LLKC: Sējumi salu varētu pārciest

Pārbaudot laukus pirms sinoptiķu prognozētā sala, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) agronomi secina – pagaidām sējumi izskatās labi un ir cerība, ka salu tie spēs pārlaist samērā veiksmīgi, vēsta LLKC pārstāve Ilze Rūtenberga-Bērziņa.

Oskars Balodis, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs, agronoms: “Nekādu risku nesaskatām ziemas labības laukos, jo labība tajos ir spēcīga un tumši zaļa, kas liecina, ka augs ir labi barots. Savukārt ziemas rapsis, vismaz Zemgalē, jau ir gatavs ziedēt. Labi, ka vēsais laiks šo procesu ir piebremzējis un masveida ziedēšana varētu sākties jaunnedēļ. Tādēļ, ja naktīs tiešām būs tik auksti, kā solīts, apsals vien daži ziedi.”

Prognozētais sals draudus nerada arī tādiem laikus iesētiem vasarājiem kā pupas un zirņi. Problēmas var rasties ar vasaras miežiem, kas ir jutīgāka kultūra, – augs var apsalt jau pie mīnus diviem grādiem. Agronomi gan mierina, ka mieži jau ir labi iesakņojušies, tādēļ apsalt varētu lapas, bet pēc tam augi tās izdzītu no jauna.

«Gulbenē saimniekus bažīgus dara vasaras rapsis, kurš spēj izturēt līdz mīnus četriem grādiem zemu temperatūru. Ja tā slīdēs zemāk, tad jau iznākums var būt dažāds,» atzīst O.Balodis.

Viņš arī norāda – kopumā vasarāju sēja Latvijā ir pabeigta, iespējams, atsevišķās vietās pašlaik vēl tiek piesētas lauku slapjās vietas. Savukārt kukurūzas sēja vēl tikai sākas, jo šim augam nepieciešams daudz lielāks siltums, nekā bijis līdz šim.

Tomēr lielākas problēmas gaidāmais aukstums varētu nodarīt augļudārziem. Tādēļ augļkopji cer, ka turpmāko divu dienu laikā Latvijā būs nokrišņi, kas augus varētu pasargāt no sala. Sala postošo ietekmi varētu mazināt tas, ka vēsais laiks augļu kokiem nav ļāvis sākt intensīvu ziedēšanu.


Foto: LLKC

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas