Sestdien Latvijas ziemeļos būs vērojams Saules aptumsums

Ja pa ceļam uz kādu zaļumballi sestdien, 11. augustā, gadās pabūt Latvijas ziemeļos, dienas vidū tur varēs novērot Saules aptumsumu, informē Latvijas Astronomijas biedrība un portāls starspace.lv.

Šis gan būs diezgan neliels aptumsums, jo labākajās novērojumu vietās Saules disks būs aizsegts vien par diviem procentiem un iespēja novērot aptumsumu būs tikai Kurzemes un Vidzemes ziemeļu daļā, informē astronomi. Kurzemē aptumsums būs redzams uz ziemeļiem no Ovišiem, Dundagas un Mērsraga. Kolkā tiks aizsegts, maksimums, viens procents Saules. Vidzemē redzamības zona būs uz ziemeļiem no Siguldas, Vecpiebalgas, Cesvaines un Kārsavas. Rūjienā, Mazsalacā un Valkā aptumsums sasniegs divus procentus. Igaunijā aptumsums būs mazliet ievērojamāks – tās ziemeļu pilsētās Tallinā un Rakverē sešus procentus liels. Rīgā aptumsums nebūs novērojams.

Aptumsuma sākums Kolkā būs pulksten 12.04, maksimālā fāze – pulksten 12.14, bet tas noslēgsies jau pulksten 12.24. Rūjienā aptumsums sāksies pulksten12.03, maksimālā fāze būs pulksten 12.18, bet noslēgums – pulksten 12.33. Valkā maksimālā fāze iestāsies minūti vēlāk.

Latvijā daļējie Saules aptumsumi ir novērojami reizi divos līdz sešos gados. Iepriekšējais daļējais Saules aptumsums Latvijā bija redzams 2015. gada 20. martā, bet nākamais būs 2021. gada 10. jūnijā, kad Mēness aizsegs gandrīz trešdaļu Saules diametra. Savukārt pilns Saules aptumsums katrā konkrētā ģeogrāfiskā vietā ir reta parādība. Iepriekšējo reizi Latvijā pilns Saules aptumsums bija novērojams 1954. gadā, bet nākamais būs tikai 2142. gadā. Interesanti ir arī tā saucamie gredzenveida Saules aptumsumi. Tāds Latvijā būs vērojams 2039. gadā.

Saules aptumsums notiek tad, kad Mēness pilnībā vai daļēji aizsedz Saules disku. Pilnīgi aizsedzot, uz vairākām minūtēm iestājas tumsa, bet daļējas aizsegšanas gadījumā atkarībā no aptumsuma fāzes Saule vizuāli atgādina apli ar nelielu robu.
Kolektīvi Saules aptumsuma novērojumi 11. jūlijā notiks Rūjienā, Centra laukumā. Tos organizēs Latvijas Astronomijas biedrība kopā ar astronomijas semināra “Ērglis 2018” dalībniekiem. Pēc novērojumiem pulksten 13 notiks publiska Ilgoņa Vilka un Mārtiņa Gilla lekcija par Saules aptumsumiem.

Uz Sauli nedrīkst skatīties ar neapbruņotu aci un caur binokli, tāl­skati vai teleskopu bez speciāla filtra, jo tas var izraisīt neatgriezeniskus redzes bojājumus. Novērojumiem jāizmanto īpaši blīvs filtra materiāls. Šim nolūkam neder parastās saulesbrilles, kompaktdiska vai disketes materiāls. Visdrošākā metode ir Saules attēla projicēšana uz ekrāna.


Foto: LETA

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas