uzrunas, to nepavadīja izsvilpieni un pedagogu neapmierinātība. Druviete uzsvēra, ka neviens nav apmierināts ar esošo izglītības modeli "nauda seko skolēnam", un sacīja, ka IZM pašlaik strādā pie jauna modeļa. Viņa pastāstīja par paveikto finansējuma palielināšanā un aicināja pedagogus iesaistīties izglītības nozares uzlabošanā.

Aptuveni 7000 pedagogu, kas bija pulcējušies Doma laukumā uz piketu, šodien centās izsvilpt Ministru prezidenti Straujumu, tomēr viņa nepadevās un turpināja uzrunu pūļa priekšā.

Premjerministre skaidroja, ka labi izprot esošo situāciju, bet neparedz lielu finansējuma pieaugumu tuvākajos gados. Politiķe sacīja, ka Latvijā ir viens no lielākajiem ieguldījumiem no IKP izglītībā, bet pedagogu algas vienas no mazākajām Eiropas Savienībā. Straujuma norādīja uz nesakarību un uzsvēra, ka problēma ir sistēmā. "Ir jāveic sistēmas pārkārtojumi," sacīja Straujuma un norādīja, ka ir gatava ar ministriem un Latvijas Pašvaldību savienību tikties un strādāt, lai veiktu šīs izmaiņas.

Straujumas uzrunas laikā klātesošie izkliedza saukļus par neuzticību valdībai, uz ko Straujuma reaģēja, jautājot, vai pedagogi vairs netaisās ar viņu sadarboties. Viņa jautāja: "Vai mēs vairs nestrādāsim?" Piketētāji un Straujuma tomēr vienojās par sadarbību, tomēr pedagogi skaļi brīdināja, ka gadījumā, ja nekas netiks darīts, viņi atkal rīkos protestus vai streikos.

Pievieno komentāru

Komentāri 11

Astrīda

Atlaist tos pedagogus, kuriem tas nav sirds un dvēseles aicinājums...

pirms 6 gadiem, 2014.05.13 10:25

Astrīdai

Tad tevi ar' jāatlaiž kopā ar 98% visu Latvijā strādājošo, jo tavējais darbs arī nav sirds un dvēseles aicinājums.

Bet učenēm, sanāk, no svētā gara jāpārtiek par LIELO IDEJU? Mēs dzīvojam kapitālismā, un izglītība ir tāds pats pakalpojums, kas ir jāapmaksā. Visur par kātru p*rdienu naudu ņem, piemēram, Fortums par "rēķinu sagatavošanu" naudiņu iekasē. Ja jau spēlējam šādi, tad arī visur par visu ir jāmaksā un jāAPmaksā.

pirms 6 gadiem, 2014.05.13 11:03

Astrīda

Es tagad strādāju savu sirdsdarbu ar atbildību un entuziasmu, jā, man ar pietrūkst naudas, bet nebļauju ar plakātiem rokā...Daļa pedagogu vienkārši atsēž savas stundas, nevis iegulda sevi...kauns, ka tādi skolotāji un žēl bērnu, kuriem ir pie tādiem jāmācās...

pirms 6 gadiem, 2014.05.13 11:21

Astrīdai

Bet kādēļ skolotājam sevi PAR VELTI kaut kur jāgulda? Bezmaksas izglītība padarījusi cilvēkus izvirtušus - viņiem šķiet, ka skolās visi viņiem ir parādā jebkurā diennakts laikā. Jebkurā kantorī neviens ārpus sava darba laika un darba pienākumiem bez maksas pat soli nespers - vai skolotājas sliktākas? Turklāt, atšķirībā no vidusmēra pārdevējas vai frizieres, ar kurām tagad pilnas malu malas, skolotājām ir augstākā izglītība + regulāra kvalifikācijas paaugstināšana (cilvēki REĀLI sevī iegulda laiku un naudu). Un, visbeidzot, skolotājam ir tikai jāsniedz zināšanas, bet ja bērns neņem tās pretī - pakaļ nav jāskrien - padomju laiki beigušies. Skolai nav jāuzņemas "mūždien aizņemto "vecāku funkcijas.

pirms 6 gadiem, 2014.05.13 11:57

Astrīda

Zinu daudz tās skolotājas, kuras reiz bija pārdevējas un izvēlējās iegūt augstāko izglītību pēkšņi un vēl pie visa pedagoģisko, jo vislētāk... hmmm un reiz teica, ka nekad mūžā nevarētu skolā strādāt....tad jau daļu skolotājas var mierīgi pielīdzināt pārdevējām, kaut par dažu labu pārdevēju esmu augstākās domās kā par skolotāju!

pirms 6 gadiem, 2014.05.13 12:17

Astrīdai

Spriežot pēc tavas indes, tev nepietika nedz naudas, nedz prāta, lai pārkvalificētos par skolotāju un iegūtu šo "haļavno" darbu.
Starp citu, neesi aizdomājusies, kādēļ pedagogu sastāvs noveco un jaunieši nenāk vietā?
Laikam tur ir tik forši un viegli strādāt, un vēl vaimanāšanai laika pietiek šiem nekaunīgiem mantraušiem.

pirms 6 gadiem, 2014.05.13 12:28

Astrīda

Es esmu bijusī skolotāja ar gana lielu stāžu un ar bērniem strādāju ar patiku un ieinteresētību, lai mani atcerētos ar labu vārdu!

pirms 6 gadiem, 2014.05.13 13:35

Astrīdai

Kādēļ tad aizgāji, ja nav noslēpums?

pirms 6 gadiem, 2014.05.13 13:56

Astrīda

Biju tik laba, ka piedāvāja sevi pamēģināt pierādīt citā sfērā! Izdevās! Bet privātstundas vēl jo projām pasniedzu!

pirms 6 gadiem, 2014.05.13 14:13

Skolotāj!

Vai "joprojām" gadījumā neraksta kopā?

pirms 6 gadiem, 2014.05.14 17:53

Latvijas ziņas