Miglošanas dēļ pazūd bišu saimes; pie Jelgavas šādi gadījumi nav konstatēti 8

Vasaras sākumā, beidzot ziedēt ziemas rapsim, vairākās Latvijas vietās pazuda ievērojama daļa bišu. Tās izlidoja pēc nektāra un stropos neatgriezās.

Šādus gadījumus varētu novērtēt kā mistisku bišu pazušanu, ja dravu tuvumā nebūtu ziedoši rapša lauki. Pašlaik bišu pazušana skaidrojama ar atsevišķiem Latvijas augkopjiem, kas izvēlas pārkāpt likumdošanu un apdraudēt ne tikai bišu pastāvēšanu Latvijā, bet arī apkārtējo vidi, uzsver Latvijas Biškopības biedrība.Ziedot ziemas rapsim, vairākās Latvijas vietās, piemēram, Valmieras pusē, Viļānu novadā, Zemgalē un citās Latvijas vietās bites nav atgriezušās stropos. Tas nozīmē, ka blakus esošie rapšu lauki dienas gaišajā laikā tiek migloti nelikumīgi, izmantojot insekticīdus. Tos ir atļauts lietot tikai naktī, kad ziedi ir aizvērušies un tos neapmeklē bites, atgādina biedrība. Veicot miglošanu diennakts gaišajā laikā ar atļautajiem fungicīdiem vai šķidro mēslojumu, atsevišķos gadījumos, lai miglošanas izmaksas būtu mazākas, šiem augu aizsardzības līdzekļiem tiek piejaukti klāt arī insekticīdi, kas ir ķīmisks maisījums, paredzēts smidzināšanai tikai nakts laikā. Smidzinot dienas laikā, insekticīdi nodara postu bitēm un apkārtējai videi. Ja šādi likumdošanas pārkāpumi turpināsies, Latvija vairs nevarēs lepoties ar tīru vidi un  bioloģisko daudzveidību.Biedrības pārstāve Ieva Zēģele informē, ka ap Jelgavu bišu saimju gadījumi konstatēti nav un skaidro, ka šogad valsts ir piešķīrusi papildu līdzekļus analīžu veikšanai, lai noteiktu bišu bojāeju insekticīdu nepareizas lietošanas dēļ. Tādēļ biedrība aicina sabiedrību būt modriem un ziņot Valsts augu aizsardzības dienestam (VAAD) par ziedošu rapša lauku apsmidzināšanu dienas laikā. Tikai VAAD speciālisti var pārbaudīt augu aizsardzības līdzekļu lietošanas noteikumu ievērošanu, nosūtīt paraugus uz laboratoriju un konstatēt likuma pārkāpumu.

Pievieno komentāru

Komentāri 8

trans 8)

miglo un arī pusdienlaikā un vaino tad citus kas ar itkā miglo

pirms 8 gadiem, 2012.10.16 19:29

Arī

miglošanai ir noteikumi. Bet tos taču neievēro!

pirms 8 gadiem, 2012.06.27 16:22

Atpūta

Miglo arī dārzkopībaas sabiedrībās, kur daudzi tagad dzīvo pastāvīgi. Daži taisa biznesu savos daudzajos dārzos, bet citiem blakus ir mājas. Tas ir ārprāts. Un bišu sen vairs nav.

pirms 8 gadiem, 2012.06.27 16:21

putlers

caunis miglo ar saviem dabigiem parstradajuiemun, tas bites vienkarshi izshkist.

pirms 8 gadiem, 2012.06.27 01:56

aculiecinieks

ar felli minoties redzēju ļoti daudz beigtas bites uz šosejas pretī rapša laukam un tas bija netālu no Jelgavas. ņe vivisi biškopji sūdzas tā kā tā ieva lai neskuj ezi.

pirms 8 gadiem, 2012.06.26 22:51

sparms

BITES IZUD---UN TIEK SPECIALI NICINATS LAUKA LATVIJAS BITENIEKU SAIMES-----VIS NOTIEK AR NODOMU UN EIROPAS REGULU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!VEL VAJAG TIKAI 2 GADUS LAI IZNICINATU LATVIJAS BITENIEKUS UN TADEL TIEK LIETOTI LIDZEKLI KAS TIESI KAITE BITEM!!!!!!!VIS IR EIROPAS REGULA ATRUNATS !!!!!!!VAR BUT KADAM PIELEKS AR VISAM GUDRAJAM SKOLAM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

LAI GAN ŠAUBOS!!!!!!!!!!!!!!!

pirms 8 gadiem, 2012.06.26 20:53

P.

Nezinu kāpēc, bet šogad dārzos pazudušas bites,kaut gan pavasarī to bija daudz.Un tagad nav kas apputeksnē gurķus un gurķi u.c. ir ar tukšiem ziediem

pirms 8 gadiem, 2012.06.26 20:28

ome

Ko nu pūšat miglu acīs?Miglo uz velna paraušanu!Ja ir iedalīti līdzekļi,tad apbraukājiet tos ziemas rapša laukus un aprunājieties ar tuvējiem kaimiņiem un būs viss skaidrs-kad miglo un cik reizes miglo.cik saimes ar bitēm pēdejos gados ir aizgājušas bojā!Ja neiet un netaisa brēku nenozīmē,ka ka viss ok!Vai ir vērts 3 stropu dēļ saiet naidā ar visu vareniem saimniekotājiem,cik nervu un līdzekļu vajag?

pirms 8 gadiem, 2012.06.26 19:37

Jelgavas novadā