Svētku rotā neizmantosim retos augus! (FOTO)

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) vasaras saulgriežu laikā aicina būt atbildīgiem un svētku rotā neizmantot retos un aizsargājamos augus, kā arī tos netirgot un neiegādāties. Kā ikkatru gadu, arī šajos Jāņos vides inspektori plāno apmeklēt zāļu tirgus lielākajās Latvijas pilsētās, lai pārliecinātos par tirgotāju un pircēju godaprātu.

Vai tiešām visa laba jāņuzāle, ko plūc Jāņu vakarā? Diemžēl no dabas saglabāšanas viedokļa šis teiciens nebūs gluži precīzs, jo saskaņā ar Sugu un biotopu aizsardzības likumu ir aizliegts ievākt un tirgot aizsargājamos augus.

“Daudzi augi mūsdienās kļuvuši reti sastopami, jo samazinājušās vai izzudušas tiem piemērotās dzīvotnes. Lai tie neizzustu pavisam, šādiem augiem piešķirts īpaši aizsargājamās sugas statuss un to plūkšana un tirdzniecība Latvijā ir aizliegta. No bioloģiskā un dabas saglabāšanas viedokļa aizsargājamo augu ievākšana ziedēšanas laikā ir īpaši nevēlama, jo novērš sēklu izsēšanās iespējas un tātad arī auga ilgtermiņa saglabāšanos,” pauž DAP ģenerāldirektors Juris Jātnieks.

Starp aizsargājamām sugām ir Latvijā sastopamās orhidejas, tajā skaitā smaržīgā un zaļganā naktsvijole, dzegužpirkstītes, dzegužpuķes un dzegužkurpītes, dārza īrisu radinieces Sibīrijas skalbes un jumstiņu gladiolas. Šogad pirmssvētku laikā pārvalde jau ir sākusi vienu administratīvā pārkāpuma lietvedību par naktsvijoļu pušķīša tirgošanu.

DAP vērš uzmanību, ka krāšņa un iespaidīga svētku rota izdosies arī bez aizsargājamiem augiem. Rudzupuķes, margrietiņas, sarkanais un baltais āboliņš, asinszāle, nārbuļi, par šī gada augu atzītā madara un citi vasaras visgarākajās dienās ziedošie augi ir droši plūcami un liekami vainagā. Taču aicinām ievērot mērenību un saudzību – augus neplēst ar saknēm un nemēģināt vienā piegājienā salasīt pilnīgi visas puķes pļavā. Lasot jāņuzāles, jāpatur prātā, ka daudzi augi, tajā skaitā gundegas, velnarutki un latvāņi, ir bīstami, un tie lai paliek pļavā.
Saskaņā ar Sugu un biotopu aizsardzības likuma 12. pantu ir aizliegts īpaši aizsargājamos augus vai to daļas lasīt, noplūkt vai izrakt, kā arī aizliegts pārdot, dāvināt, kolekcionēt vai audzēt savvaļā ievāktus aizsargājamos augus. Šādas darbības ir administratīvi sodāmas, piemērojot naudas sodu kā fiziskām, tā juridiskām personām un konfiscējot nelikumīgi iegūtos augus.

Jāņuzāļu lasīšana, telpu pušķošana un vainagu pīšana ir jau sen tautā iesakņojusies Līgosvētku tradīcija. Diemžēl ne katrs jāņubērns var lepoties ar spožām zināšanām īpaši aizsargājamo un saudzējamo augu atpazīšanā.


Maija Rēna, DAP

Publicitātes foto


Pievieno komentāru

Latvijas ziņas