Selekcionāri aicina atsaukties Kurlandes zosu audzētājus (VIDEO)

Kurlandes zoss ir senākā pašmāju šķirne, un selekcionāri aicina atsaukties lauku sētas, kur tās vēl mīt, informē skaties.lv. Vēl pirms 130 gadiem tā bijusi ļoti izplatīta, taču mūsdienās Kurlandes zosis gandrīz ir izzudušas. Tāpēc entuziasti mēģina tās pavairot.

Veterinārārstei Dacei Kaulai nu jau ir piecas Kurlandes zosis. Pirms trīs gadiem atveda divas olas no Vācijas, no tām izšķīlās divas zosu meitenes, bet zostēviņu Dace atrada Slovākijā. Šogad jaunā ģimene sagaidījusi vēl divus zosulēnus.

Tēviņiem un mātītēm atšķiras arī balss – zosu tēvam balss ir spalgāka, viņš ir tas, kas vairāk šņāc, mammai ir piezemētāka balss. Viņš tad ir pirmais pretī, ja nāk kāds svešs.

Eiropā šo šķirni sauc 'Pomerānijas', taču tā ir radusies Latvijā. Pētot arhīva materiālus par šo šķirni, vietējie mājputnu eksperti vēstures līkločos nonākuši līdz 19. gadsimta beigām. Tā laika cariskās Krievijas izdevumos minēts, ka Latvijas guberņā ļoti populāras un izplatītas esot zosis ar nosaukumu 'Kurlandes'.

Vairākas vēstures liecības, tostarp arī senās fotogrāfijas, lieliski pierāda, ka Kurlandes zoss ir radīta, krustojot Ķīnas zosis ar vietējām baltplankumainajām zosīm. Taču pēdējos vismaz 50 gadus 'Kurlandes' zosis pamazām izzuda no vietējām lauku sētām.

“Mēs ar to nestrādājām, tikai tagad esam kopā ar Eiropu, veidojam šo šķirnes materiālu. Latvijas šķirnes kaut kur pazūd,” saka sīkdzīvnieku audzētāju biedrības “Trusis un citi” pārstāve, veterinārārste Dace Kaula.

Gan Eiropas, gan pasaules valstis šobrīd mēģina saglabāt savas nacionālās mājputnu šķirnes. Tāpēc, lai atjaunotu šo mūsu seno un vērtīgo šķirni, entuziasti un putnkopji vēlas sameklēt īstās Kurlandes zosis.

Tās atšķiras no citām šķirnēm ar baltu kaklu un nedaudz lielāku augumu.

Pamatganāmpulkam ir pareizais zīmējums, kad ir pelēka galva, līdz trešdaļai kakla, pelēkie spārni un “bikses”, bet vienam bērnam ir nepareizs zīmējums – pelēkais kakls. Kā jebkurš zīmējums, ne visi ir perfekti.

Šobrīd Latvijā ir tikai divas saimniecības, kur mīt Kurlandes zosis. Tāpēc sīkdzīvnieku audzētāju biedrības “Trusis un citi” speciālisti cer uz cilvēku atsaucību un aicina sazināties, ja jūsu sētā ir Kurlandes zosis.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas