Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kartupeļus apdraud lakstu puve

Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) reģionālo nodaļu speciālisti trešdien Bauskas rajonā mikroskopiski identificējuši kartupeļu lakstu puves pazīmes. Tas nozīmē, ka visā Zemgalē nekavējoties slimības ierobežošanas nolūkos kartupeļu lauki jāsmidzina ar sistēmas un pieskares iedarbības fungicīdiem.

Kā «Ziņām» skaidro Valsts augu aizsardzības dienesta Zemgales reģionālās nodaļas inspektors Jānis Miglāns, bagātīgie īslaicīgie nokrišņi jūlija pirmajā dekādē stipri palielināja postīgākās kartupeļu slimības - lakstu puves - izplatības riska pakāpi.Kartupeļu lakstu puves dēļ epifitotijas gados agras infekcijas gadījumā ražas zudumi var sasniegt pat 50 un vairāk procentu. Pēdējos gados šīs kaites izraisītājas sēnes slimības etioloģija ir stipri mainījusies - tā kļuvusi agresīvāka un virulentāka (spēj vairāk inficēt), tās veģetatīvais cikls norit straujāk, sēne vairāk producē sporas, arvien biežāk atrodama lakstu puves stublāju forma ar ļoti strauju un agresīvu infekcijas gaitu.Arī lakstu puves bioloģiskā cikla izmaiņas ir ļoti būtiskas. Agrāk tika uzskatīts, ka infekcija var saglabāties vienīgi bumbuļos, tāpēc sevišķa vērība tika pievērsta veselam sēklas materiālam. Astoņdesmito gadu beigās slimības izraisītāja populācijas sastāvā un īpašībās radušās izmaiņas, parādījusies dzimumpaaudze, kas veido oosporas un augsnē var saglabāties trīs četrus gadus. Tas būtiski maina kartupeļu lakstu puves ierobežošanas stratēģiju un taktiku.«Biežo un bagātīgo nokrišņu dēļ ir stipri augusi kartupeļu lakstu puves riska pakāpe, pārsniedzot dienas kritiskās septiņas riska vienības. Šādā mitrumā pirmie divi smidzinājumi jāveic ar kombinētajiem sistēmas un pieskares iedarbības fungicīdiem - ar 10 - 14 dienu smidzināšanas intervāliem atkarībā no lakstu puvei labvēlīgiem laika apstākļiem. Kombinētie lokālas sistēmas un pieskares iedarbības fungicīdi nodrošina aizsargājošu un lokālu ārstējošu efektu septiņas līdz 12 dienas, bet tos var atkārtoti izmantot trīs četras reizes.Tālākie atkārtotie smidzinājumi veicami ar pieskares iedarbības fungicīdiem ik pēc 7 - 10 dienām, vienlaikus ar lakstu puvi tiek ierobežota arī tāda plaši izplatīta slimība kā kartupeļu lapu sausplankumainība. Ja ar kartupeļu lapgrauža vaboļu kāpuriem invadēti 8 - 10 procenti ceru, fungicīdiem jāpievieno insekticīds. Izsmidzinot fungicīdus, jāpievērš uzmanība nogaidīšanas laikam līdz ražas novākšanai, kas lielākajai daļai fungicīdu ir 14 - 20 dienu. Aptuveni 10 - 14 dienu pirms kartupeļu ražas novākšanas jānopļauj vai jāiznīcina kartupeļu laksti.Par augu aizsardzības līdzekļu izvēli un izmantošanu konsultācijas var sniegt Valsts augu aizsardzības dienesta speciālisti, plašāka informācija ir atrodama arī VAAD interneta mājas lapā www.vaad.gov.lv .

Pievieno komentāru

Jelgavas novadā