LLU Mācību un pētījumu saimniecībā “Vecauce” atklās Baltijā unikālas jaunlopu novietnes 5

Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Mācību un pētījumu saimniecībā “Vecauce” 31. oktobrī pulksten 14 atklās divas jaunas jaunlopu un teļu novietnes, kas papildinās slaucamo govju kompleksu “Līgotnes”. Tās ir unikālas Baltijas valstīs, jo ēku būvniecībā izmantotas arkveida konstrukcijas, kuras netiek balstītas no ēkas iekšpuses un tās  klāj gaismu caurlaidīgs jumta segums, kas būtiski uzlabos ēkās mītošo lauksaimniecības dzīvnieku labturību, informē LLU komunikācijas vadītāja Lana Janmere.

Līdz šim “Līgotnēs” atradās slaucamo govju ganāmpulka novietne, kas uzbūvēta 2007. gadā un kurā tiek turētas aptuveni 500 slaucamās govis. Tagad šo kompleksu papildinās divas jaunas novietnes, no kurām vienā paredzētas 270 vietas teļiem, bet otrā ir 230 vietas grūsnām telēm. Saimniecības ganāmpulku piena lopkopībā veido Holšteinas melnraibās, Holšteinas sarkanraibās un Šveices govis. Turpmāk “Līgotnēs” tiks koncentrēta visa saimniecības piena lopkopības nozares infrastruktūra, kas ir nozīmīgs papildinājums LLU studējošo apmācībām.

Gaismu caurlaidīga jumta seguma un arkveida konstrukciju izmantošanas prakse lopu novietnēs līdz šim Latvijā nav īstenota, un saimniecības “Vecauce” jaunās novietnes ir inovācija ne tikai Latvijas, bet visas Baltijas mērogā.  Projekta ideja savulaik radusies Amerikas Savienotajās valstīs. Līdzīgas konstrukcijas novietnes šobrīd tiek izmantotas arī Kanādā, Japānā, Vācijā un Austrijā. Vecaucē uzbūvētās nav tieša šādu ēku kopija, bet tās ir pielāgotas Latvijas un konkrētās saimniecības vajadzībām.

“Vairāk gaismas nenozīmē, ka jaunajās fermās ir vairāk lampu un mums būs nepieciešams lielāks daudzums energoresursu. Tieši pretēji – jumtā izmantotais materiāls ir gaismas caurlaidīgs, līdz ar to ēkā ir gaišāks, jo tajā ir izveidota labāka dabiskās dienas gaismas piekļuve, un īpašs papildus apgaismojums nebūs nepieciešams. Turklāt jumta pārklājumam ir 20 gadu ekspluatācijas garantija,” par novietņu priekšrocību stāsta saimniecības vadītājs Indulis Ieviņš.

Viņš atklāj, ka inovatīvais jumta segums nav vienīgais saimniecības ieguvums. Jaunajās novietnēs barības galdi izvietoti tā, lai tiem varētu vienlaicīgi piekļūt visi teļi un jaunlopi, tādējādi novērsts risks, ka kāda ganāmpulka daļa varētu uzņemt nepietiekamu barības daudzumu.

Līdz ar novietnēm Līgotnēs un to tuvumā ir izbūvētas arī pakaišu kūtsmēslu un šķidrmēslu krātuves. Papildus modernizēta infrastruktūra visā teritorijā, tostarp piebraucamie ceļi.

Novietņu izbūvē ieguldīti 2,5 miljoni eiro, bet šķidro kūtsmēslu krātuves izbūvē, kas atrodas lauka bloku vidū, ieguldīti  264 tūkstoši eiro. Būvdarbi finansēti ar daļēju Lauku atbalsta dienesta atbalstu projekta “ Šķidrmēslu krātuves 1. kārta, jaunlopu mītne, teļu mītne un pakaišu kūtsmēslu krātuve” ietvaros. Būvdarbus atbilstoši iepirkuma procedūrai veica SIA “RRP”. Ēku būvniecība tika sākta 2018. gada rudenī, un šobrīd tā jau ir pilnībā pabeigta, un ēkas tiek izmantotas teļu un jaunlopu turēšanai.

Mācību un pētījumu saimniecība “Vecauce” ir daudznozaru saimniecība, kas dibināta 1921. gadā. Tās mērķis ir saglabājies nemainīgs kopš tās dibināšanas - īstenot LLU  studējošo apmācību, nodrošinot tajā ilgtspējīgas saimniekošanas praksi. Saimniecībā ir pārstāvētas vairākas lauksaimniecības un ar to saistītās nozares: piena un gaļas lopkopība, biškopība ar 40 bišu saimēm, biogāzes ražošana un koģenerācija, kurā notiek šķidro kūtsmēslu un barības pārpalikumu pārstrāde, laukkopība, sēklkopība, augļkopība ar ābeļu, bumbieru, skābo ķiršu, plūmju, rudens aveņu, zemeņu un krūmcidoniju stādījumiem, lauku izmēģinājumi, mežizstrāde, kokapstrāde un galdniecība, komunālā saimniecība, kas piegādā siltumenerģiju Auces pilsētai, ēdināšanas pakalpojumi, tūrisms un viesmīlības pakalpojumi. Kā viens no “Vecauces” darbības virzieniem lopkopībā ir arī Latvijas Brūnās govs genofonda saglabāšana un atjaunošana.

Foto: LLU

 

Pievieno komentāru

Komentāri 5

agsd

Vai joprojām visus LLU studentus (tai skaitā arī IT) piespiedu kārtā sūta uz Vecauci izniekot veselu nedēļu, lai apskatītu govis?

pirms 12 mēnešiem, 2019.10.25 13:26

mhh

Jā, joprojām iznieko KP tādā veidā.

pirms 12 mēnešiem, 2019.10.25 16:06

Seagan

Tas nav vienīgais veids kā tur KP iznieko.

pirms 12 mēnešiem, 2019.10.25 18:13

Zoologs

Es ar savā laikā pabiju šādā atrakcijā, kodiens nedēļas garumā. Jēga? Ja, nu, vienīgi kursa kopības (kopošanās) veicināšanai. Pēc tam bija grupu darbs - jāveido mājas lapa.
Ehh, studiju laiks, Pilžuks koju bodē zem 20 santīmiem un zāle zaļāka! :)
Priekā!!!

pirms 12 mēnešiem, 2019.10.25 22:12

sandra

Tas jau gan no paša atkarīgs- vai ,,kost,, un kopoties , vai kaut ko jēdzīgāku darīt?

pirms 10 mēnešiem, 2019.12.15 10:42

Vietējās ziņas