Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Atsākas piena kari

Kolīdz pēc plašajiem lopkopju nemieriem piena ražotāji piespieduši Zemkopības ministriju strādāt tā, lai vairāk tiktu atbalstīti arī zemnieki un piena nozarē strādājošie kooperatīvi, ar skaļiem paziņojumiem par ierēdņu nevienlīdzīgu attieksmi pret pārstrādātājiem un lauksaimniekiem klajā nākusi Latvijas Piensaimnieku centrālā savienība.

Krīze tiekot veidota mākslīgiKrīzes situācija piensaimniecības nozarē tiek veidota mākslīgi, uzskata Piensaimnieku centrālās savienības pārstāvji. Tās valdes priekšsēdētājs Arvīds Ušča norādījis, ka zemkopības ministra Mārtiņa Rozes paziņojumi par administratīvu piena cenu regulēšanu, atsevišķu piena nozares pārstāvju atbalstīšana uz nodokļu maksātāju rēķina, diskusija par piensaimniecības nozares nākotni, neiesaistot tajā piena pārstrādes uzņēmumu pārstāvjus un pagājušajā gadā izstrādātās programmas neīstenošana ne tikai neveicina nozares konsolidāciju, bet sekmē tās sadrumstalotību, ko iepriekš nosodījis M.Roze. Savienība pašlaik apvieno 19 pārstrādātājus, taču savā paziņojumā presei tās pārstāvji norāda: «Daudzie pārstrādātāji traucē ražošanas efektivitāti un tātad ir viens no iemesliem augstākai piena produktu cenai. Ko gan citu, ja ne vēl lielāku sadrumstalotību ar šādu rīcību veicina zemkopības ministrs.»Tāds viedoklis piensaimniekiem radies, jo no laikrakstiem un M. Rozes publiskajiem izteikumiem pārstrādātāji noprot, ka valsts atbalsts un garantijas piena pārstrādes uzņēmuma pirkšanai vai pat celtniecībai tiks piešķirtas kooperatīviem «Trikāta», «Piena ceļš» un «Dzēse». Pirmās iezīmes šādai rīcībai esot valsts sekretāru sanāksmē izsludinātās izmaiņas Ministru kabineta noteikumos, paredzot autotransporta iegādei 300 000 latu tikai kooperatīviem. Savienība vaicā, kā pamatot pretimnākšanu tieši vienai kooperatīvu grupai.Pārstrādātāji nonāk pretrunāsAkciju sabiedrības «Rīgas piena kombināts» valdes priekšsēdētājs Henrijs Fogelis uzsver, ka kopš gada sākuma runas par eksporta atbalstu nezināmu apstākļu dēļ ir palikušas vien sarunu līmenī, un vērš uzmanību uz to, ka skaļākie bļāvēji un atbalsta meklētāji ir kooperatīvi, kuru piens Latvijā nemaz nepaliek, bet tiek eksportēts uz Lietuvu. Šā gada sākumā piena cenas arī kaimiņvalstī strauji kritās, bet attiecīgie kooperatīvi jau bija zaudējuši ceļu pie Latvijas piena pārstrādātājiem. Tajā pat laikā «Valmieras piena» valdes priekšsēdētājs Harijs Panke norāda, ka satraukumu radot ministrijas piedāvājumi krīzes situācijas pārvarēšanai - ieteikums jēlpiena eksportam uz kaimiņvalstīm, piena pārdošana tiešajā tirdzniecībā, pārstrukturēšanās uz citām saimniecības jomām. Kaut arī viņš akcentē, ka pārstrādātāju mērķauditorija ir pircējs, kuru interesē produkta cena, tomēr piensaimnieki pārmet ministrijai, ka atbalsts lauksaimniekiem un kooperatīviem mazināšot piena cenu. Rosina «beigt grūstīties»Biedrība «Zemnieku saeima», izsakot neizpratni par Piensaimnieku centrālās savienības paustajām bažām par pārstrādes uzņēmuma veidošanu lauksaimnieku kooperatīvu īpašumā, ziņo - lauksaimnieki šajos paziņojumos saskata esošo pārstrādātāju bailes par piena izejvielu trūkumu nākotnē...Plašāk par šo tēmu - ceturtdienas, 3.jūlija, «Zemgales Ziņās».

Pievieno komentāru

Jelgavas novadā